14 Օգոստոս 2015 - 07:19 AMT
Թուրքիայում «Արմեն» որբանոց- ճամբարը չքանդելու համար իրականացվող հերթապահության 100-րդ օրն այն հսկողները հարձակման են ենթարկվել։
Ինչպես տեղեկացնում է «Ակօս»-ը, հսկողություն իրականացնող «Նոր զարթոնք» կազմակերպությունը հայտարարություն է տարածել՝ նշելով, որ երեկ՝ ժամը 23:30-ի մոտակայքում, ճամբարի վրա հարձակում է իրականացվել, ինչի հետևանքով վիրավորվել է երկու մարդ, հայտնում է Tert. am-ը:
Թուրքիայի մարդու իրավունքների կազմակերպությունը Ստամբուլի Թուզլա թաղամասում գտնվող «Քամփ Արմեն» անունով հայտնի հայկական որբանոցին պատկանող տարածքի հետ կապված դիմում է ներկայացրել Եվրոպայի խորհուրդ և Եվրախորհրդարան: Իրավապաշտպան կազմակերպության անդամները նշել են՝ չնայած տրված խոստումներին՝ «Քամփ Արմեն» հայկական որբանոցին կից «Արմեն ճամբար» ամառային որբանոցը դեռևս չի վերադարձվել Գեդիքփաշայի հայկական բողոքական եկեղեցու հիմնադրամին: Թուրք իրավապաշտպան Էրեն Քեսքինն տեղեկացրել է, որ Եվրոպայի խորհուրդ և Եվրախորհրդարան ուղարկված դիմումների մեջ նշվել է, որ ոչ մահմեդական համայնքին պատկանող սեփականության հափշտակմամբ Թուրքիան խախտել է Եվրոպայի մարդու իրավունքների և Լոզանի համաձայնագրերը:
«Օրեր շարունակվող ճնշումներից հետո, օգոստոսի 13-ին՝ «Արմեն» ճամբարի դիմադրության 100-րդ օրը, գիշերը ժամը 23:30-ի մոտակայքում ֆաշիստական հարձակում է իրականացվել: Երկու մեքենաներով ճամբար եկած անձինք հերթապահող մեր ընկերների վրա փայտերով հարձակում են իրականացրել: Այդ ընթացքում մեր ընկերներից երկուսը ծեծի են ենթարկվել»,-ասված է կազմակերպության տարածած հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է նաև, որ չնայած այդ հարձակմանը՝ իրենց պայքարը շարունակվելու է: «Մեր բոլոր բարեկամներին հրավիրում ենք աջակցելու մեր դիմադրությանը»,- սել են կազմակերպիչները:
Հուլիսին Ստամբուլի Թուզլայի շրջանում գտնվող հայկական մանկատան «Արմեն» ճամբարը հայ համայնքին վերադարձնելու պահանջով քայլերթ էր կազմակերպվել: Քայլերթը սկսվել է Թուզլայի ափամերձ շրջանից և ավարտվել ճամբարի տարածքում: Քայլերթից հետո ճամբարում հավաքված մասնակիցները հայտարարություն են արել՝ պահանջելով ճամբարը վերադարձնել հայ համայնքին: Ելույթ է ունեցել նաև ԺՀԿ պատգամավոր Յարքադաշը՝ ասելով, թե ԺՀԿ-ն հայ ժողովրդի բարեկամն է, այն միշտ տուժողների կողիքին է և թույլ չի տա, որ որևէ մեկը տուժի:
«Արմեն ճամբար»-ը, որը կառուցվել է հայ որբերի աշխատանքով, թուրքական պետության որոշումով փակվել է 1983-ին: Ճամբարում բնակվող երեխաները մասնակցել են շինարարական աշխատանքներին. նրանք ավազ են կրել ծովից, որով էլ կառուցվել է այն: Իշխանությունները երբեք թույլ չեն տվել վերանորոգել որբանոցը, ինչի պատճառով այն գտնվում է անմխիթար վիճակում:
5.552 հազար քմ տարածք ունեցող որբանոցը 1961-ին գնել է Հայ բողոքական եկեղեցու հիմնադրամը: Մանկատան հողատարածքի սեփականատեր Սեիթ Դուրմազի երեխաներից մեկը հետագայում հաջողացրել է որբանոցից 600 քմ տարածք գնել: 1974-ին այդ տարածքը գնած կապալառուի կողմից բացված դատական գործընթացի արդյունքում նա կարողացել է զարտուղի ճանապարհով ճամբարի տարածքը կցել իր կողմից գնված 600 քմ -ին: 1977-ին փոքրամասնությունների հիմնադրամների մասին ընդունված նոր օրենքով հայ որբերի ճամբարը բռնագրավվել է:Ստամբուլում մայիսի 6-ին բուլդոզերները և հատուկ մեքենաները սկսել են քանդել հայ որբերի «Արմեն ճամբար» ամառային որբանոցը: Դրա դեմն առնելու նպատակով Թուրքիայում գործունեություն ծավալող մի շարք կազմակերպություններ և պարզապես անհատներ շտապել են այնտեղ` կասեցնելու որբանոցի շենքի կործանումը: Ներկայում որբանոցի շենքի քանդումը մասամբ դադարեցված է: Որոշ ժամանակ անց որոշումը ժամանակավորապես կասեցվել է:
