27 Օգոստոս 2015 - 09:11 AMT
Հայաստանը Fox news հեռուստաընկերության կայքում զետեղված վարկանիշում 7-րդն է այն երկրների ցանկում, որոնք նախկինում ռազմական գործողությունների գոտի են եղել, իսկ այժմ «դրախտավայր են համարվում հանգստի համար»:
Հոդվածում մասնավորապես ասվում է, որ 1512-1735 թթ. Հայաստանը մի քանի անգամ փոխել է մայրաքաղաքը: «Այնուամենայնիվ, մարդկանց հիշողության մեջ ամենաողբերգական էջը Հայոց ցեղասպանության իրադարձություններն են` 1915-1918 թթ.»,-գրում է պարբերականը:
Այսօր Հայաստանը դարձել է եվրոպացի զբոսաշրջիկների ամենագերադասելի վայրերից մեկը բյուջետային ուղղությունների շրջանակում: 2014-ին Հայաստան է այցելել 1,2 մլն զբոսաշրջիկ` աճը 2013-ի համեմատ կազմել է 11,3 %:
«Վերջին շրջանում Հայաստանը նաև ավելի գրավիչ է դարձել ամերիկացի զբոսաշրջիկների համար: Լեռները հնարավորություն են տալիս զբաղվել ակտիվ հանգստի տարբեր ձևերով»,-գրում է Fox news-ը:
Մշակութային առումով Հայաստանը ևս շատ բան ունի ներկայացնելու որպես քրիստոնեությունն առաջինը պետականորեն ընդունած երկիր: Անհամար եկեղեցիներն ու վանքերը միշտ բաց են այցելությունների համար: «Հայաստանը նաև աչքի է ընկնում հուսալի հասարակական տրանսպորտով և համեմատաբար ցածր գներով: Օրինակ, գիշերը 5-աստղանի հյուրանոցում մոտ 130 դոլար է»,-հայտնում է Fox news-ը:
Դրախտային հանգստի ցանկում Հայաստանի մրցակիցներն են Կոլումբիան, Հարավային Աֆրիկան, Նիկարագուան, Հյուսիսային Իռլանդիան, Ռուանդան, Խորվաթիան, Բիրման, Յամայկան, հայտնում է sputnikarmenia.ru-ն:

27 Август 2015 - 08:26 AMT
Армения занимает седьмое место в размещенном на сайте телекомпании «Fox news» рейтинге стран, которые ранее были зонами боевых действий, а сейчас считаются «райскими местами для отдыха».
В статье, в частности, отмечается, что с 1512 по 1735 годы столица Армении менялась несколько раз. «Тем не менее, в памяти людей как самая трагичная страница остались события Геноцида армян, имевшего место с 1915 по 1918 годы», — отмечает издание.
Сегодня же Армения стала одним из самых предпочтительных бюджетных направлений для европейских туристов. В 2014 году поток иностранных туристов в Армению достиг отметки 1,2 миллиона, увеличившись на 11,3% по сравнению с 2013 годом.
«Благодаря туристической корпорации «МИР» Армения стала также более привлекательной для американских туристов. Горный ландшафт страны предоставляет возможности для занятий разными видами активного отдыха», — пишет Fox news.
В культурном отношении Армении в качестве страны, первой принявшей христианство в качестве государственной религии, также есть что предложить. Бесчисленное множество церквей и монастырей всегда открыты для посещения.
«Армения также отличается надежным общественным транспортом и относительно невысокими ценами. Так, ночь в пятизвездочном отеле обойдется приблизительно в 130 долларов США», — сообщает Fox news.
«Конкурентами» Армении по райскому отдыху оказались такие страны, как Колумбия, Южная Африка, Никарагуа, Северная Ирландия, Руанда, Хорватия, Бирма, Ямайка, передает Sputnik-Армения.