15 Սեպտեմբեր 2015 - 06:28 AMT
Տաջիկստանի մայրաքաղաքում ավարտվել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) անդամ վեց երկրների ԱԳ, պաշտպանության նախարարների և անվտանգության խորհրդի քարտուղարների համատեղ նիստը:
ՌԴ, Բելառուսի, Հայաստանի, Ղազախստանի, Տաջիկստանի և Ղրղզստանի ներկայացուցիչները քննարկել են ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի առաջիկա նիստի օրակարգն ու մոտ 10 փաստաթուղթ և հայտարարություն, որոնք ընդունելու են այսօր պետությունների ղեկավարները: Ակնկալվում է, որ սեպտեմբերի 15-ին կամփոփվեն ՀԱՊԿ-ում Տաջիկստանի նախագահության արդյունքները, իսկ նախագահությունը կստանձնի Հայաստանը, գրում է «Ռոսիյսկայա գազետան»:
Ինչպես հայտնել է աղբյուրը ՌԴ ԱԳՆ-ում, բանակցությունների արդյունքում ՌԴ ՊՆ հենքի վրա կստեղծվի ՀԱՊԿ Ճգնաժամային արձագանքման կենտրոն:
«Աշխատանք է տարվում ՌԴ ՊՆ հենքի վրա ՀԱՊԿ Ճգնաժամային արձագանքման կենտրոնի ստեղծման ուղղությամբ»,-ասել է նա:
Աղբյուրը նշել է, որ «գործնական փուլ է անցել ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության կենտրոնի 2014 թ. դեկտեմբերյան նստաշրջանի «ՀԱՊԿ հավաքական ավիացիոն ուժերի ստեղծման մասին» որոշման իրականացումը:
Աղբյուրը հավելել է, որ սեպտեմբերի 30-ից հոկտեմբերի 4-ը Հայաստանում կանցկացվեն խաղաղապահ ուժերի «Անխախտ բարեկամություն-2015» զորավարժություններ հավաքական անվտանգության համակարգի օպերատիվ և մարտական պատրաստականության կատարելագործման շրջանակում:
Նա նշել է, որ կակտիվացվի նաև մինչև 2025 թ. համար ՀԱՊԿ Հավաքական ռազմավարության համաձայնեցումը, որի շրջանակում նախատեսված են մի շարք հանդիպումներ և փորձագետների խորհրդակցություններ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Սեպտեմբերի 15-ին Դուշանբեում տեղի կունենա ՀԱՊԿ անդամ պետությունների նախագահների գագաթնաժողովը, որին կմասնակցի նաև ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:

15 Сентябрь 2015 - 05:42 AMT
Заседание глав МО и МИД стран ОДКБ: На базе Минобороны РФ будет создан Центр кризисного реагирования Организации
В столице Таджикистана завершилось совместное заседание министров иностранных дел, обороны и комитета секретарей совбезов шести государств-членов ОДКБ.
Представители России, Белоруссии, Армении, Казахстана, Таджикистана и Киргизии обсудили повестку дня предстоящего заседания Совета коллективной безопасности ОДКБ, а также более десяти документов и заявлений, которые примут сегодня главы государств. Ожидается, что сегодня, 15 сентября, будут подведены итоги председательства Таджикистана в Организации договора о коллективной безопасности, которое переходит к Армении, пишет Российская газета.
Как сообщил источник в МИД РФ, по итогам переговоров на базе Министерства обороны РФ будет создан Центр кризисного реагирования (ЦКР) Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ).
«Ведется работа по созданию Центра кризисного реагирования (ЦКР) ОДКБ на базе Министерства обороны Российской Федерации», – сообщил он.
Источник отметил, что в «практическую плоскость перешла реализация решения декабрьской сессии 2014 года СКБ (Совета коллективной безопасности) ОДКБ «О коллективных авиационных силах ОДКБ».
Источник добавил, что в период с 30 сентября по 4 октября в Армении пройдут учения миротворческих сил «Нерушимое братство-2015» в рамках совершенствования оперативной и боевой подготовки сил и средстве систему коллективной безопасности.
По его словам, также активизировалась работа по согласованию Стратегии коллективной безопасности ОДКБ на период до 2025 года, в рамках которой предусмотрен ряд встреч и консультаций экспертов, передает РИА Новости.
15 сентября в Душанбе пройдет саммит глав государств ОДКБ, в котором примет участие и президент Армении Серж Саргсян.