12 Հունիս 2015 - 11:12 AMT
ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի հատկացումների կոմիտեն 2016 թ. պետբյուջեի իր տարբերակում անուշադրության է մատնել ֆինանսական հատկացումները Կովկասի երկրներին` կոնկրետ գումար չնշելով: Այսպիսով, այդ հարցում առանցքային դերակատարում կունենա Սենատը, հայտնել է Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախմբի մամուլի ծառայությունը:
Ներկայացուցիչների պալատի հատկացումենրի կոմիտեն ընդունեց 2016 թ. ֆինանսական տարում օտարերկրյա հատկացումների մասին օրինագծի իր տարբերակը մի շարք ուղղումների քննարկումից հետո: Կոմիտեի անդամների բոլոր առաջարկները, բացառությամբ մեկի, մերժվեցին: Զեկույցի նախագծում, որը կցված է օրինագծին, կոմիտեի անդամները մատնանշել են Իրաքին, Հորդանանին, Լիբանանին և Թուրքիային հատկացվելիք ֆինանսական օգնությունը շարունակելու անհրաժեշտությունը` սիրիացի փախստականների հետ կապված ճգնաժամը հաղթահարելու համար: Իսկ հետո ավելի լայն իմաստով կոչ են արել Պետդեպարտամենտին հետագայում ևս օգնել ընդունող երկրներին ընդլայնել իրենց ազգային համակարգերը` բավարարելու համար փախստականների պահանջները և լուծելու համար դրա հետ կապված մյուս խնդիրները:
Օրինագծում կոնկրետ հիշատակումներ չկան Հայաստանին, Լեռնային Ղարաբաղին, Ադրբեջանին և Վրաստանին հատկացվելիք տնտեսական օգնության առաջնայնությունների մասին, թեև նախատեսվում է 20 մլն դոլար հատկացնել Վրաստանին որպես ռազմական օգնություն: Փաստաթղթում նաև աջակցություն է հայտնվում 907 ուղղմանը, որով 1992 թ. օրենքի հիման վրա սահմանափակվում է ամերիկյան օգնությունն Ադրբեջանին: Այդ օրենքով ԱՄՆ-ն դատապարտել էր Ադրբեջանի ագրեսիան Լեռնային Ղարաբաղի դեմ և Հայաստանի շրջափակումը: ԱՄՆ Սենատում օրինագծի քննարկումը կսկսվի հուլիսին, Պետական հատկացումների ենթակոմիտեի լրամշակումից հետո, հայտնում է Armenia Today-ը:
ANCA-ն ցանկանում է, որ ԱՄՆ-ն ձեռք մեկնի Հայաստանին հազարավոր սիրիահայերի ու պատերազմական վիճակում գտնվող Սիրիայից արտագաղթած այլ ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներին օգնելու հարցում: Նրանք նաև պահանջում են, որ Միացյալ Նահանգները զրոյական օգնություն ցուցաբերի Ադրբեջանին, քանի դեռ այդ երկիրը վերջ չի տվել իր տարածաշրջանային ագրեսիային: Ինչ վերաբերում է Վրաստանին տրամադրվելիք օգնությանը, ապա ANCA-ն պահանջում է, որ դրա առնվազն 10 տոկոսը հատկացվի հայաբնակ Սամցխե-Ջավախքի շրջանում աշխատատեղերի ստեղծման ծրագրին:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի վարչակազմը մտադիր է 2016-ի բյուջեի շրջանակում ռեկորդային չափով նվազեցնել Հայաստանին, ինչպես նաև Ադրբեջանին տրամադրվելիք ֆինանսական օգնության չափը: Օբաման առաջարկել է 2016-ի համար $18.360.000 հատկացնել Հայաստանի տնտեսության աջակցության հիմնադրամին: Եվ եթե Կոնգրեսն այս առաջարկը հավանության արժանացնի, ապա դա կլինի ՀՀ անկախության տարիներից ի վեր նվազագույն տնտեսական օգնությունը:Աղբյուրը մանրամասնում է, որ Օբամայի առաջարկած գումարի չափը $2 մլն-ով պակաս է նախորդ անգամ հատկացված գումարից:
ANCA-ի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը քննադատել է Նահանգների նախագահի վարչակազմի այս քայլը, բայց միևնույն ժամանակ ողջունել է, որ Հայաստանին ու Ադրբեջանին տրամադրվող ռազմական օգնության չափը հավասար է: Ինչ վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղին, ապա ամերիկյան կողմը որևէ ֆինանսական օգնություն չի նախատեսել:
Հունվարին ANCA-ն պահանջեց ԱՄՆ-ից դադարեցնել ռազմական օգնությունն Ադրբեջանին քանի դեռ Բաքուն չի ստորագրել հրադադարի մասին պայմանագիրը:
