5 Հոկտեմբեր 2015 - 08:49 AMT
Հոկտեմբերի 4-ին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, ժամանելով Ստրասբուրգ, հանդիպել է քաղաքի թուրքական համայնքի հետ, որը հանրահավաքի էր դուրս եկել «Միասնական ճակատով` ընդդեմ ահաբեկչության» կարգախոսով:
Ըստ Euronews-ի, Էրդողանը Թուրքիայի հիմնական խնդիրն է համարել Քրդստանի աշխատավորական կուսակցությունն ու Ժողովրդների դեմոկրատական կուսակցությունը: «Նրանք ոչ մի դեպքում չեն կարող համարվել մեր քուրդ եղբայրների ներկայացուցիչները»,-ասել է Էրդողանը` կոչ անելով արտերկրում բնակվող հայրենակիցներին սատարել իր գլխավորած կուսակցությանը խորհրդարանական ընտրություններում: Ընտրությունները նախանշված են նոյեմբերի 1-ին, սակայն արտերկրի համայնքները կարող են քվեարկել արդեն հոկտեմբերի 8-ից սկսած:
Շենքի առջև, որտեղ ելույթ էր ունենում Էրդողանը, նաև բողոքի ցույց տեղի ունեցավ Էրդողանի դեմ, որին մասնակցեցին հազարավոր մարդիկ` քրդեր, թուրքեր, այլ ազգությունների ներկայացուցիչներ: Ինչպես գրում է Today’s Zaman-ը, Ֆրանսիայի ալևիների միության և Գերմանիայի ալևիների միության նախաձեռնած հանրահավաքին մասնակցել է մոտ 57 կազմակերպություն: Ցուցարարները դիմավորել են Էրդողանին «գող», «մարդասպան» և «Էրդողան հեռացիր» վանկարկումներով: Ֆրանսիայի ալևիների միության ղեկավար Հուսեյն Մաթը մասնավորապես հայտարարել է, որ Էրդողանը, որը քաոս սերմանեց Մերձավոր Արևելքում և Թուրքիայում, այժմ էլ փորձում է այն տարածել Եվրոպայում:
Ակցիային մասնակցել են նաև հայ համայնքի և համայնքային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, մասնավորապես «Հայորդի» երիտասարդական միության անդամները: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին է հայտնել ակցիայի մասնակից Թոմ Հակոբյանը, նրանք պահանջել են անհապաղ դադարեցնել ճնշումները` ներկայիս Թուրքիայի հանրապետությունում բնակվող հայերի նկատմամբ և վերջ տալ թուրք-քրդական բախումների ֆոնին հնչեցվող հակահայկական ռասիստական արտահայտություններին:
Հունիսի 7-ին Թուրքիայում խորհրդարանական ընտրություններ տեղի ունեցան, որին մասնակցեց 20 կուսակցություն: Ընտրությանը մասնակցել է 53 մլն ընտրող: Ընտրության արդյունքների հրապարակումից հետո 45 օրվա ընթացքում երկրում պետք է կառավարություն ձևավորվեր: Սակայն իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունը բացարձակ մեծամասնություն կազմել չկարողացավ և ստիպված էր կոալիցիոն կառավարություն ձևավորել։ Սակայն 45 օրվա ընթացքում կառավարություն չհաջողվեց ձևավորել:

4 октября президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган прибыл в Страсбург, где приветствовал встретился с турецкой общиной города, собравшуюся на митинг под лозунгом «Единым фронтом- против террора».
По сообщению Euronews, Эрдоган нзавал Рабочую партию Курдистана и Демократическую партию народов главной проблемой Турции. «Они ни в коем случае не могут считаться представителями наших курдских братье», – сказал Эрдоган, призвав зарубежных соотечественников поддержать его партию на парламентских выборах. Они запланированы в Турции на 1 ноября, но зарубежная община может голосовать уже с 8 октября.
Перед зданием, где проходила встреча, прошел также митинг против Эрдогана, в котором приняли участие тысячи человек – курдов, турок и представителей других национальностей. Как пишет Today’s Zaman, в акции, организованной Союзом алевитов Франции и Союзом алевитов Германии (алевиты – притесняемое официальными властями турецкое религиозное меньшинство – ред.) приняли участие различных 57 организаций. Протестующие встретили Эрдогана выкриками «Вор», «Убийца» и «Эрдоган, уходи!». Глава Союза алевитов Франции Хусейн Мат, в частности, заявил, что Эрдоган, принесший хаос на Ближний Восток и в Турцию, теперь пытается экспортировать его в Европу.
В акции приняли участие также представители армянской общины и диаспоральные организации, в частности – молоджежный союз «Айорди». Как сообщил PanARMENIAN.Net участник акции Том Акопян, участники требовали прекратить гонения на армян в Турции и постоянные расистские антиармянские заявления со стороны представителей властей, звучащие на фоне турецко-курдского конфликта.
Правящая в Турции Партия справедливости и развития (ПСР) победила на выборах 7 июня, но впервые с 2002 года потеряла парламентское большинство и не смогла в одиночку сформировать правительство.ПСР получила 40,8% голосов избирателей (256 депутатов). Народно-демократическая партия получила 25,2% голосов (133 депутата), Партия национального движения – 16,5% (83 мандата). Серьезный успех показала прокурдская Народно-демократическая партия— 12,9% и 78 депутатских мандата.
После провала попыток сформировать коалицию было объявлено о досрочных выборах в парламент, которые состоятся 1 ноября.