19 Օգոստոս 2015 - 08:47 AMT
Թբիլիսիի Մետրոմշենի բնակավայրում հայ-վրացական դպրոց կբացվի՝ նախատեսված 1000 աշակերտի համար: Այս մասին հայտնել է Վրաստանի կրթության նախարարության մամուլի ծառայությունը։
«Թիվ 103 հանրային դպրոցն ամենախոշոր նախագծերից է, ավելին՝ վերջին 20-30 տարվա ընթացքում նման մեծության դպրոց չի կառուցվել»,- ասել է երկրի կրթության և գիտության նախարար Թամար Սանիկիձեն՝ տեղում ծանոթանալով շինարարական աշխատանքների ընթացքին։
Նախագծի արժեքը մոտ 5.5 մլն լարի է։ Շինաշխատանքները սկսվել են 2015-ին և կավարտվեն 2016-ին:
Նախարարի խոսքով՝ նախագիծը կարևոր է, քանի որ «խառը տիպի դպրոց է», լինելով վրացական դպրոց՝ այն ունենալու է մեծ հայկական բաժին, գրում է Sputnik-georgia.ru-ն։
«Մենք առավելագույնս աշխատում ենք օգնել էթնիկ փոքրամասնություններին նրանում, որ նրանք լիարժեք և լավ ինտեգրվեն ուսումնական գործընթացին»,- նշել է Սանիկիձեն։
Նոր դպրոցը կհամապատասխանի ժամանակակից չափանիշներին։ Ուսումնական հաստատությունը կունենա ջեռուցման համակարգ, կբացվեն մարզասրահներ, գրադարան, բնական գիտությունների կաբինետ, ճաշարան։ Ինչպես նաև, դպրոցը հարմարեցված կլինի սահմանափակ կարողություններով աշակերտների համար։
2011-ի տվյալներով Վրաստանում գործում է 138 հայկական դպրոց, սակայն դրանց թիվը տարեցտարի կրճատվում է: 2013-ի տվյալներով Թբիլիսիում գործում է 6 հայկական դպրոց 2009-ի տվյալներով Թբիլիսիում բնակվում է մոտ 130.000 հայ:

19 Август 2015 - 09:55 AMT
В Тбилиси откроют новую армяно-грузинскую школу: За последние 20-30 лет школы такого масштаба не строились
Армяно-грузинская школа №103, рассчитанная на 1000 учеников, появится в многонаселенном поселке Метромшени (Метрострой) в Тбилиси, сообщила пресс-служба министерства образования Грузии во вторник, 18 августа.
«103-я публичная школа является одним из самых масштабных проектов, и более того за последние 20-30 лет школа такого масштаба не строилась…», — заявила министр образования и науки Грузии Тамара Саникидзе, которая на месте ознакомилась с ходом строительных работ.
«Проект является важным исходя из того, что это смешанная школа, это грузинская школа, где есть довольно большой армянский сектор… Мы максимально стараемся помочь этническим меньшинствам в том, чтобы они полноценно и хорошо были интегрированы в учебный процесс», — отметила Саникидзе.
Новая школа будет соответствовать современным стандартам. В учебном заведении будет проведена система отопления, открыты внутренние спортивные и актовые залы, библиотека, класс-кабинет естественных наук, буфет, сообщает Sputnik-Грузия.
Школа также будет адаптирована для учеников с ограниченными возможностями, в частности, будут проведены пандусы, будут работать лифт и кабинет врача.
Стоимость проекта составляет около 5,5 млн лари. Строительные работы новой школы начались в этом году и завершатся в будущем году. До завершения строительных работ ученики распределены по разным школам, их обслуживает специально выделенный для них транспорт.