ՀՀ ԳԱԱ ֆիզիկական հետազորտությունների ինստիտուտի տնօրեն, ՀՀ ԳԱԱ թղթակից անդամ Արամ Պապոյանն արժանացել է 2015թ-ի ICO Galileo Galilei Award միջազգային հեղինակավոր մրցանակի՝ «Ալկալի ատոմների բարձր լուծունակության սպեկտրասկոպիայի ոլորտում իր կարևոր նվաճումների և Հայաստանում փորձարարական ատոմային ֆիզիկայի առաջմղման գործում ունեցած արժեքավոր ներդրման համար»: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԳԱԱ տեղեկատվական-վերլուծական կենտրոնը։
ICO Galileo Galilei Award մրցանակը շնորհվում է Օպտիկայի և ֆոտոնիկայի ոլորտի հետազոտողներին` համեմատաբար անբարենպաստ պայմաններում ունեցած ձեռքբերումների համար:
Արամ Պապոյանը ծնվել է 1959 թ․ դեկտեմբերի 25-ին` Երևանում: Նրա հետազոտությունների բնագավառն է լազերային ֆիզիկան, ատոմային ֆիզիկան, քվանտային և ոչ գծային օպտիկան: Արամ Պապոյանը 2004թ-ին արժանացել է ՀՀ Նախագահի մրցանակի: Նա Եվրոպական օպտիկական ընկերության անդամ է, անդամակցում է նաև Ֆրանսիայի «Ալֆրեդ Կաստլեր» ազգային ֆոնդին: 2010թ-ին ընտրվել է ՀՀ ԳԱԱ թղթակից անդամ:

Заслуги директора института физических исследований Национальной Академии наук Армении, члена-корреспондента НАН Арама Папояна были отмечены престижной международной премией ICO Galileo Galilei Award за 2015 год. Ученый удостоился награды «За важные достижения в сфере спектроскопии высокой растворимости атомов Алкана и за ценный вклад в развитие экспериментальной атомной физики в Армении». Об этом сообщает пресс-служба НАН РА.
Премия ICO Galileo Galilei Award вручается ежегодно Международной комиссией по оптике за исследования в области оптики и фотоники, результаты которых были получены в относительно неблагоприятных условиях.
Арам Папоян родился в 1959 году. Сфера исследований ученого – лазерная и атомная физика, а также квантовая и нелинейная оптика. В 2004 году Папоян удостоился президентской премии. Он является членом Европейского оптического общества и национального фонда «Альфред Кастлер». Был избран членом-корреспондентом НАН в 2011 году.