26 Սեպտեմբեր 2015 - 08:07 AMT
Նալբանդյանը՝ Մամեդյարովի հետ հանդիպմանը. Բաքուն ձևացնում է, թե կարգավորում է ուզում` շարունակելով սադրել
Սեպտեմբերի 25-ին Նյու Յորքում աշխատանքային այցելությամբ գտնվող արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների առաջարկությամբ և նրանց ներկայությամբ հանդիպում է ունեցել Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ։
Անդրադառնալով սեպտեմբերի 25-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների տարածած հայտարարությանը՝ Նալբանդյանը ասել է.
«Ադրբեջանն է, որ շարունակաբար մերժում է իրավիճակի կայունացման, վստահության ամրապնդմանն ուղղված բոլոր նախաձեռնությունները ու, հետևաբար, պարզ է՝ ում է ուղղված հայտարարության մեջ առկա ուղերձը: Տպավորություն է ստեղծվում, որ Բաքուն միտումնավոր չի ուզում լսել, թե ինչ է միջնորդ երկրների միջոցով ասում միջազգային հանրությունը: Բոլորին ամեն ինչում մեղադրում են, ձևացնում են, թե կարգավորում են ուզում, բայց իրականում՝ հակառակն են անում»:
Արտգործնախարարը կարևորել է, որ համանախագահները վերահաստատում են այն առաջարկությունը, ինչի վերաբերյալ բազմիցս իրենց համաձայնությունն են տվել Հայաստանը և Արցախը՝ միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ստեղծումը։ Այն թույլ կտա առավել հստակ կերպով մատնանշել հրադադարի խախտման և միջադեպերի պատասխանատու կողմին։
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբիհամանախագահներ Ջեյմս Ուորլիքը (ԱՄՆ), Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան) և Պիեր Անդրյուն (Ֆրանսիա), ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կարպշիկը սեպտեմբերի 25-ին հայտարարություն են տարածել, որում իրենց լուրջ մտահոգությունն են հայտնել քաղաքացիական բնակավայրերի ուղղությամբ ականանետների և ծանր զրահատեխնիկայի օգտագործման առնչությամբ:
«Մենք ակնկալում ենք նախարարներից լուրջ քննարկումներ բռնության ավելացման, ինչպես նաև խնդրի բանակցային կարգավորման շուրջ խնդիրների վերաբերյալ: Մենք անկարող ենք հստակորեն հասկանալ, թե որտեղից է ծագել բռնությունը, քանի որ ամեն կողմը մեղադրում է մյուսին», – նշել են համանախագահները՝ ընդգծելով, որ կողմերը պետք է աշխատեն ԵԱՀԿ հետաքննության մեխանիզմի շուրջ, ինչպես քննարկել էին նախագահները:
«Ադրբեջանը հրաժարվում է առաջարկություններից, քանի որ ցանկանում է ձեռքերն ազատ պահել, միջազգային հանրության վերահսկողությունից դուրս գտնվելով՝ շարունակել իր սադրանքները շփման գծում և սահմանին», – ասել է Նալբանդյանը՝ հավելելով, որ Բաքուն մերժում է ոչ միայն վստահության ամրապնդմանն ուղղված եռանախագահների նախաձեռնությունները, այլև հրաժարվում է միջնորդների կողմից արված հիմնախնդրի կարգավորմանն ուղղված առաջարկություններից, որոնք հրապարակվել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ղեկավարների հինգ հայտարարություններում. նույնիսկ մերժում է դրանց մասին որևէ հիշատակում, ինչը կրկին անգամ հստակ երևաց ԵՄ Արևելյան գործընկերության Ռիգայի գագաթաժողովին:
Համանախագահները, խորը մտահոգություն հայտնելով իրադրության կտրուկ լարման կապակցությամբ, շեշտեցին, որ իրավիճակի հետագա սրումն անթույլատրելի է։
Զրուցակիցները քննարկեցին եռանախագահների՝ տարածաշրջան նախատեսվող այցելության և նախատեսվող հանդիպումների ժամանակացույցը։
