ՊԲ օպերատիվ տվյալների համաձայն, սեպտեմբերի 6-ից 12-ն ընկած ժամանակահատվածում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը հրադադարի ռեժիմը խախտվել է մոտ 1200 անգամ, որի ընթացքում տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, ինչպես նաև 60 և 82 մմ-ոց ականանետներից ու ՌՊԳ-7 և ՀԱՆ-17 տիպի նռնականետերից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 19.000 կրակոց: Այդ մասին տեղեկացնում է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Նշված ժամանակահատվածում հայկական դիրքերի ուղղությամբ հակառակորդը կիրառել է նաև թուրքական արտադրության TP-107 տիպի ռեակտիվ հրթիռահրետանային կայանք:
Օգոստոսի 30-ից սեպտեմբերի 5-ն ընկած ժամանակահատվածում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է մոտ 1000 անգամ, որի ընթացքում տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, ինչպես նաև 60, 82 և 120 մմ-ոց ականանետերից ու ՌՊԳ-7 ևՀԱՆ-17 տիպի նռնականետերից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 14.000 կրակոց:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը համարժեք պատասխան են տվել հակառակորդի նախահարձակ գործողություններին և անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկել շփման գծի ամբողջ երկարությամբ մարտական դիրքերի պահպանությունը հուսալիորեն կազմակերպելու համար:

12 Сентябрь 2015 - 10:25 AMT
По оперативным данным Армии обороны НКР, в период с 6 по 12 сентября на линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана противник нарушил режим прекращения огня порядка 1200 раз.
В направлении армянских позиции было произведено более 19 000 выстрелов из стрелкового оружия различного калибра, а также из минометов 60 и 82 мм, а также гранатометов РПГ-7 и проч. В указанный период в направлении армянских позиций азербайджанская сторона применила также ракетную установку турецкого производства TP-107.
Как сообщает пресс-служба МО НКР, передовые подразделения контролируют ситуацию и продолжают уверенно вести боевое дежурство.
Ранее, выступая в Королевском институте международных отношений (Chatham House) в Лондоне, глава МИД Армении Эдвард Налбандян заявил, что страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ многократно обозначали свои предложения, из которых самыми значительными были 5 заявление Франции, США и России с 2009 года. Эти предложения, известные как Основные принципы урегулирования, основаны на трех принципах международного права – неприменение силы или угрозы применить силу, права народов на самоопределение, территориальная целостность. Предложения сопредседателей предоставляют полноценное право народу Нагорного Карабаха самому определить свой будущий статус посредством волеизъявления, имеющего обязательную юридическую силу. Армения выразила готовность двигаться дальше на основе этих принципов.