Հոկտեմբերի 8-ին և լույս 9-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը հրադադարը խախտել է մոտ 90 անգամ, որի ընթացքում տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, ինչպես նաև 82 մմ-ոց ականանետից (2 արկ), հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 700 կրակոց:
Պաշտպանության բանակի առաջապահ ստորաբաժանումները տիրապետում են օպերատիվ-մարտավարական իրադրությանը և շարունակում վստահորեն իրականացնել մարտական հերթապահություն, հայտնում է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Հոկտեմբերի 7-ին և լույս 8-ի գիշերը շփման գծում հրադադարը խախտվել է մոտ 110 անգամ, որի ընթացքում տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 1400 կրակոց:
Հոկտեմբերի 6-ին և լույս 7-ի գիշերը, ի տարբերություն նախորդ օրերի, հակառակորդը հրադադարը հիմնականում խախտել է հրաձգային զինատեսակներից: Ադրբեջանական զինուժը ինքնաձիգերից, դիպուկահար հրացաններից, գնդացիրներից և «Իստիգլալ» տիպի հրաձգային զինատեսակներից հայկական դիրքերի ուղղությամբ արձակել է մոտ 1900, իսկ 60 մմ-ոց ականանետից` 3 կրակոց: Բացի հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերից, առաջնագծից մոտ 50 կմ խորության վրա արձանագրվել են նաև հակառակորդի ռազմաօդային ուժերի ուսումնական թռիչքներ:
Հոկտեմբերի 5-ին և լույս 6-ի գիշերը հակառակորդը հրադադարը խախտել է ավելի քան 100 անգամ, որի ընթացքում տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, ինչպես նաև 82 մմ ականանետից (2 արկ) հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է մոտ 2000 կրակոց:
Ընդհանուր առմամբ սեպտեմբերին հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է մոտ 4000 անգամ, որի ընթացքում հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 60.000 կրակոց, այդ թվում՝ 60 մմ ականանետից (1566 արկ), 82 մմ ականանետից (733 արկ), 120 մմ ականանետից (51 արկ), ՌՊԳ-7 տիպի նռնականետից (54 արկ), ՀԱՆ-17 տիպի նռնականետից (828 արկ), ՍՊԳ-9 տիպի նռնականետից (9 արկ), TR-107 հրթիռահրետանային կայանքից (168 արկ) և 122մմ Դ-30 հաուբից հրանոթից (30 արկ):

9 Октябрь 2015 - 07:08 AMT
8 октября и в ночь на 9 октября азербайджанские ВС нарушили режим прекращения огня на линии соприкосновения с подразделениями Армии обороны НКР около 90 раз.
По армянским позициям произведено более 700 выстрелов, также 2 раза был применен 82-мм миномет, сообщает пресс-служба АО НКР. Передовые подразделения Армии обороны НКР уверенно следили за всеми действиями азербайджанских ВС и в случае необходимости прибегали к соответствующим действиям.
7 октября и в ночь на 8 октября ВС Азербайджана нарушили режим прекращения огня на линии соприкосновения с ВС Армении около 110 раз. В указанный период, впервые за долгое время, не применялись минометы. Всего по армянским позициям сделано более 1400 выстрелов. В предыдущие сутки режим прекращения огня также нарушался в основном из стрелкового оружия. Было произведено порядка 1900 выстрелов из автоматов, снайперских винтовок, стрелковых видов вооружений типа «Истиглал» и пулеметов, а из 60 мм минометов – 3 выстрела. Помимо случаев нарушений режима прекращения огня, в 50 км. от передовой были зарегистрированы случаи учебных полетов ВВС противника. А 5 октября и в ночь на 6 октября нарушил режим прекращения огня нарушался более 100 раз. По армянским позициям было произведено более 2000 выстрелов из стрелкового оружия разного калибра, а также 2 выстрела из 82-мм миномета. 4-5 октября Азербайджан обстрелял армянские позиции более 150 раз, сделав, в целом, около 1500 выстрелов. Были применены также минометы: сделано 19 выстрелов из 60-мм, 1 выстрел из 82-мм, 1 выстрел из 120-мм минометов, 17 выстрелов из гранатометов АГС-17.
В сентябре Азербайджан порядка 4000 раз нарушил режим прекращения огня на линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана. В направлении армянских позиций было произведено свыше 60 000 выстрелов из оружия различного калибра, в том числе из минометов калибра 60 мм (1566 снарядов), 82 мм (733 снаряда), 120 мм (51 снаряд), гранатометов «РПГ – 7» (54 снаряда), «АГС – 17» (828 снарядов), «СПГ – 9» (9 снарядов), ракетно-артиллерийских систем TR-107 (168 снарядов) и гаубицы Д- 30 калибра 122 мм (30 снарядов).