9 Հոկտեմբեր 2015 - 07:13 AMT
Ադրբեջանի երիտասարդների մեծամասնությունը խոսում է պատերազմին պատրաստ լինելու մասին, սակայն միևնույն ժամանակ նրանք հայտարարում են, որ չեն ցանկանում կռվել և կուզենային, որ հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով կարգավորվեր, իսկ ավելի տարեցները ընդհանրապես չէին ցանկանա, որ ռազմական գործողությունները հայերի դեմ վերսկսվեին: Այս մասին հայտնել է ադրբեջանական Minval.az-ը:
Կայքում տեսահոլովակ է տեղադրվել որտեղ Musavat.com կայքի ներկայացուցիչները հարցում են անցկացնում Բաքվի բնակիչների շրջանում` տեղեկանալու համար հանրության կարծիքին այս հարցի շուրջ:
Բաքվի երիտասարդ բնակիչը թղթակցի այն հարցին, թե հավատում է նա արդյոք, որ Ադրբեջանի ռազմական հզորությունը բավարար է «Ղարաբաղի հողերը վերադարձնելու համար», պատասխանում է. «Մենք պատրաստ չենք պատերազմի, քանի որ մեր հասարակությունը հոգեբանորեն պատրաստ չէ դրան»:
Մեկ այլ երիտասարդ հայտարարում է, որ նույնիսկ եթե իրենք պատրաստ լինեին պատերազմի, միևնույն է, ամեն ինչ պետք է խաղաղ ճանապարհով լուծել: Նման տեսակետ է հայտնել հարցման մասնակիցներից ևս մեկը` հավելելով, որ, իր կարծիքով, պատերազմ չի լինի և իրավիճակը չի փոխվի:
Այդպիսով հարցման մասնակից 6 երիտասարդներից միայն մեկն է պատերազմելու պատրաստակամություն հայտնել: Հարցմանը մասնակցած տարեց մարդկանց մեծ մասը նույնպես արտահայտվել է հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով կարգավորելու օգտին:
«Եթե պատերազմ լինի, մենք կկորցնենք մեր երիտասարդներին: Մեզ պատերազմ հարկավոր չէ: Թող ամեն ինչ խաղաղ ճանապարհով լուծեն»,-ասել է տարեց տղամարդը, հայտնում է Panorama.am-ը:
Հոկտեմբերի 7-ին ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, պատասխանելով «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանի հարցին, հայտարաեց, որ եթե ղարաբաղյան հակամարտության շուրջ բանակցություններն այլևս չշարունակվեն, և խոսք գնա պատերազմական գործողությունների մասին, Հայաստանը կձեռնարկի համապատասխան քայլեր, ներառյալ՝ ԼՂՀ անկախության ճանաչումն ու ԼՂ անվտանգության երաշխիք լինելու համար անհրաժեշտ մյուս քայլերը։
Արտգործնախարարը նշեց նաև, որ Մինսկի խմբի համանախագահներն արդեն ուղղորդված ու հասցեագրված հայտարարություններ են անում այն մասին, թե ով է այդ հրադադարի խախտման պատճառն ու նշում, որ պետք է անպայման ստեղծվի հրադադարի խախտման հետաքննության մեխանիզմ։ «Ընդ որում, նրանք հայտարարում են, որ Հայաստանը համաձայնվում է այդ մեխանիզմի ստեղծմանը, իսկ Ադրբեջանը՝ հրաժարվում։ Այսինքն, դրանով ասում են, որ հրադադարի խախտման և միջադեպերի ամբողջ պատասխանատվությունը ընկնում է Ադրբեջանի վրա», – շեշտեց Նալբանդյանը։
Նա հիշեցրեց, որ նախօրեին նաև Կոնգրեսի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Ռոյսը եւ կոնգրեսական Էնգելը նամակ են գրել Ջեմյս Ուորլիքին, կոչ անելով հավելյալ ջանքեր գործադրել հրադադարի ամրապնդման իմաստով։ Ըստ Նալբանդյանի, խոսքը գնում է նաև հրադադարի ռեժիմի խախտման վերահսկողության մեխանիզմի ստեղծման մասին: «Եռանախագահների նախաձեռնությանը աջակցել են ոչ միայն միջազգային կառույցները, այլեւ տարբեր խորհրդարաններ, այդ թվում՝ ամերիկյան Կոնգրեսը, որը բաց նամակ է գրում այդ հարցի շուրջ։ Այսօր Ուորլիքն արձագանքել է՝ նշելով, որ ինքը միանգամայն ողջունում է այդ նախաձեռնությունը», – ասել է Նալբանդյանը, ընդգծելով, որ Երևանը նույնպես ողջունում է առաջարկը:

Большая часть представителей молодежи в Азербайджане говорит о готовности к войне, но вместе с тем они заявляют, что не хотят воевать и желают, чтобы конфликт был разрешен мирным путем, а взрослая часть населения страны вовсе не хочет возобновления военных действий против армян. Об этом сообщает азербайджанский сайт Minval.az.
Издание опубликовало видеоролик, в котором представители сайта Musavat.com провели опрос среди жителей Баку, чтобы узнать общественное мнение по данной проблеме.
На вопрос корреспондента молодому жителю Баку о том, верит ли он, что азербайджанской военной силы хватит для «возвращения карабахских земель», тот ответил: «Мы не готовы к войне, так как наше общество психологически не готово к этому».
Другой молодой мужчина заявил, что даже если они и готовы к войне, необходимо все равно решить вопрос мирным путем. Схожую точку зрения высказал еще один респондент и добавил, что, по его мнению, войны не будет и ситуация не изменится.
Таким образом, из 6 опрошенных молодых парней лишь один выразил уверенность и готовность воевать.
Большинство из опрошенных пожилых жителей также были за то, чтобы конфликт разрешился ненасильственным путем.
«Если будет война, мы потеряем нашу молодежь. Не нужна нам война. Пусть вопрос решат мирным путем», – сказал один пожилой мужчина, передает Panorama.am.
Накануне отвечая на вопрос депутата от оппозиционной партии «Наследие» Заруи Постанджян, заявил глава МИД Армении Эдвард Налбандян заявил, что Армения может признать независимость Нагорного Карабаха и прибегнуть к другим необходимым шагам по обеспечению его безопасности, если переговоры об урегулировании карабахского конфликта не будут продолжены, и возникнет угроза начала военных действий.
Он подчеркнул также, что сопредседатели Минской группы ОБСЕ стали выступать с дифференцированными заявлениями в адрес конкретного нарушителя режима перемирия, а также подчеркивают необходимость создания механизма расследования инцидентов на границе. При этом, отметил Налбандян, посредники заявляют, что Армения соглашается на механизм, в отличие от Азербайджана, чем, по его словам, указывают на то, что ответственность за нарушение перемирия будет возложена на Баку.
Налбандян напомнил, что накануне глава комиссии по внешним связям Палаты представителей Конгресса США Эд Ройс и демократ Элиот Ингл призвали конгрессменов присоединиться к двухпартийному призыву восстановления главенства США в деле сохранения мира на линии соприкосновения Нагорного Карабаха. По словам главы МИД Армении, речь идет, в том числе, о создании механизма расследования инцидентов. «Инициатива сопредседателей нашла поддержку различных международных организаций, парламентов, в том числе – Конгресса. Сегодня Уорлик (американский сопредседатель МГ ОБСЕ – ред.) отреагировал, выразив поддержку инициативе», – отметил Налбандян, подчеркнув, что Ереван также поддерживает данную идею.