22 Հուլիս 2015 - 08:12 AMT
Թուրքիայի Բինգյոլ նահանգի Չանաքչի գյուղում գտնվող Սբ Գևորգ հայկական եկեղեցին վերակառուցվելու է Էրզրումի մշակութային արժեքների պահպանության շրջանային կառույցի որոշմամբ։ Այս մասին տեղեկացնում է Բինգյոլի նահանգապետարանը:
Փլուզման վտանգի առաջ կանգնած եկեղեցին, որը, ենթադրաբար, ավելի քան 250 տարվա պատմություն ունի, անխնամ մնալու հետևանքով գրեթե ավերվել է: Չանաքչըի գյուղապետ Մեհմեթ Ասալը հայտարարել էր, որ եկեղեցին շտապ վերակառուցման կարիք ունի, հակառակ դեպքում կփլուզվի և կվնասի հարակից տներին:
Գյուղապետի բողոքից հետո նահանգապետարանն այդ մասին տեղյակ է պահել մշակութային արժեքների պահպանման շրջանային կառույցին, և վերջինս եկեղեցին վերակառուցելու որոշում է կայացրել, թուրքական Hye Tert-ին հղումով գրում է Tert.am-ը:
Օգոստոսի 8-ին Թուրքիայում վերաբացվելու է մեկ այլ հայկական եկեղեցի՝ Ստամբուլի Քարթար շրջանում գտնվող XVIII դարի Սբ Նշանը: Ստամբուլի արվարձանում գտնվող եկեղեցին, որը գործել է 1776-ից, փակվել էր 2 տարի առաջ՝ հայ համայնքի թվի պակասելու և վերանորոգման աշխատանքների հետևանքով: Այժմ եկեղեցու վերանորոգման աշխատանքներն ավարտին են մոտենում:
1914-ին Արևմտյան Հայաստանում և Օսմանյան կայսրությունում հայկական եկեղեցական հաստատությունների ընդհանուր թիվը 2549 Էր։ Ըստ ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի 1974-ի տվյալների, 1923-ից հետո մնացած 913 կառույցներից 464-ն ամբողջովին անհետացել են, 252-ն ավերակ են, 197-ն ամբողջովին նորոգման կարիք ունեն։

Расположенная в деревне Чанакчи турецкой провинции Бингель разрушенная церковь Святого Георгия будет отреставрирована.
Как пишет Tert.am, об этом сообщает администрация области. Деньги на работы выделены по решению фонда сохранности кулоьтурного наследия Эрзурума.
По разным источникам, возраст церкви – не менее 250 лет. Если она не будет отремонтирована в кратчайшеие сроки, обрушение развалин грозит повреждением соседних домов.
Ранее сообщалось, что расположенная в стамбульском пригороде Картар недействующая армянская церковь Святого Знамения будет заново открыта 8 августа. Церковь, действовавшая с 1776 года, была закрыта в 2013 году из-за малого количества прихожан и необходимости проведения ремонтных работ. Со дня основания армянской патриархии Константинополя в 1491 году в Стамбуле было построено 55 армянских церквей (как апостольских, так и католических и протестантских). На сегодняшний день действующими из них являются 36.
В 1914 году в Западной Армении и на остальной территории Османской империи действовало 2549 армянских церквей. Согласно данным ЮНЕСКО, из оставшихся в 1923 году – на момент окончания Геноцида, 913 строений, уже в 1974 году 414 исчезли полностью, 252 лежали в развалинах, 197 нуждались в ремонте.
Читайте также: Турецкая организация собирается сорвать литургию, проводимую раз в год в церкви Сурб Хач на острове Ахтамар