Սեպտեմբերի 25-ին ՀՀ արտգործնախարարն երկրորդ հանդիպումն ունեցավ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ։ Նալբանդյանն, անընդունելի համարելով և դատապարտելով վերջին օրերին մարդկային զոհերի պատճառ դարձած Ադրբեջանի կողմից մեծ տրամաչափի հրետանու օգտագործմամբ հրադադարի կոպտագույն խախտումները, ասաց. «Ադրբեջանում մարդու իրավունքների հետ կապված խայտառակ իրավիճակից և այդ առթիվ միջազգային հանրության՝ օր օրի ուժգնացող քննադատությունից ուշադրությունը շեղելու նպատակով Արցախի հետ շփման գծում և Հայաստանի հետ սահմանին իրադրության սրումը լի է անկանխատեսելի բացասական հետևանքներով։ Այս սադրանքներով Բաքուն ի ցույց է դնում իր արհամարհական վերաբերմունքը ինչպես մարդկային կյանքի, այնպես էլ՝ իր կողմից ստանձնած պարտավորությունների նկատմամբ»։
Սեպտեմբերի 24-ի երեկոյան Ադրբեջանի կողմից Տավուշի մարզի սահմանամերձ գյուղերի գնդակոծության հետևանքով զոհվել էր երեք կին, ևս չորս գյուղացի վիրավորվել էին: Զոհվածներն են 83-ամյա Պայծառ Աղաջանյանը, 94-ամյա Շուշան Ասատրյանը, 41-ամյա Սոնա Ռևազյանը: Սեպտեմբերի սկզբին Ադրբեջանը մի քանի օր ինտենսիվ գնդակոծության է ենթարկել հայկական գյուղերը՝ կիրառելով խոշոր տրամաչափի գնդացիրներ, զենիթային թնդանոթներ, նռնականետներ, ականանետներ, 107-մմ ռեակտիվ հրետանային կայանքներ: Բացի զինծառայողներից, գնդակոծությունների ընթացքում վիրավորվել է նաև հինգ խաղաղ բնակիչ: Բացի այդ, զգալի վնաս է հասցվել բազմաթիվ բնակելի տներին ու համայնքային նշանակության շինություններին: Սեպտեմբերի 24-ին հայկական բանակի պատասխան գործողություններում ոչնչացվել է Պառավաքար գյուղի հարևանությամբ տեղակայված ադրբեջանական մարտական հենակետը, զոհվել էր հինգ ադրբեջանական զինվոր:
Սեպտեմբերի 25-ին` ժամը 17:30-ի սահմաններում, ադրբեջանական զինուժի կողմից թուրքական արտադրության TR-107 կայանքներից հրթիռահրետանային արկակոծման է ենթարկվել Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության բանակի հյուսիսարևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասը: ՊԲ մամուլի ծառայության փոխանցմամբ, բեկորային մահացու վիրավորում են ստացել ՊԲ զինծառայողներ Նորայր Միքայելի Խաչատրյանը (ծնված 1995թ.), Ռոբերտ Սուրենի Մկրտչյանը (ծնված 1995թ.), Հարութ Մաքսիմի Հակոբյանը (ծնված 1997թ.) և Կարեն Գևորգի Շահինյանը (ծնված 1997թ.): Կան վիրավորներ:

26 Сентябрь 2015 - 09:03 AMT
Налбандян на встрече с Мамедъяровым: Баку только делает вид, что хочет урегулирования карабахского конфликта
Находящийся в Нью-Йорке с рабочим визитом министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян 25 сентября провел вторую встречу с сопредседателями Минской группы ОБСЕ.
Как сообщили в пресс-службе Министерства иностранных дел Армении, Эдвард Налбандян, назвав неприемлемыми и осудив грубейшие нарушения режима прекращения огня в последние дни со стороны Азербайджана с использованием крупнокалиберной артиллерии, что привело к человеческим жертвам, сказал: «Обострение ситуации на линии соприкосновения с Нагорным Карабахом и на границе с Арменией с целью отвлечь внимание от позорной ситуации с правами человека в Азербайджане и от усиливающейся день ото дня критики со стороны международного сообщества чревато непредсказуемыми негативными последствиями. Этими провокациями Баку демонстрирует свое пренебрежительное отношение как к человеческой жизни, так и к взятым им обязательствам».
