17 Հունիս 2015 - 11:24 AMT
Բրիտանիայի խորհրդարանի պաշտոնական կայքում նշվում է, որ հարցը բարձրացրել է բարոնուհի Քերոլայն Քոքսը՝ հարցնելով, թե արդյո՞ք Բրիտանիան պատրաստվում է 1915 թվականին հայերի, հույների ու ասորիների սպանությունները ճանաչել որպես ցեղասպանություն։
Հարցին ի պատասխան Քորթաունի կոմս Ջեյմս Սթոփֆորդը հայտնել է, որ իրենք ճանաչում են 20-րդ դարասկզբին Օսմանյան կայսրությունում հայ ժողովրդի և այլ խմբերի սարսափելի տառապանքները, հայտնում է Tert.am-ը:
«Հիշելով ու հարգելով անցյալի զոհերին՝ մենք հավատում ենք, որ Բրիտանիայի առաջնահերթությունը պետք է լինի Թուրքիայի և Հայաստանի ժողովուրդներին ու կառավարություններին օգնելը, որպեսզի միասին առերեսվեն համատեղ պատմությանը»,-ասել է նա։
Ի պատասխան բարոնուհի Քոքսը հիշեցրել է, որ աշխարհի ավելի քան 20 երկիր, այդ թվում՝ Ֆրանսիան, Կանադան, Լեհաստանը, Չիլին ու Ավստրիան, ճանաչել է 1.5 մլն հայերի, հույների ու ասորիների զանգվածային սպանությունները։ Նաև հիշեցրել է Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսի հայտարարությունը Հայոց ցեղասպանության մասին ու հարցրել՝ Մեծ Բրիտանիայի տեսակետն այդ հարցում չի՞ փոխվելու։
Հատկանշական է, որ պատարագը նախաձեռնել է հենց Հռոմի պապը: Ճնշումը նրա և Սուրբ Աթոռի վրա եղել է աննախադեպ: Թուրքական կողմն ամեն կերպ փորձել է խաթարել պատարագի անցկացումը, սակայն ջանքերը զուր են անցել: Իսկ պատարագից հետո թուրքական հիստերիան նախագահի, վարչապետի, արտգործնախարարի, այլ նախարարների մակարդակով էր կոպիտ քննադատություններից մինչև վիրավորանքներ Հռոմի պապի և արգենտինացիների հասցեին:
«Մենք հարգում ենք նրա (Հռոմի պապի) տեսակետն ու համաձայնում, որ պատմության դասերին առերեսվելը կարող է կանխել հետագայում նման դեպքերի կրկնությունը»,- ի պատասխան ասել է կոմսը։
Քննարկման ընթացքում Լորդերի պալատի ներկայացուցիչներն անդրադարձել են նաև հայ-թուրքական հարաբերություններին, հետաքրքրվել, թե Միացյալ Թագավորությունն այժմ ինչ քայլեր է ձեռնարկում այդ հարաբերությունների կարգավորման համար։ Կարևորվել է Թուրքիայում հունիսի 7-ին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում խորհրդարանում հայկական ծագմամբ ներկայացուցիչների առկայությունը։

Палата лордов объединенного королевства Великобритании и Северной Ирландии 16 июня обсудила вопрос Геноцида армян.
На официальном сайте парламента Великобритании отмечается, что вопрос подняла баронесса Кэролайн Кокс, спросив, действительно ли Великобритания готовится признать убийства армян, греков и ассирийцев в 1915 году в качестве геноцида.
В ответ на этот вопрос граф Кортаунский Джеймс Стопфорд, выступающий от имени правительства, сообщил, что они признают ужасные страдания армянского народа и других наций в начале 20 века в Османской империи.
«Помня и уважая память жертв, мы верим, что приоритетом Великобритании должна быть помощь народам и правительствам Турции и Армении, чтобы они вместе взглянули в глаза общей истории», – сказал он.
В ответ на это баронесса Кокс напомнила, что более 20 стран мира, в том числе Франция, Канада, Варшава, Чили и Австрия, признали массовые убийства 1.5 млн армян, греков и ассирийцев. Она также напомнила о заявлении Папы Римского Франциска относительно Геноцида армян и спросила, не изменилась ли позиция Великобритании в этом вопросе.
«Мы уважаем его мнение (Папы Римского) и согласны с тем, что признание уроков прошлого может предотвратить повторение подобных случаев в будущем», – ответил граф Кортаунский.
В ходе обсуждений представители Палаты лордов также коснулись армяно-турецких отношений, поинтересовались, какие шаги предпринимает Соединенное Королевство для урегулирования этих отношений. Была отмечена важность прохождения в парламент Турции трех депутатов армянского происхождения в результате проведенных 7 июня парламентских выборов, сообщает Tert.am.