Այժմ քայլեր են ձեռնարկվում ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ, հայտարարել է Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպան Ռոբերտ Սեկուտան: Նա նշել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահը մյուս համանախագահների հետ միասին լուրջ աշխատանք է կատարում այդ ուղղությամբ: «ՄԱԿ ԳՎ նստաշրջանի ընթացքում նախատեսվում է Ադրբեջանի և Հայաստանի ԱԳ նախարարների հանդիպումը: Աշխատանքնը շարունակվում է նաև մյուս ուղղություններով: Պարոն Ուորլիքը (ԱՄՆ համանախագահ) հուլիսին այստեղ հանդիպել է պարտադրված վերաբնակների հետ` խոսքը հակամարտության պատճառով տուժած մարդկանց մասին է: Խնդիրը լուծելու համար հարկավոր է քայլեր ձեռնարկել»:
Անդրադառնալով նախարարների Նյու Յորքում կայանալիք հանդիպմանը` դեսպանն ասել է, որ ղարաբաղյան հակամարտության կողմերի համար պետք է պայմաններ ստեղծել բանակցությունները շարունակելու համար, հայտնում է ԱՊԱ գործակալությունը:
Մինչդեռ, ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ավանդական ճեպազրույցի ժամանակ անդրադառնալով ղարաբաղյան կարագվորմանը, հայտարարել է. «Ինչպես գիտեք, Ռուսաստանն ակտիվ ներգրավվածություն ունի հակամարտության կարգավորման գործընթացին: Մենք խաղաղ գործընթացի պատասխանատու մասնակիցներն ենք: Ուստի, կանենք անհրաժեշտը մոտեցնելու համար ղարաբաղյան թնջուկի հանգուցալուծումը»:
Ավելի վաղ Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարը հայտարարեց, որ հանդիպելու է հայ պաշտոնակցի հետ Նյու Յորքում սեպտեմբերի 24-25-ը կայանալիք ՄԱԿ ԳՎ նստաշրջանի ընթացքում:
Երևանն, իր հերթին, ոչ հերքեց, ոչ էլ հաստատեց հաղորդագրությունը ՀՀ և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանի և Էլմար Մամեդյարովի առաջիկա հանդիպման վերաբերյալ:

18 Сентябрь 2015 - 06:28 AMT
В настоящее время предпринимаются шаги в направлении урегулирования нагорно-карабахского конфликта, заявил посол США в Азербайджане Роберт Секута. Он отметил, что сопредседатель от США в Минской группе ОБСЕ совместно с другими сопредседателями проводят серьезную работу в этом направлении: «В рамках сессии Генеральной Ассамблеи ООН запланирована встреча глав МИД Азербайджана и Армении. Работа продолжается и в других направлениях. Господин Уорлик (американский сопредседатель МГ ОБСЕ) в июле провел здесь встречу с вынужденными переселенцами. Речь здесь идет о людях, пострадавших из-за конфликта. Для решения этой проблемы необходимо предпринять шаги».
Посол, комментируя предстоящую встречу министров в Нью-Йорке, отметил значимость создания сторонам конфликта условий для продолжения переговоров, сообщает АПА.
Между тем, официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, во время традиционного брифинга затронув вопрос урегулирования нагорно-карабахского конфликта, заявила: «Как вы знаете, Россия активным образом вовлечена в процесс урегулирования. Мы являемся ответственным участником мирного процесса. Поэтому, мы сделаем все необходимое для того, чтобы приблизить развязку нагорно-карабахского узла».
Ранее глава МИД Азербайджана сообщил, что встретится со своим армянским коллегой в Нью-Йорке 24-25 сентября в рамках Генассамблеи ООН.
Ереван, в свою очередь, не опроверг, но и не подтвердил сообщение Баку о предстоящей встрече министров иностранных дел Армении и Азербайджана Эдварда Налбандяна и Эльмара Мамедъярова.