Թուրքիայում 2011-ին օրենք է ընդունվել ազգային փոքրամասնություններին պատկանող հիմնադրամների` 79 տարի բռնագրավված անշարժ գույքը վերադարձնելու մասին, սակայն, «Արմեն ճամբար» ամառային ճամբար-մանկատունը չի ընդգրկվել օրենքով վերադարձման ենթակա գույքի ցուցակում:

14 Август 2015 - 09:31 AMT
В Турции на 100-ый день дежурства подверглись нападению охраняющие армянский детский приют «Camp Armen» в квартале Стамбула Тузла.
Как передает «Акос», осуществляющая контроль организация «Нор зартонк» распространила сообщение, отметив, что 13 августа, около 23:30 часов было совершено нападение на лагерь, вследствие чего два человека ранены.
«После длящихся на протяжении стольких дней давлений, на 100-ый день дежурства у лагеря «Армен»– 13 августа около 23:30 часов было совершено фашистское нападение. Лица, приехавшие в лагерь на двух машинах, с дубинками в руках напали на дежурных. Двое из наших ребят были избиты», – сказано в сообщении организации, передает Tert.am.
Отмечается также, что, несмотря на это нападение, они продолжат свою борьбу. «Мы приглашаем всех наших друзей содействовать нашему сопротивлению», – сказали организаторы.
В конце июня Организация по правам человека Турции обратилась в Совет Европы и Европарламент в связи с вопросом возвращения армянского детского дома «Camp Armen».
Представители организации сообщили, что приют, несмотря на обещания, пока не возвращен армянскому протестантскому фонду. По словам правозащитника Эрена Кескина, в обращениях в Совет Европы и Европарламент отмечается, что конфискацией имущества немусульманской общины Турция нарушила права человека и Лозаннские соглашения.
Правозащитники заявили, что будут последовательны и будут решать вопрос как в пределах страны, так и на международном уровне.
В конец мая сообщалось, что армянский детский дом Стамбула, который недавно оказался в центре скандала, усилиями армянской общины будет основательно реконструирован. Священник Армянской протестантской церкви Гедикпаша отец Григор Агабалоглу отметил, что работы по реконструкции детского дома начнутся сразу после получения лицензии.
«Детский дом в нынешнем виде не может быть использован, поэтому мы его демонтируем и реконструируем в том же виде. В этот раз учреждение откроет свои двери не только для армянских сирот, но и для детей разных национальностей», – сказал священнослужитель.
Турецкое правительство конфисковало построенный в 1962 году детский дом в 1987г. и, несмотря на решение 2011г. о возвращении его армянской общине, это так и не было сделано.
Ранее сообщалось, что армяне Турции смогли защитить от разрушения расположенный в районе Стамбула Тузла армянский лагерь-сиротский дом «Camp Armen». 24 мая было объявлено, что спор со строительной компанией урегулирован, территория по решению ее владельца Фатиха Улусойя будет передана армянской церкви и образовательному центру.