29 Սեպտեմբեր 2015 - 08:22 AMT
ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը հայտարարություն է տարածել, որտեղ ասվում է, որ սեպտեմբերի 28-ին, Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության կողմից տարածված տեղեկությունն առ այն, թե իբր ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում տեղի ունեցած հերթական առճակատման արդյունքում ադրբեջանական կողմը տվել է 3, իսկ հայկական կողմը` 7 կորուստ, ոչ միայն չէր համապատասխանում իրականությանը, այլև իր սովորության համաձայն, պաշտոնական Բաքուն փորձել է սեփական կորուստների իրական թիվը վերագրել ղարաբաղյան կողմին:
Ինչպես հայտնի է դարձել պաշտպանության բանակի համապատասխան ծառայությունների կողմից ձեռքբերված տվյալներից, բացի արդեն նախօրեին հայտարարված զոհերից, ադրբեջանական բանակը սեպտեմբերի 28-ին ունեցել է ևս 6 կորուստ` Շահիյար Ալի օղլու Ույադով (զորակոչվել է 13.01.2015), Էյուբ Աբդուլլա օղլու Ռամազանով (զորակոչվել է 28.04.2015), Նիջաթ Մեհման օղլու Յարաև (զորակոչվել է 08.12.2014), Ահմեդ Ջիվանշիր օղլու Էյուբով (զորակոչվել է 08.12.2014), Էլվին Մուշրու օղլու Յուսուֆով (զորակոչվել է 15.12.2014) և Սամիր Սաբիր օղլու Ահմեդով (զորակոչվել է 18.07.2014):
«Կատարվածը ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանի պաշտպանական գերատեսչությունը շարունակում է թաքցնել իր իրական կորուստները` սեփական հանրությանը մոլորության մեջ պահելու և ընտրած հանցավոր մարտավարության անհաջողությունները քողարկելու նպատակով», ասվում է ԼՂՀ ՊՆ հայտարարույթունում:
Չնայած վերոնշված կորուստների փաստին, հակառակորդը սեպտեմբերի 28-ին և լույս 29-ի գիշերը շարունակել է ինտենսիվորեն խախտել հրադադարի պահպանման ռեժիմը:
Նշված ժամանակահատվածում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ 110 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, ինչպես նաև 60 (76 արկ), 82 (31 արկ), և 120մմ (5 արկ) ականանետերից ու ՀԱՆ-17 (15 արկ) տիպի նռնականետից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 1600 կրակոց:
Վերոնշված զինատեսակներից բացի հայկական դիրքերի ուղղությամբ հակառակորդը կիրառել է նաև TR-107 տիպի ռեակտիվ հրթիռահրետանային կայանք (11 արկ):
ՊԲ առաջապահ զորամասերը վստահորեն իրականացնում են իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը և անհրաժեշտության դեպքում դիմում պատժիչ գործողությունների, տեղեկացնում է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
ՊԲ օպերատիվ տվյալների համաձայն, սեպտեմբերի 20-ից 26-ն ընկած ժամանակահատվածում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հայկական դիրքերի ուղղությամբ հակառակորդը կիրառել է նաև թուրքական արտադրության TR-107 տիպի ռեակտիվ հրթիռահրետանային կայանք (51 արկ) և կրակի դադարեցման համաձայնագրի ստորագրումից ի վեր առաջին անգամ` 122 միլիմետրանոց Դ-30 հաուբից հրանոթ (30 արկ): /i>

29 Сентябрь 2015 - 08:39 AMT
Армия обороны НКР распространила дополнительную информацию о погибших с азербайджанской стороны в ходе боев 26-27 сентября.
В сообщении АО НКР вновь опровергает кроме того, в дополнение к троим потерям , признанным азербайджанской стороной, названы имена еще шестерых погибших азербайджанских солдат.
Погибшие – Шахияр Али оглу Уядов (призван 13.01.2015), Эюб Абдулла оглу Рамазанов (призван 28.04.2015), Ниджат Мехман оглу Яраев (призван 08.12.2014), Ахмед Джеваншир оглу Эюбов (призван 08.12.2014), Элвин Мушру оглу Юсуфов (призван 15.12.2014) и Самир Сабир оглу Ахмедов ( призван 18.07.2014). Ранее Азербайджан подтверждал также гибель одного и ранение троих военнослужащих.
Несмотря на потери, Азербайджан продолжил обстрелы: 28-29 сентября режим прекращения огня нярушался 110 раз. Сделано также 76 выстрелов из 60-мм, минометов, 31 – из 80-мм, и 5 – из 120-мм минометов, 15 выстрелов из гранатомета АГС-17, также выпущено 11 107-мм реактивных снарядов. Всего за сутки по армянским позициям сделано более 1600 выстрелов.
В свою очередь, заместитель министра обороны Армении Давид Тоноян в интервью Panorama, комментируя обстрелы мирных деревень в Тавушской области Армении, применение 122-мм артиллерии и обстрел тыловой части АО НКР, заявил, что это действия не были обусловлены с военной точки зрения и являются очередным шагом по провоцированию широкомасштабных военных действий. «По моему глубокому убеждению, подобная эскалация приведет к тому, что азербайджанская военно-политической стороной на стол переговоров будет положен не вопросы повышения доверия и укрепления режима прекращения огня, а принуждение к перемирию на новых условиях», – отметил он.