Նախկին ԼՂԻՄ-ին հարակից ազատագրված տարածքները պետք է վերադարձվեն Ադրբեջանին՝ համապարփակ կարգավորման շրջանակներում։ «Վեդոմոստի» թերթին տված հարցազրույցում նման հայտարարություն է արել Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը:
«Հարակից տարածքները պետք է վերադարձվեն, սակայն կան հակամարտության կարգավորման նաև այլ գործոններ…ուստի մենք միշտ խոսում ենք համապարփակ կարգավորման մասին. չի կարելի վերցնել միայն մեկ ասպեկտն ու պնդել, որ դա է կարգավորման հիմքը։ Խաղաղ կարգավորումը պետք է դիտարկել իր ամբողջ ծավալով»,- ասել է նա:
Անդրադառնալով անվտանգության խնդիրներին, որոնք կառաջանան վերոնշյալ տարածքները հանձնելու դեպքում` Ուորլիքն ասել է, որ կարգավորման տարրերից պետք է լինեն անվտանգության երաշխիքները, որոնք ներառում են միջազգային խաղաղապահ ուժերի տեղակայում: «Եթե և երբ տարածքները վերադարձվեն, անհրաժեշտ կլինի այնտեղ միջազգային խաղաղապահ ուժեր տեղակայել` ապահովելու համար Լեռնային Ղարաբաղի անվտանգությունը»,-ասել է նա:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից զենքի մեծ խմբաքանակների գնման փաստին Ռուսաստանից և Իսրայելից` Ուորլիքը հայտարարել է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը իրավունք ունեն ապահովելու իրենց անվտանգությունը: «Սակայն միևնույն ժամանակ սպառազինումը մտահոգում է, հատկապես շփման գծի երկայնքով, ինչպես նաև ադրբեջանա-հայկական սահմանին: Հարցը միայն զենքի քանակը չէ, այլ նաև դրա տեսակները…սխալվելու վտանգը` ահա ինչն է մտահոգիչ: Մենք զբաղվում ենք այդ հարցով: Եթե նախկինում հրադադարի ռեժիմը խախտվում էր դիպուկահարների և հրաձգային զենքի միջոցով, ապա այժմ ավելի խոշոր տրամաչափի զենք է օգտագործվում: Դա մեզ մտահագում է: Մեզ մտահոգում է նաև ռազմական բալանսի հարցը: Նախկինի պես բախումներ են լինում երկու կողմերի միջև»:
«Մենք չենք ցանկանում, որ ռազմական հզորության հարաբերակցությունը խթանի կողմերից մեկին օգտվել իր որոշ առավելությունից: Այդ իսկ պատճառով Հայաստանը պետք է մասնակցի կարգավորման գործընթացին, որպեսզի գնալով լարվող իրավիճակը հսկողության տակ լինի»,-ասել է նա:
Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղին հարակից ազատագրված տարածքները հանձնելու և խաղաղապահների տեղակայման անհրաժեշտության մասին` Ջեյմս Ուորլիքը փաստորեն մասնակիորեն հրապարակեց հակամարտության կարգավորման կետերից մի քանիսը, որոնց նա անդրադարձել էր դեռ 2014-ին «Քարնեգի» հիմնադրամում ելույթի ժամանակ: Բացի վերոնշյալներից, ենթադրվում է նաև ժամանակավոր կարգավիճակ Լեռնային Ղարաբաղի համար, հետագա կարգավիճակի որոշում ժողովրդի կամարտահայտման միջոցով, միջանցքի պահպանում Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև, փախստականների վերադարձ: ՀՀ ԱԳՆ-ն, մեկնաբանելով Ուորլիքի հայտարարությունը, հայտարարել է, որ ընդհանուր առմամբ այն արտացոլում է համանախագահների առաջարկները կարգավորման վերաբերյալ:

Территории вокруг бывшей Нагорно-Карабахской автономной области должны быть возвращены под контроль Азербайджана в рамках комплексного урегулирования конфликта. Об этом в интервью газете «Ведомовсти» заявил америкснкий сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик.
«Территории вокруг должны быть возвращены, но есть и другие факторы урегулирования конфликта….Поэтому мы всегда говорим о комплексном урегулировании – вы не можете взять лишь один аспект и утверждать, что это основа урегулирования. Мы должны рассматривать мирное урегулирование во всей его полноте», – сказал он.
Говоря о проблеме обеспечения безопасности Нагорного Карабаха в случае сдачи вышеуказанных территорий, Уорлик заявил, что элементами урегулирования должны стать гарантии безопасности, которые включают в себя введение международных миротворческих сил. «Если или когда территории будут возвращены, то необходимо будет ввести международные миротворческие силы, чтобы обеспечить безопасность Нагорного Карабаха», – сказал он.
Комментируя закупки Азербайджаном крупных партий оружия в России и Израиле, Уорлик заявил, что и Армения, и Азербайджан имеют право обеспечивать свою безопасность. «В то же время обеспокоенность вызывает усиление милитаризации, особенно вдоль линии соприкосновения, а также вдоль азербайджано-армянской границы. Дело не только в количестве оружия, но и в его модификации…. опасность просчета — это то, что вызывает обеспокоенность. Мы занимаемся этим вопросом. Если в прошлом режим перемирия нарушался с использованием снайперских винтовок и стрелкового оружия, то мы знаем, что в настоящее время там есть более крупное вооружение. И это нас беспокоит. Нас также беспокоит вопрос военного баланса. Столкновения между двумя странами по-прежнему имеют место».
«Мы не хотим, чтобы соотношение военной мощи стимулировало одну или другую сторону к использованию некоторого преимущества. Опять же, по этой причине Армения должна участвовать в процессе урегулирования. Таким образом, чтобы все более опасная военная ситуация была под контролем», – отметил он.
Говоря о сдаче Азербайджану территорий, не входящих в границы НКАО и ныне подконтрольных НКР и вводе миротворцев, Джеймс Уорлик, фактически, частично озвучил чавсть пунктов урегулирования конфликта, которые он озвучил в 2014 году во время выступления в фонде «Карнеги». Помимо вышеперечисленного, принципы подразумевают временный статус для Нагорного Карабаха, определение дальнейшего статуса путем волеизъявления народа, сохранение коридора между Арменией и Нагорным Карабахом, возврат беженцев. МИД Армении, комментируя заявление Уорлика, заявил, что в целом оно отражает предложения сопредседателей по урегулированию.