Իրան-Հայաստան երկկողմ բանակցություններն ակտիվացել են: Այս մասին հայտարարել է ՀՀ-ում Իրանի դեսպան Մոհամմադ Ռեյիսին` անդրադառնալով այն հարցին, թե արդյոք Հայաստանի հետ նախատեսվում է բանակցությունների ակտիվացում Իրանի ու Արևմուտքի միջև Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ համաձայնությունից հետո, հայտնում է Tert.am-ը:
«Այո, կա ակտիվություն և մոտ ապագայում մեր փոխնախագահը գալու է Հայաստան: Հույս ունենք, որ նման պաշտոնական այցերը կօգնեն մեր երկու երկրների միջև մեծացնել առևտրաշրջանառության ծավալները»,- ասել է նա:
Դեսպանի խոսքով՝ նախատեսվում է նաև մինչև տարեվերջ Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանիի այցը Հայաստան:
Մոհամմադ Ռեյիսին հավատացրել է, թե նոր հնարավորություններ ստանալով՝ Իրանը երբեք չի ստորադասի Հայաստանի հետ հարաբերությունները:
«Հայաստանի նման կարևորություն ունեցող երկրին Իրանը երբեք բաց չի թողնի ձեռքից: Հայաստանը մեզ համար տարածաշրջանում շատ կարևոր դեր ունի, դժվարություններ են այս տարիների ընթացքում առաջ եկել, որը պետք է վերացվի: Բանակցում ենք և հուսով ենք, որ լավ ընթացք և վերջավորություն կունենանք Հայաստանի հետ»,- ասել է նա:
Դեսպանի խոսքով՝ Հայաստանն Իրանի համար միշտ հարևան երկիր է եղել և հարաբերությունը միշտ շատ բարձր մակարդակի վրա կպահվեն՝ անկախ նրանից, թե ինչ զարգացումներ կլինեն:
«Հայաստանը մեզ համար տարածաշրջանում շատ կարևոր դեր ունի»,- ասել է Ռեյիսին:
Անդրադառնալով ղարաբաղյան հակամարտությանը՝ Ռեյիսին նշել է, որ Իրանը միշտ իր հարևան պետություններում անվտանգության և խաղաղության պահպանումը համարում է սեփական անվտանգության ու խաղաղության պահպանումը, գրում է Panorama.am-ը:
«Հակամարտությունների հետ կապված Իրանը հետևյալ կարծիքին է՝ պետք է խաղաղ բանակցությունների միջոցով լուծում ստանալ: Միջազգային նորմերը լավագույն հնարավորություններն են հակամարտությունների խաղաղ լուծման համար»,- նշել է նա՝ շեշտելով, որ Իրանն իր հարաբերություններում ու գործակցությունում առավելությունը տալիս է հարևան պետություններին:
Իրանը նաև հայտարարել է, որ պատրաստ է գազ արտահանել Եվրոպա պատժամիջոցների չեղարկումից հետո: Աշխարհում գազի ամենամեծ պաշարն ունեցող երկիրը մտադիր է մինչև 2017 թ. ավելացնել գազի արդյունահանումը մինչև 1,1 մլրդ խմ ներկայիս 700 մլն խմ դիմաց, գրել է DW-ն Իրանի նավթի փոխնախարար Ամիր Հոսեյն Զամանիայի վրա հղումով: «Եվրոպան մենք դիտարկում ենք որպես շատ հեռանկարային շուկա»,-ասել է նա:
Թեհրանն արդեն կողմնորոշվել է 50 նավթագազային օբյեկտների հարցում, որոնց ընդհանուր արժեքը 185 մլրդ դոլար է, և որոնց շուրջ համաձայնագրերը որոշ երկրների հետ կկնքվեն մինչև 2020 թ.: Ըստ էկոնոմիկայի փոխնախարար Մուհամմեդ Հազաիի, Իրանն ավարտել է ներդրումային բանակցությունները մի շարք ընկերությունների հետ: «Վերջերս մենք տեսնում ենք, որ եվրոպացի ներդրողները վերադառնում են երկիր: Բանակցություններից մի քանիսն արդեն ավարտված են, մենք հաստատել ենք արտոնագրերը: Վերջին 2 շաբաթում հաստատվել են մոտ 2 մլրդ դոլարի նախագծեր», ասել է նա, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:

Двусторонние переговоры Еревана и Тегерана активизировались. Об этом, по сообщению Tert.am, заявил посол Ирана в Армении Мохаммад Реиси, отвечая на вопрос о том, ожидается ли интенсивизация ирано-армянских переговоров исходя из ситуации, сложившейся после достижения сделки по иранской ядерной программе.
«Да, есть активизация, и в ближайшее время Армению посетит наш вице-президент. Есть надежда, что официальные визиты помогут нам увеличить товарооборот», – сказал он. По словам Реиси, до конца года ожидается визит Роухани в Ереван.
Реиси удостоверил, что отношения с Ереваном никогда не будут второстепенными для Tегерана. «Армения играет для нас очень важную роль в регионе, в течение последних лет возникли трудности, которые необходимо преодолеть. Мы ведем переговоры, и надеемся на их благополучное завершение», – сказал он.
Иран также объявил о готовности наладить экспорт газа в Европу в больших объемах. после отмены экономических санкций. Страна, располагающая крупнейшими в мире запасами газа, намерен до 2017 года увеличить ежедневную добычу с нынешних 700 миллионов кубометров до 1,1 миллиарда кубометров, пишет DW со ссылкой на заместителя министра нефти Ирана Амира-Хосейн Заманиния. «Как весьма перспективный рынок мы рассматриваем Европу», – сказал Заманиния.
Тегеран уже определил почти 50 нефтегазовых проектов общей стоимостью 185 миллиардов долларов, соглашения по которым правительство страны рассчитывает подписать до конца 2020 года. По словам замминистра экономики Мухаммеда Хазаи, Иран завершил инвестпереговоры с рядом фирм. «В последнее время мы наблюдаем возврат европейских инвесторов в страну. Некоторые из этих переговоров уже завершены, и мы утвердили лицензии и предоставили защиту иностранных инвестиций. За последние пару недель утверждены проекты стоимостью более 2 миллиардов долларов», — отметил он, пишет РИА Новости.