24 Սեպտեմբեր 2015 - 09:23 AMT
ԼՂ հակամարտությունը սառեցված չէ, հայտարարել է ԵԱՀԿ-ի Մինսկի խմբի Միացյալ Նահանգների համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը BBC-ի ադրբեջանական ծառայությանը տված հարցազրույցում:
Նա նշել է, որ ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում ու հայ-ադրբեջանական սահմանին լարվածությունը բարձր է:
«Մենք մտահոգված ենք, որ կողմերը ծանր հրետանի են օգտագործում: Դա անընդունելի է: Մտահոգված ենք նաև խաղաղ բնակչության շրջանում կորուստների առնչությամբ և կոչ ենք արել կողմերին ձեռնարկել բոլոր հնարավոր քայլերը՝ կանխելու նման բռնությունը», – ասել է Ուրլիքը:
Միաժամանակ, համանախագահը նշել է, որ հավատում է, թե կողմերը ցանկանում են հակամարտությունը լուծել բանակցությունների միջոցով:
Նրա խոսքով, հանուն իրադրության կայունացման, ԵԱՀԿ-ն շարունակում է քննարկումները վստահության հաստատման ու կողմերի միջև բանակցությունների համար ավելի կառուցողական մթնոլորտի ստեղծման նպատակով:
Ուրլիքը հավելել է, որ ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի հերթական նստաշրանի ժամանակ ՀՀ և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպմանը նախ և առաջ քննարկելու են լարվածության թուլացման ու հրադադարի ռեժիմի պահմանպանն առնչվող հարցեր:
Միավորված ազգերի կազմակերպության Գլխավոր վեհաժողովի 70-րդ նստաշրջանի աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանըսեպտեմբերի 24-ին կմեկնի Նյու Յորք։
Այցելության ընթացքում նախարար Նալբանդյանը կմասնակցի Գլխավոր ասամբլեայի շրջանակներում կայանալիք բարձրաստիճան համաժողովների և հանդիպումների, հայտնում է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը: Նախատեսված է Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարի հանդիպումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ու Ադրբեջանի արտգործնախարարի հետ։
Նյու Յորքում Նալբանդյանը կհանդիպի մի շարք երկրների իր գործընկերների հետ։
Ավելի վաղ ԵԱՀԿ ՄԽ ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը հայտարարեց, որ համանախագահները անհամբեր սպասում են Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպմանը Նյու Յորքում կայանալիք ՄԱԿ ԳՎ նստաշրջանում՝ երկու երկրների նախագահների հանդիպման նախապատրաստման նպատակով: Ըստ նրա, ընթացիկ տարում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին հաջողվել է առաջընթացի հասնել բանակցություններում ղարաբաղյան հակամարտության համապարփակ կարգավորման որոշ տարրերի շուրջ և նվազեցնել լարվածությունը ադրբեջանական և հայկական զինված ուժերի շփման գծում: «Հուսով ենք, որ նախագահները կհամաձայնվեն հանդիպել մինչև տարեվերջ: Համանախագահները կքննարկեն այդ ծրագրերը երկու երկրների ԱԳՆ ղեկավարների հետ ՄԱԿ ԳՎ նստաշրջանի շրջանակում: Մենք միշտ պատրաստ ենք կազմակերպել երկու երկրների նախագահների հանդիպումը», – ասել է դիվանագետը:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի օրակարգում է Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման կազմակերպումը: Դեռ մայիսին հայտնի դարձավ, որ Մինսկի խմբի hամանախագահները քննարկել են տարվա վերջին Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման հնարավորությունը, ինչպես նաև կողմերի միջև բանակցությունները շարունակելու անհրաժեշությունը՝ համակողմանի խաղաղության համաձայնագրի հասնելու համար: Ջեյմս Ուորլիքը հայտարարեց, որ նախատեսվում է կազմակերպել Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը. «Համանախագահների տարածաշրջան վերջին այցի ժամանակ նրանք պատրաստակամություն հայտնեցին հանդիպելու 2015-ին: ԱԳ նախարարների հետ միասին մենք աշխատում ենք կողմերի միջև տարաձայնությունները նվազեցնելու և նախագահների հերթական հանդիպման օրակարգը պատրաստելու ուղղությամբ»,-ասել է Ուորլիքը:

Карабахский конфликт не является «замороженным», заявил американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик в интервью азербайджанской службе ВВС.
Он отметил, что напряженность на линии соприкосновения войск и вдоль азербайджано-армянской границы очень высокая: «Мы обеспокоены информацией о случаях нарушения режима прекращения огня и использовании сторонами тяжелого оружия, включая и артиллерию. Использование снарядов и тяжелого оружия недопустимо. Мы в особенности обеспокоены потерями среди мирного населения и призвали стороны предпринять всевозможные шаги для предотвращения подобного насилия. Во имя стабилизации ситуации мы продолжаем обсуждение для создания доверия и более конструктивной атмосферы для переговоров между сторонами. Я верю, что стороны поддерживают желание сопредседателей решить конфликт путем переговоров. Мы встречаемся с лидерами региона для того, чтобы обсудить детали всестороннего соглашения. Во время встречи с министрами иностранных дел в Генассамблее ООН мы в первую очередь обсудим вопросы снижения напряжения и серьезного соблюдения режима прекращения огня».
С 1 сентября ситуация на линии соприкосновения ВС Азербайджана и АО НКР, а также армяно-азербайджанской границе, резко накалилась. Азербайджан обстреливает армянские позиции и мирные села из крупнокалиберных пулеметов и зенитных установок, гранатометов, минометов и 107-мм реактивных артиллерийских систем.
Посол коснулся своего выступления в Фонде Карнеги в прошлом году по случаю 20-летия объявления режима прекращения огня. Он отметил, что элементы и принципы, которые он озвучил там в связи с решением конфликта, известны сторонам: «Не хватает политической воли в Армении и Азербайджане для заключения этого соглашения. Я неоднократно заявлял, что президенты должны отказаться от военной риторики и подготовить общественность к миру. Сопредседатели вместе со сторонами продолжают работу над деталями всестороннего соглашения, но этот вопрос в первую очередь зависит от политической воли президентов».
По мнению Уорлика, народная дипломатия очень важна с точки зрения создания доверия между азербайджанским и армянским народами. По его словам, во всем мире политические переговоры в мирных процессах дополняются усилиями снизу: «Эти усилия позволяют улучшить отношения между пострадавшими от войны людьми. Несмотря на то, что напряженность между Арменией и Азербайджаном очень высокая, сопредседатели пытаются содействовать встрече жителей двух стран. В этот смысле не являются исключением и армянская, и азербайджанская общины Нагорного Карабаха. Я неоднократно заявлял, что стороны вместе с сопредседателями должны вести обсуждения во имя интересов пострадавших от войны людей. Самым ярким примером этих инициатив является проблема воды. Надеюсь, что стороны смогут сесть за стол переговоров для обсуждения вопроса распределения водных ресурсов. Сопредседатели готовы помочь им в этом».
Посол Уорлик недавно распространил в соцсети фотографию Сарсангского водохранилища в Нагорном Карабахе и написал, что все стороны смогут сотрудничать в этом вопросе, передает Армянская служба Радио Свободы.
Стоит отметить, что сегодня, 24 сентября, в Нью-Йорке, в рамках 70-ой сессии Генассамблеи ООН состоится встреча министров иностранных дел Армении и Азербайджана Эдварда Налбандяна и Джеймса Уорлика.