Затем по предложению сопредседателей Минской группы ОБСЕ в их присутствии состоялась встреча с министром иностранных дел Азербайджана Эльмаром Мамедъяровым.
Коснувшись заявления сопредседателей Минской группы ОБСЕ от 25 сентября, глава МИД Армении отметил: «Это Азербайджан постоянно отвергает все инициативы, направленные на стабилизацию ситуации, укрепление доверия, поэтому ясно, к кому направлено послание, содержащееся в заявлении. Создается впечатление, что Баку умышленно не хочет слышать, что говорит международное сообщество через страны-посредники. Всех во всем обвиняют, делают вид, что хотят урегулирования, но в действительности делают обратное», – подчеркнул он.
Налбандян отметил важность того, что сопредседатели вновь выдвигают предложение, на которое свое согласие неоднократно давали Армения и Нагорный Карабах, а именно предложение о создании механизмов расследования инцидентов. Это позволит точнее определить сторону, ответственную за нарушение режима прекращения огня и за инциденты. «Азербайджан отказывается, поскольку не хочет связывать себе руки, а хочет, будучи вне контроля международного сообщества, продолжать свои провокации на линии соприкосновения и на границе»,– сказал армянский министр.
«Баку не только отвергает инициативы тройки сопредседателей, направленные на укрепление доверия, но и отказывается от предложений посредников, направленных на урегулирование проблемы, которые были обнародованы в пяти заявлениях глав государств – сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Он даже отклоняет любое упоминание о них, что вновь было ясно видно на Рижском саммите Восточного партнерства ЕС»,– подчеркнул Налбандян.
Сопредседатели, выразив глубокую обеспокоенность в связи с резким обострением ситуации, подчеркнули, что дальнейшее обострение недопустимо. Собеседники обсудили график планируемого визита трех сопредседателей в регион и их встреч, сообщает Armenia Today.
Ранее сопредседатели Минской группы ОБСЕ Игорь Попов (Россия), Джеймс Уорлик (США), Пьер Андрие (Франция), а также личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик выступили с заявлением относительно эскалации напряжения на линии соприкосновения ВС Нагорно-Карабахской Республики и Азербайджана, а также на армяно-азербайджанской границе.
В заявлении посредники, в частности, выразили обеспокоенность использованием на передовой минометов и тяжелого вооружения для обстрела мирных территорий.
«Использование подобного оружие свидетельствует о беспрецедентной эскалации напряжения в зоне карабахского конфликта Мы выражаем соболезнования семьям погибших и признаем наличие жертв с каждой стороны линии соприкосновения и государственной. Мы призываем стороны предпринять решительные меры во избежание жертв среди мирного населения. Стороны в соответствии со своими обязательствами в рамках Женевских конвенций должна обеспечивать безопасность мирного населения», – говорится в заявлении.
«Мы сожалеем, что эти инциденты имели место накануне согласованной встречи глав МИД Армении и Азербайджана в Нью-Йорке. Мы ожидаем, что министры проведут серьезную дискуссию касательно эскалации насилия и вопросов, связанных с урегулирования путем переговоров. В то время как мы не в состоянии с уверенностью определить первоисточник возникновения насилия, поскольку каждая сторона обвиняет другую, сторонам необходимо работать в направлении применения механизма расследования ОБСЕ, как это и обсуждалось на встрече президентов», – говорится в заявлении посредников.
24 сентября приграничное село Паравакар в Тавушской области Армении подверглось обстрелу со стороны азербайджанских ВС, в результате чего погибла 83-летняя жительница села Пайцар Агаджанян. Также в ходе обстрела села Бердаван погибли две женщины – 41-летняя Сона Ревазян (1974 г.р.) и 94-летняя Шушан Асатрян , двое мужчин получили ранения.
Мамедов погиб в результате минометного обстрела азербайджанских позиций. Еще трое военнослужащих получили легкие осколочные ранения.