18 Հուլիս 2015 - 11:02 AMT
ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը և ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հուլիսի 17-ին քննարկել են ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել երկկողմ և միջազգային որոշ թեմաների շուրջ, անդրադարձել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը, ասվում է ՌԴ ԱԳՆ-ի կայքի հաղորդագրությունում:
Նույն օրը Լավրովը Մոսկվայում ԼՂՀ հիմնախնդիրը քննարկել է նաև Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ։ Նա ասել է, որ ժամանակն է ինտենսիվացնել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման շուրջ բանակցությունները:
«Հիմքեր կան կարծելու, որ ժամանակն է ինտենսիֆիկացնել մեր ջանքերը», – ասել է Լավրովը: Ինչպես հայտարարել է ՌԴ արտգործնախարարը, հաշվի առնելով արդյունքի հասնելու ընդհանուր տրամադրվածությունը, «կարող են ապահովել այդ առաջընթացը»:
Մամեդյարովն իր հերթին նշել է, որ Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ տևական բանակցությունների հաջող ավարտը հույս է ներշնչում, որ ղարաբաղյան խնդիրը ևս կարող է հանգուցալուծվել: «Կարգավորումը մոտալուտ բեկման ուղու վրա է», – ասել է նա:
Մինչդեռ Միացյալ Նահանգների պետքարտուղարի Եվրոպայի ու Եվրասիայի հարցերով օգնականի տեղակալ Էրիկ Ռուբինը հուլիսի 16-ին հայտարարել էր, որ չկա և երբեք չի լինի Լեռնային Ղարաբաղի հարցի ռազմական լուծում:
Պետքարտուղարության ներկայացուցիչն ընդգծել էր, որ ժամանակն է, որ կողմերը վերահաստատեն առաջընթացի հասնելու իրենց պատրաստակամությունն ու նվիրվածությունը, չմանրամասնելով՝ արդյոք դա պետք է արվի կողմերի հայտարարությունների՞, թե՞ նախագահների հերթական հանդիպման ձևով:
Վերջերս Օրերս Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը հայտարարել էր, որ ազատագրված տարածքները պետք է վերադարձվեն Ադրբեջանին և խաղաղապահներ տեղակայվեն: Ուորլիքը, փաստորեն, մասնակիորեն հրապարակել է հակամարտության կարգավորման կետերից մի քանիսը, որոնց նա անդրադարձել էր դեռ 2014-ին «Քարնեգի» հիմնադրամում ելույթի ժամանակ: Վերոնշյալից բացի, ենթադրվում է նաև ժամանակավոր կարգավիճակ Լեռնային Ղարաբաղի համար, հետագա կարգավիճակի որոշում ժողովրդի կամարտահայտման միջոցով, միջանցքի պահպանում Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև, փախստականների վերադարձ: ՀՀ ԱԳՆ-ն, մեկնաբանելով Ուորլիքի հայտարարությունը, հայտարարել է, որ ընդհանուր առմամբ այն արտացոլում է համանախագահների առաջարկները կարգավորման վերաբերյալ:
Լեռնային Ղարաբաղի նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը, մեկնաբանելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի նախագահ Ջեյմս Ուորլիքի հայտարարությունն, ասել էր, որ պաշտոնական Ստեփանակերտի դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծման հարցում մնացել է անփոփոխ՝ կարևորագույն առանցքային ուղղությունն այն է, որ վերացվեն հակամարտության պատճառները և ոչ թե հետևանքները:

17 июля состоялся телефонный разговор министра иностранных дел Российской Федерации Сергея Лаврова с министром иностранных дел Республики Армения Эдвардом Налбандяном.
По сообщению пресс-службы МИД РФ, собеседники обменялись мнениями по некоторым двусторонним и международным темам, проблематике урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
В тот же день глава МИД РФ провел встречу с азербайджанским министром иностранных дел Эльмаром Мамедъяровым. В ходе встречи Лавров, в частности, заявил, что пришло время для интенсификации переговоров по урегулированию нагорно-карабахской проблемы, и « учитывая общий настрой и нацеленность на результат, мы можем этот прогресс обеспечить».
На днях заместитель помощника госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии Эрик Рубин заявил, что стороны карабахского конфликта должны подтвердить своую готовность и приверженность прогрессу в урегулировании конфликта, не уточнив, однако, имеется ли ввиду необходимость новой встречи президентов Армении и Азербайджана, или хватит и заявлений с обеих сторон. «Для достижения урегулирования обе стороны должны совершить некий выбор, сложный для обеих из них. Именно поэтому мы пока не достигли урегулирования», – сказал он.
Ранее американский сопредседатель Минской Группы ОБСЕ Джеймс Уорлик заявил, что территории вокруг бывшей Нагорно-Карабахской автономной области должны быть возвращены под контроль Азербайджана в рамках комплексного урегулирования конфликта, и в регион должны быть введены миротворцы. Уорлик, фактически, частично озвучил чавсть пунктов урегулирования конфликта, которые он озвучил в 2014 году во время выступления в фонде «Карнеги». Помимо вышеперечисленного, принципы подразумевают временный статус для Нагорного Карабаха, определение дальнейшего статуса путем волеизъявления народа, сохранение коридора между Арменией и Нагорным Карабахом, возврат беженцев.
Комментируя слова Уорлика, пресс-секретарь президента НКР Давид Бабаян заявил, чтобез окончательного политического решения вопроса статуса Нагорного Карабаха обсуждать сдачу территорий или другие вопросы невозможно, авозврат к предыдущим границам невозможен по причинам безопасности. «Арцах не может существовать в бывших границах, он не может защищаться будучи анклавом», – заявил он, отметив, что у Азербайджана возникнуть желание в очередной раз попытаться решить проблему военным путем и «осуществления нового геноцида».Комментируя слова Уорлика о миротворцах, Бабаян напомнил, что проблему не смогла решить советская армия – следовательно, не смогут и миротворцы». «Все эти годы мы удерживаем границу без миротворцев, и ситуаия более спокойная, чем во многих зонах конфликта», – подчеркнул он.