ԱՄՆ-ի Ֆրեզնո քաղաքում (Կալիֆորնիա) ապրիլին՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ տեղադրված հուշարձանը վանդալիզմի է ենթարկվել՝ հուլիսի 24-ին անհայտները պոկել են հուշարձանի հուշատախտակներից մեկը։ Այս մասին հայտնել է Ֆրեզնոյում Հայաստանի հյուպատոս Պերճ Աբգարյանը:
«Շատ ցավալի է, և շատ հիասթափված եմ: Հուշարձանը խորհրդանշական ու պատմական նշանակություն ունի մեր համայնքի համար։ Այն պետք է քայլեր ձեռնարկի նման գործողությունների հանդեպ հանդուրժող չլինելու ուղղությամբ»,-ասել է Աբգարյանը՝ հավելելով, որ վանդալիզմը «ատելության հողի վրա տեղի ունեցած հանցագործություն է», գրում է Tert.am-ը:
Ֆրեզնոյի հայ համայնքը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարլելիցին նվիրված միջոցառումների համակարգող կոմիտե (AGCC) էր ստեղծել: Դրա կազմում են տարբեր կրոնական, կրթական, սոցիալական ու քաղաքական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
AGCC-ի ջանքերով Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձանը տեղադրվել է Ֆրեզնոյի համալսարանի ուսանողական ավանում: Հուշարձանի հեղինակն է ճարտարապետ Փոլ Հալաջյանը, այն կառուցվել է Երևանում Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրի նմանությամբ:
Ինն ուղղահայաց սալաքարերը խորհրդանշում են պատմական Հայաստանի վեց վիլայեթը, Կիլիկիան, սփյուռքն ու Հայաստանը:

27 Июль 2015 - 13:15 AMT
Установленный три месяца назад в калифорнийском городе Фресно памятник жертвам Геноцида армян сам стал жертвой вандалов.
Почетный консул Армении во Фресно Перч Абгарян сообщил, что 24 июля неизвестные оторвали одну из мемориальных досок памятника.
«С этой панелью связано много историй. Это очень прискорбно, я сильно разочарован», – сказал Абгарян.
Он отметил, что случившееся – «преступление, совершенное на почве ненависти», это неприемлемо и должно быть расследовано, пишет The Fresno Bee.
«Этот памятник имеет символическое и историческое значение для нашей общины. И мы не должны проявлять терпимость к подобным явлениям», – сказал Абгарян.
Памятник был открыт в апреле этого года в связи со 100-летней годовщиной Геноцида армян по аналогии с Мемориалом жертв Геноцида армян в Ереване.
Девять столбов символизируют шесть провинций исторической Армении, Киликию, диаспору и Республику Армения.