8 Հունիս 2015 - 12:34 AMT
Մոսկվան հուսով է, որ ՄԱԿ Գլխավոր վեհաժողովը 70-րդ նստաշրջանում, որը տեղի կունենա ընթացիկ տարվա սեպտեմբերին, դիտորդի կարգավիճակ կշնորհի Եվրասիական տնտեսական միությանը (ԵՏՄ): Այս մասին ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է բելառուս պաշտոնակից Վլադիմիր Մակեյի հետ հանդիպման ավարտին:
«Հուսով ենք, որ սեպտեմբերին, ՄԱԿ ԳՎ 70-րդ նստաշրջանում ԵՏՄ-ն դիտորդի կարգավիճակ կստանա: Մենք համակարգում ենք մեր աշխատանքը գործընկերների հետ ՄԱԿ-ում այդ բանաձևն առաջ մղելու ուղղությամբ»,-ասել է Լավրովը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Վլադիմիր Մակեյը, խոսելով միջազգային ասպարեզում ԵՏՄ առաջ մղելու մասին, նշել է, որ «հարկավոր է ավելի ակտիվ գործել»: «Կարծում ենք, որ Լիսաբոնից մինչև Վլադիվոստոկ միասնական տնտեսական տարածքի ստեղծման հեռանկարն ակտուալ է: Սակայն չի կարելի արհեստականորեն արագացնել իրադարձությունները: Մենք պատրաստ ենք խոսել փորձագետների մակարդկով այդ գաղափարն առաջ տանելու համար»,-ասել է նա:
«Այսօր օրակարգում ՄԱԿ ԳՎ-ում ԵՏՄ-ին դիտորդի կարգավիճակ շնորհելու հարցն է: Համապատասխան խնդրանքն ուղղված է ԵՏՄ բոլոր անդամ պետությունների կողմից ՄԱԿ քարտուղարությանը, պատրաստվում են համապատասխան նյութեր, որոնք ուղղվելու են ՄԱԿ: Վստահ ենք, որ ՄԱԿ հաջորդ հոբելյանական նստաշրջանում, աշնանը, ԵՏՄ-ն կստանա այդ կարգավիճակը: Մտադիր ենք հաջորդ տարի մեր գործընկերների հետ աշխատել ՄԱԿ ԳՎ բանաձևի վրա` ԵՏՄ և ՄԱԿ միջև համագործակցության կազմակերպման մասին»,-ասել է Բելառուսի ԱԳ նախարարը:
«Դա թույլ կտա բարձրացնել մեր կազմակերպության հեղինակությունը և հանել այն կանխակալ վերաբերմունքը, որ կա մեր գործընկերների մոտ ԵՏՄ հանդեպ»,-ասել է Մակեյը:
Սերգեյ Լավրովը նաև նշել է ԵՄ երկրների հետաքրքրության աճը ԵՏՄ հանդեպ, երկու կառույցների միջև շփումների հաստատման առումով:
Լավրովը նաև ասել է, որ կարծիքներ է փոխանակել Մակեյի հետ Ռիգայում «Արևելյան գործընկերության» գագաթնաժողովի արդյունքների մասին: «Մեր ընդհանուր դիրքորոշումն է` խուսափել բաժանարար գծերից Եվրոպայում: Հակառակը, մենք պետք է աշխատենք ջնջել եղածները»,-ասել է ՌԴ նախարարը: «Մեր ընդհանուր կարծիքն է, որ Եվրոպայի կայունության և բարգավաճման շահերից ելնելով, կարևոր է անկեղծ, ոչ ձևական երկխոսություն վարել միասնական տնտեսական և հումանիտար տարածքի ստեղծման մասին` Լիսաբոնից մինչև Վլադիվոստոկ»,-հավելել է նա:
«Արևելյան գործընկերությունը» չի ենթադրում անդամակցում ԵՄ-ին, սկայն ուղղված է Եվրամիության քաղաքական և տնտեսական ինտեգրմանը Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի, Վրաստանի, Մոլդովայի և Ուկրաինայի հետ: Վերջին երեքը ասոցացման համաձայնագիր են կնքել ԵՄ հետ:

8 Июнь 2015 - 11:40 AMT
Москва надеется, что Генеральная ассамблея ООН во время 70-й сессии, которая состоится в сентябре текущего года, присвоит Евразийскому экономическому союзу (ЕАЭС) статус наблюдателя. Об этом рассказал глава российского МИД Сергей Лавров по итогам встречи со своим белорусским коллегой Владимиром Макеем.
«Рассчитываем, что в сентябре, на 70 сессии Генеральной ассамблеи, ЕАЭС получит статус наблюдателя. Мы координируем с нашими партнерами работу по продвижению в ООН проекта такой резолюции», – сказал Лавров, передает ТАСС.
Владимир Макей, говоря о продвижении ЕАЭС на международной арене, указал, что «здесь необходимо действовать более активно». «Считаем, что перспектива создания единого экономического пространства от Лиссабона до Владивостока – актуальна. Но нельзя искусственно торопить события. Мы готовы говорить на экспертном уровне и на других уровнях по продвижению этой идеи», – считает он.
«Сегодня на повестке дня стоит вопрос о присвоении статуса наблюдателя ЕАЭС в Генассамблее ООН. Соответствующая просьба направлена всеми государствами ЕАЭС в секретариат ООН, готовятся соответствующие материалы, которые будут направлены в ООН. Убеждены, что на юбилейной сессии ООН осенью текущего года этот статус ЕАЭС получит. Планируем в следующем году вместе с нашими партнерами поработать над резолюцией Генассамблеи ООН об организации сотрудничества между ЕАЭС и ООН», – рассказал министр иностранных дел Белоруссии.
«Это позволит еще больше поднять имидж и авторитет нашей организации и снимет некоторые предубежденности, которые остаются у наших партнеров по отношению к ЕАЭС», – заключил Макей.
Сергей Лавров также отметил возрастание интереса стран Евросоюза к сигналам от Евразийского экономического союза относительно установления контактов между двумя структурами. «Мы обратили внимание на то, что сигналы, которые Евразийский экономический союз подает в адрес Европейского Союза об установлении контактов между двумя структурами, начинают в ЕС восприниматься все более заинтересованно», – сказал он.
С.Лавров также рассказал, что обменялся с В.Макеем мнением об итогах прошедшего в Риге саммита «Восточного партнерства». «Наша общая позиция заключается в том, что мы должны всячески избегать создания новых разделительных линий в Европе. Напротив, мы должны стирать остающиеся разделительные линии», – сказал российский министр. «Наше общее мнение заключается в том, что в интересах стабильности и процветания всего европейского континента важно приступать к откровенному, незаформализованному диалогу о путях формирования единого экономического и гуманитарного пространства от Лиссабона до Владивостока с опорой на принцип равной и неделимой безопасности», – добавил он.
Проект «Восточное партнерство» не предусматривает возможности членства в ЕС, но нацелен на политическую и экономическую интеграцию Евросоюза с Арменией, Азербайджаном, Белоруссией, Грузией, Молдавией и Украиной. Последние три страны в минувшем году подписали соглашение об ассоциации с ЕС, которое уже ратифицировало большинство государств Евросоюза.