Ֆիլադելֆիայի հայ համայնքը շնորհակալություն է հայտնել Միացյալ Նահանգներ այցելած Հռոմի պապին՝ Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ հայտարարության համար։
«Շնորհակալ ենք, Հռոմի պապ, Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու համար, երբեք չենք մոռանա 2015-ը», – գրված է եղել ամերիկահայերի շնորհակալական պաստառների վրա, հաղորդում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
Սեպտեմբերի 23-ին Հռոմի պապը առաջին անգամ պաշտոնական այցով ժամանել է Միացյալ Նահանգներ։ Սեպտեմբերի 25-ին նրան ընդունել է ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման:
Ապրիլի 12-ին Վատիկանի Սուրբ Պետրոսի տաճարում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի պատարագի ժամանակՀռոմի պապ Ֆրանցիսկոսն Օսմանյան կայսրությունում հայերի սպանություններն անվանել է «20-րդ դարի առաջին ցեղասպանություն»: Նա հայտարարել է, որ XX դարում մարդկությունը վերապրել է երեք «մեծ չլսված ողբերգություն»` Հայոց ցեղասպանությունը, նացիզմն ու ստալինիզմը։
Հռոմի պապը Վատիկանում` Արևելյան եկեղեցիների օգնության միավորման ընդլայնված նիստի մասնակիցների ընդունելության ժամանակ հորդորել է բարեգործներին քրիստոնյաներին օգնելիս չմոռանալ նաև Հայաստանի մասին:
Սեպտեմբերի 7-ին Կիլիկիայի նորընտիր պատրիարք Գրիգոր Պիեռ Գաբրոյանի հետ մատուցած պատարագի ժամանակ Սանտա Մարթա բնակավայրում գտնվող մատուռում Հռոմի պապը հայտարարել է, որ հայ ժողովրդի նկատմամբ տեղի է ունեցել ամենամեծ հալածանքներից մեկը, և հայերին հետապնդել են միայն քրիստոնյա լինելու համար։

Армянская община Филадельфии выразила Папе Римскому Франциску благодарность за его заявление о Геноциде армян.
«Мы благодарны за признание Геноцида армян, мы никогда не забудем 2015 год», – было написано на плакатах, которые держали вышедшие поприветствовать Папу Римского представители армянской общины Филадельфии, сообщает Армянская служба Радио Свободы.
23 сентября Папа Римский впервые с официальным визитом посетил США. 25 сентября состоялась встреча понтифика с президентом США Бараком Обамой.
Во время прошедшей в Соборе Св. Петра в Ватикане 12 апреля 2015 года литургии в память жертв Геноцида армян Папа Римский Франциск назвал массовые убийств армян в Османской Турции «первым геноцидом 20-го века».
В начале сентября Папа Римский Франциск в очередной раз обратился к теме Геноцида армян. В ходе проповеди 7 сентября в храме Санта-Марта он отметил, что армянский народ первым принял христианство как государственную религию и подвергался гонениям именно за свою веру.
Согласно информации, в конце службы понтифик обратился к армянскому духовенству со словами, что желает помянуть всех тех армянских святых, которые погибли в пустынях от голода, боли и пыток лишь за то, что были христианами.