12 Օգոստոս 2015 - 12:35 AMT
Օգոտոսի 12-ին` ժամը 12:30-ի սահմաններում, ՊԲ արևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասի մարտական հենակետում, հակառակորդի արձակած գնդակից մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել զինծառայող Կարեն Պարույրի Հովհաննիսյանը: Դեպքի մանրամասները պարզելու համար կատարվում է քննություն:
Ըստ ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանի ֆեյսբուքյան գրառման, զինծառայողը զոհվել է ադրբեջանցի դիպուկահարի կրակոցից:
Քննչական կոմիտեն դեպքի առթիվ քրգործ է հարուցել: Նշվում է, որ ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական գործողություններ՝ զինծառայողի մահվան հանգամանքների բազմակողմանի և օբյեկտիվ հետազոտումն ապահովելու ուղղությամբ:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունն առավոտյան հայտարարություն էր տարածել, որում տեղեկացրել էր Բաքվում անցկացված Եվրոպական խաղերից հետո իրավիճակը սրելու Ադրբեջանի փորձերի մասին ու նշել, որ օգոստոսի լույս 12-ի գիշերը հակառակորդը դիվերսիոն հարձակման 2 փորձ է ձեռնարկել, որոնք ձախողվել են։
Օգոստոի 11-ին և լույս 12-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ամբողջ երկարությամբ հակառակորդը շարունակել է տարբեր տրամաչափի հրաձգային և հրետանային զինատեսակներից ինտենսիվորեն խախտել հրադադարի պահպանման ռեժիմը: Բացի խոշոր տրամաչափի հրաձգային զենքերից, ադրբեջանական զինուժը հայ դիրքապահների ուղղությամբ 60 և 82 մմ-անոց ականանետերից արձակել է 154 արկ: Ընդհանուր առմամբ նշված ժամանակահատվածում հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է ավելի քան 170 անգամ` հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով մոտ 2600 կրակոց:

12 Август 2015 - 12:47 AMT
12 августа, примерно в 12:30 по местному времени на боевой позиции дислоцированной на восточном направлении военной части Армии обороны НКР от выстрела азербайджанского снайпера смертельное ранение получил военнослужащий Карен Ованнисян. Об этом на своей странице в соцсети Facebook сообщил пресс-секретарь Минобороны Армении Арцрун Ованнисян.
По данному факту Следственным комитетом возбуждено уголовное дело. Проводятся необходимые следственные мероприятия для обеспечения всестороннего и объективного расследования.
Ранее Минобороны Армении выступило с заявлением, в котором отметило: «Азербайджан ежедневно нарушает режим прекращения огня, используя оружия различного калибра, а также минометы 60 и 82 мм. МО Армении практически каждый день представляет сводку нарушений.
Только 11-12 августа азербайджанская сторона выпустила 102 снаряда из минометов 82мм. В тот же период азербайджанские диверсионные группы предприняли две неудачные попытки проникновения через границу».
По сообщению Армии обороны НКР, 11 августа и в ночь на 12 августа на линии соприкосновения ВС Нагорно-Карабахской Республики и Азербайджана азербайджанские подразделения нарушили режим перемирия более 170 раз.
По армянским позициям было произведено порядка 2600 выстрелов из крупнокалиберного стрелкового оружия.
Передовые подразделения Армии обороны НКР с уверенностью выполнили поставленную перед ними боевую задачу и ответными мерами подавили активность противника.