16 Սեպտեմբեր 2015 - 06:13 AMT
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության կողմից տարածված տեղեկատվությունն առ այն, թե իբր իրենց զինված ուժերի կողմից ոչնչացվել է հայկական արտադրության «Կռունկ-25» տիպի անօդաչու թռչող սարք, իրականությանը չի համապատասխանում:
Ուղղակի հարևան երկրի ռազմական գերատեսչության քարոզիչները հերթական անգամ ցանկալին փորձել են մատուցել իրականության փոխարեն, հայտնում է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
ՊԲ օպերատիվ տվյալների համաձայն, սեպտեմբերի 6-ից 12-ն ընկած ժամանակահատվածում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը հրադադարի ռեժիմը խախտվել է մոտ 1200 անգամ, որի ընթացքում տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, ինչպես նաև 60 և 82 մմ-ոց ականանետներից ու ՌՊԳ-7 և ՀԱՆ-17 տիպի նռնականետերից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 19.000 կրակոց: Այդ մասին տեղեկացնում է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Նշված ժամանակահատվածում հայկական դիրքերի ուղղությամբ հակառակորդը կիրառել է նաև թուրքական արտադրության TP-107 տիպի ռեակտիվ հրթիռահրետանային կայանք:
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Դուշանբերում ընթացող Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) Հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստում տեղեկացրել է ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ղեկավարներին Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում սետղծված իրավիճակի մասին` շեշտը դնելով հայ-ադրբեջանական սահմանին և ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում լարվածության զգալի աճի սպառնալիքի վրա:«Իրավիճակը սրելու ադրբեջանական կողմի փորձերը միջազգային հանրության համարժեք արձագանքի բացակայության պայմաններում հղի են ամբողջ տարածաշրջանում իրավիճակի ապակայունացման վտանգով»,-ասել է ՀՀ նախագահը:

Министерство обороны Нагорно-Карабахской Республики распространило заявление, в котором опровергло дезинформацию Минобороны Азербайджана.
«Распространенная министерством обороны Азербайджана информация о том, будто ВС Азербайджана уничтожили произведенный в Армении беспилотник «Крунк-25», не соответствует действительности. Пропагандисты оборонного ведомства соседней страны в очередной раз выдают желаемое за действительное», – отмечается в заявлении МО НКР.
Ранее азербайджанские СМИ распространили информацию, согласно которого Вооруженные силы Азербайджана якобы «сбили армянский беспилотник, который пролетал над азербайджанскими позициями в направлении Агдамского района».
По сообщению пресс-службы министерства обороны Азербайджана, «обнаруженный и уничтоженный частями противовоздушной обороны летательный аппарат является тактическим беспилотником типа «Крунк-25».
7 августа Армия обороны Нагорно-Карабахской Республики также опровергла информацию о том, что 6 августа азербайджанской стороной были якобы уничтожены 2 армянских беспилотника.
«Информация, распространенная Министерством обороны Азербайджана о том, что их Вооруженные силы якобы на восточном направлении линии соприкосновения сбили армянские беспилотники, не соответствует действительности», – говорилось в сообщении пресс-службы Армии обороны НКР.
29 июля Министерство обороны НКР также опровергло аналогичную дезинформацию азербайджанских СМИ. Согласно заявление МО НКР, информация азербайджанского оборонного ведомства о том, что ВС страны сбили армянский беспилотник, не соответствует действительности.