Միացյալ Նահանգները բարձր է գնահատում Հայաստանի հետ հարաբերությունները. դրանք ամուր են քան երբևէ: Այդ մասին ասվում է ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերրիի` Հայաստանի Անկախության տոնի առթիվ հղած ուղերձում:
«Նախագահ Բարաք Օբամայի և Միացյալ Նահանգների ժողովրդի անունից լավագույն մաղթանքներն եմ հղում հայ ժողովրդին, որը սեպտեմբերի 21-ին տոնում է Անկախության օրը», – գրել է Քերրին` ընդգծելով, որ երկկողմ ջերմ հարաբերությունների ապացույցը Հայաստանի տնտեսության մեջ կատարված ամերիկյան ներդրումներն են, հաղորդում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
ԱՄՆ պետքարտուղարը շնորհակալություն է հայտնել միջազգային խաղաղապահ առաքելություններին մասնակցող հայկական ուժերի նվիրվածության և անձնազոհության համար, ինչպես նաև նշել է, որ գնահատում են երկու ժողովուրդների մշակութային կյանքը հարստացրած հայերի բազմաթիվ նվաճումները:
Նա ընդգծել է, որ Միացյալ Նահանգները անկախության 24-րդ տարեդարձը նշող Հայաստանի գործընկերն է ու բարեկամը:
«Մենք լիովին սատարում ենք Հայաստանի անվտանգությունը, բարգավաճումը և ժողովրդավարական զարգացումը», – ասված է Քերրիի ուղերձում:
23 տարի առաջ օգոստոսի 23-ին Հայաստանի Գերագույն խորհրդի առաջին նստաշրջանն ընդունեց «Հռչակագիր Հայաստանի անկախության մասին», որով դրվեց Հայաստանի անկախացման գործընթացի սկիզբը: Հռչակագիրն արտոնում էր մարդու իրավունքների հարգում, խղճի, կուսակցությունների, ժողովների, մամուլի ազատություն։ Վերականգնվում էին Հայ առաքելական եկեղեցու իրավունքները։ Մինչև նոր սահմանադրության ընդունումը Հռչակագիրը ծառայելու էր իբրև ծրագրային փաստաթուղթ։
1991-ի սեպտեմբերի 21-ին հայ ժողովուրդը համազգային հանրաքվեում քվեարկեց ԽՍՀՄ կազմից դուրս գալու և Հայաստանն անկախ պետություն ճանաչելու օգտին: Ձայնի իրավունք ունեցող քաղաքացիների 95%-ն այդ հարցին դրական պատասխան տվեցին:

Госсекретарь США Джон Керри в поздравительном послании по случаю отмечаемого 21 сентября Дня независимости Армении заявил о высоком уровне армяно-американских отношений, сообщает официальный сайт Госдепартамента.
«От имени президента Обамы и народа Соединенных Штатов передаю наилучшие пожелания народу Армении по случаю празднуемого 21 сентября Дня независимости. Соединенные Штаты ценят отношения с Арменией, которые прочны как никогда, о чем свидетельствует исторический уровень американских инвестиций в экономику Армении», – говорится в послании.
Он поблагодарил армянских военнослужащих за самоотверженность при осуществлении международных миротворческих миссий, а также подчеркнул многочисленные достижения армян, обогативших культурную жизнь обоих народов.
«Празднуя 24-летие независимости, знайте, что Соединенные Штаты являются партнером и другом, и полностью поддерживают безопасность, процветание и демократическое развитие Армении. Поздравляем всех армян во всем мире с наилучшими пожеланиями мирного и процветающего грядущего года», – отметил госсекретарь США, передает Armenia Today.
21 сентября 1991 года является днем рождения Третьей Республики Армения. 22 года назад армянский народ вновь получил право самостоятельно строить свое будущее, быть хозяином себе и своей земле. Народ вновь обрел потерянную в течение последних веков государственность, которую лишь на пару лет обрел в 1918 году, в годы Первой республики. 21 сентября 1991 года народ Армении на всенародном референдуме проголосовал за выход из состава СССР и создание независимого государства Армения, и 95% граждан, обладающих правом голоса, ответили на этот вопрос утвердительно.