Հուլիսի 27-ին՝ ժամը 10:58-ին, Վրաստանում 4 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժ է գրանցվել, որի աշխարհագրական կոորդինատներն են հյուսիսային լայնության 41.670 և արևելյան երկայնության 44.890 (Ռուստավի), օջախի խորությունը՝ 10 կմ: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ՏԿԱԻՆ Սեյսմիկ պաշտպանության ծառայությունը:
Ստորգետնյա ցնցման ուժգնությունն էպիկենտրոնում կազմել է 5-6 բալ:
Հայաստանի տարածքում երկրաշարժը զգացվել է Ստեփանավանում` 3-4, Նոյեմբերյանում` 4-5, Կողբում` 4, Կոթիում` 3 բալ ուժգնությամբ:
Տարածաշրջանում Սեյսմիկ պաշտպանության ծառայության դիտացանցը հուլիսի 9-15-ը գրանցել է 3 բալ և ավելի ուժգնությամբ 7 երկրաշարժ, որից մեկը` 3 բալ ուժգնությամբ (2.6 մագնիտուդ) Թուրքիայի Վան քաղաքի, ևս մեկն էլ՝ 4 բալ ուժգնությամբ (3 մագնիտուդ) Իրանի Ահար քաղաքի տարածքում:
Նույն ժամանակահատվածում Հայաստանում 3 բալ և ավելի ուժգնությամբ երկրաշարժ չի գրանցել:
Հուլիսի 9-ին 4 բալ ուժգնությամբ սեյսմիկ իրադարձություն է գրանցվել Իրան-Ադրբեջան (Նախիջևան) սահմանային գոտում՝ Նախիջևանից 29 կմ դեպի արևմուտք: Հուլիսի 11-ին 4-5 բալ ուժգնությամբ (3.3 մագնիտուդ) երկրաշարժ է տեղի ունեցել Թուրքիայում՝ Ագրի քաղաքից 24 կմ հյուսիս-արևելք, որին հետևել է 3-ից մինչև 4 բալ ուժգնությամբ (մագնիտուդ 2.3-2.7) երեք հետցնցում: Հուլիսի 15-ին 3 բալ ուժգնությամբ (2.4 մագնիտուդ) երկրաշարժ է գրանցվել Ադրբեջանի Թովուզ քաղաքից 16 կմ դեպի արևելք:

Национальная служба сейсмической защиты министерства территориального управления и по чрезвычайным ситуациям Республики Армении 27 июля в 10:58 (06:58 по Гринвичу) зарегистрировала землетрясение магнитудой 4. Географические координаты: 41.670 северной широты и 44.890 восточной долготы (Грузия, Рустави). Очаг землетрясения залегал на глубине 10 км.
Как сообщается на сайте министерства, сила подземных толчков в эпицентре составила 5-6 баллов.
Землетрясение ощущалось также на территории Армении: В Степанаване – силой 3-5 балла, Ноемберяне – 4 баллов, Кохбе – 4, в Коти – 3, передает Tert.am.
Наблюдательская сеть антисейсмической службы Армении с 16 по 22 июля не зафиксировала землетрясений на территории Армении. За тот же период в регионе зарегистрировано 13 землетрясений силою в 3 и выше баллов: 3 — на территории турецкого Вана и 3 — на территории иранского города Ахар.
Кроме того, 16 и 18 июля зарегистрированы 4-балльные землетрясения в Грузии, недалеко от Ахалкалаки и Дманиси. 16 и 17 июля — у города Агры в Турции. 18 — толчки силою в 3-4 балла имели место в Азербайджане, в приграничной зоне Нахиджеван — Армения.