Ռուսաստանցիների կեսն ընկալում է Աբխազիան և Հարավային Օսեթիան որպես անկախ պետություններ, նույնքանը համարում է, որ այդ հանրապետությունները, ինչպես նաև Մերձդնեստրը պետք է պաշտոնապես անկախ կարգավիճակ ունենան: Այդ են վկայում «Լևադա-Կենտրոնի» հարցման արդյունքները:
Ըստ օգոստոսի 21-24-ը 800 մարդու շրջանում ՌԴ 134 բնակավայրում անցկացված հարցման, գործնականում յուրաքանչյուր երկրորդը (47%) անկախ պետություն է տեսնում ի դեմս Հարավային Օսեթիայի: Աբխազիայի մասին նուն կարծիքն ունի 49%-ը:
Մինչդեռ հարցման մասնակիցների 10% և 9% տոկոսները համապատասխանաբար կարծում են, որ Հարավային Օսեթիան և Աբխազիան Վրաստանի մաս են կազմում: Յուրաքանչյուր հինգերորդն (21%) ընկալում է Հարավային Օսեթիան որպես Ռուսաստանի մաս, նույնքանը (20%) ռուսական տարածք է համարում Աբխազիան: Դժվարացել է պատասխանել հարցվածների 22% և 21% համապատասխանաբար, հայտնում է «Ինտերֆաքսը»:
Ըստ յուրաքանչյուր երկրորդ ռուսաստանցու, Հարավային Օսեթիան և Աբխազիան պետք է անկախ լինեն` 48% և 47% համապատասխանաբար: Որպես Վրաստանի մաս այդ հանրապետություններն ընկալում է հարցման մասնակիցների 7% և 8%-ը: Եվս 23% և 22% անհրաժեշտ է համարում, որ Հարավային Օսեթիան ու Աբխազիան միանան Ռուսաստանին: 23%-ը դժվարացել է պատասխանել:
Խոսելով ՌԴ կողմից Հարավային Օսեթիայի և Աբխազիայի անկախության ճանաչման հետևանքների մասին` հարցման մասնակիցների 23%-ը նշել է, որ ռուսական կողմի գործողություններն օգուտ են բերել երկրին, յուրաքանչյուր տասներորդը (10%) հակառակ կարծիքի է: Գործնականում յուրաքանչյուր երկրորդը` 47% կարծում է, որ դա Ռուսաստանին ոչ օգուտ է բերել, ոչ էլ վնաս: Յուրաքանչյուր հինգերորդը` 20% որոշակի պատասխան չի տվել: Պատասխանելով Մերձդնեստրի համար լավագույն կարգավիճակի մասին հարցին` ռուսաստանցիների կեսը` 49%, կարծիք է հայտնել, որ այն պետք է անկախ պետություն դառնա: 17%-ը ենթադրել է, որ ավելի լավ կլինի, եթե այն մնա Մոլդովայի կազմում: Յուրաքանչյուր երրորդը` 34% դժվարացել է պատասխանել:
Ըստ հարցման մասնակիցների 42%-ի, անկախ պետք է լինի նաև Լեռնային Ղարաբաղը: Յուրաքանչյուր տասներորդը` 10%, ենթադրել է, որ այն պետք է անցնի Ադրբեջանին, 9%` Հայաստանին: Մեկ երրորդից ավելին հստակ պատասխան չի տվել:

21 Сентябрь 2015 - 12:31 AMT
Половина россиян воспринимают Абхазию и Южную Осетию как независимые государства, столько же считают, что эти республики, а также Приднестровье должны официально иметь независимый статус. Об этом свидетельствуют результаты опроса, проведенного «Левада-Центром».
Согласно результатам опроса, проведенного 21-24 августа среди 800 человек в 134 населенных пунктах 46 регионов России, практически каждый второй (47%) респондент видит в Южной Осетии независимое государство. Аналогичного мнения об Абхазии придерживаются 49%.
Между тем 10% и 9% участников опроса соответственно считают, что Южная Осетия и Абхазия являются частью Грузии. Каждый пятый (21%) воспринимает Южную Осетию как часть России, столько же (20%) считают российскими территории Абхазии. Затруднились с ответом 22% и 21% респондентов соответственно, передает Интерфакс.
По мнению практически каждого второго россиянина, Южная Осетия и Абхазия должны быть независимыми (48% и 47% соответственно). В том, что эти республики должны входить в состав Грузии, убеждены 7% и 8% соответственно. Еще 23% и 22% опрошенных считают необходимым присоединение Южной Осетии и Абхазии к России. По 23% затруднились ответить.
Говоря о последствиях признания Россией независимости Южной Осетии и Абхазии, 23% респондентов отметили, что действия российской стороны пошли стране на пользу, каждый десятый (10%) уверен в обратном. Практически каждый второй (47%) полагает, что признание независимости Южной Осетии и Абхазии не принесло России ни пользы, ни вреда. Каждый пятый (20%) не дал определенного ответа.
Отвечая на вопрос о наилучшем статусе для Приднестровья, половина (49%) россиян выразила мнение, что оно должно стать независимым государством. 17% предположили, что региону стоит остаться в составе Молдавии. Каждый третий (34%) затруднился ответить.
По мнению 42% опрошенных, независимым должен быть и Нагорный Карабах. Каждый десятый (10%) предположил, что регион должен отойти Азербайджану, 9% уверены, что он должен стать армянским. Более трети (39%) не дали определенного ответа.