ANCA-ն կոչ արեց ԱՄՆ հայ համայնքին ճնշում գործադրել Ներկայացուցիչների պալատի և Կոնգրեսի վրա` բացառելու համար ֆինանսական օգնությունն Ադրբեջանին 2016 ֆինանսական տարում:
Իր էջում ANCA-ն հրապարակել է բյուջեի համար պատասխանատու կոնգրեսականների ու սենատորների անուններն ու հեռախոսահամարները:

Комитет по ассигнованиям Палаты представителей Конгресса США в своей версии госбюджета на 2016 финансовый год обошел вниманием вопрос предоставления помощи странам Кавказа, не указав конкретной суммы. Таким образом, ключевую роль ключевую роль будет играть обсуждение в Сенате. Об этом сообщили в пресс-службе Армянского национального комитета Америки.
Комитет по ассигнованиям Палаты представителей принял свою версию законопроекта об иностранной помощи в 2016 финансовом году после рассмотрения ряда поправок, предложенных его членами, из которых все, кроме одной, были отклонены. В проекте доклада, приложенном к законопроекту, члены Комитета указали на продолжение финансирования помощи Ираку, Иордании, Ливану и Турции в преодолении кризиса с сирийскими беженцами, а затем в более широком смысле призвали Государственный департамент и дальше помогать принимающим странам расширять свои национальные системы для удовлетворения потребностей беженцев и решать другие связанные с этим проблемы.
В законопроекте нет конкретных упоминаний о приоритетах американской экономической помощи для Армении, Нагорного Карабаха, Азербайджана и Грузии, хотя предусматривается выделение $20 млн в качестве военной помощи Грузии. В документе также поддерживаются предусмотренные «Разделом 907» ограничения на американскую помощь Азербайджану на основании закона от 1992 года, который осудил агрессию этой страны и блокаду Армении и Нагорного Карабаха.
В Сенате США рассмотрение законопроекта должно начаться в начале июля с доработки со стороны Подкомитета по государственным, внешним операциям и соответствующим программам Комитета по ассигнованиям Сената, передает Armenia Today.
ANCA стремится добиться, по крайней мере, $5 млн помощи для развития Нагорного Карабаха и, по меньшей мере, $40 млн экономической помощи Армении, а также того, чтобы Азербайджану не оказывалась военная помощь до тех пор, пока он не откликнется на призывы Минской группы ОБСЕ отвести снайперов, прекратить агрессию, отказаться от насилия и взять на себя обязательство об исключительно мирном урегулировании конфликта. Кроме того, ANCA обращает особое внимание на оказание гуманитарной помощи армянской, ассирийской и другим общинам в Сирии, а также на оказание адресной помощи Армении для поселения тысяч беженцев из Сирии. Организация также просит о том, чтобы, по крайней мере, 10% американской помощи для Грузии использовалось для программ по созданию рабочих мест в регионе Самцхе-Джавахк.
В январе ANCA потребовал от США прекратить предоставление военной помощи Азербайджану до тех пор, пока Баку не подпишет соглашения о прекращении огня и мирном урегулировании карабахского конфликта, помощь должна быть прекращена.
ANCA призвал армянскую общину США воздействовать на членов Палаты представителей и Конгресса с тем, чтобы исключить оказание финансовой помощи Азербайджану в 2016 фискальном году.
На своей странице в Facebook ANCA опубликовал имена и номера телефонов конгрессменов и сенаторов, ответственных за составление бюджета.