9 Հոկտեմբեր 2015 - 13:18 AMT
Հայաստանի 2016-ի պետբյուջեի նախագծի համաձայն, պաշտպանության ոլորտին նախատեսվում է հատկացնել 208.014 մլրդ դրամ` ընթացիկ փոխարժեքով մոտ $430 մլն:
Ռազմական պաշտպանությանը կհատկացվի 200.353 մլրդ դրամ, պաշտպանության ոլորտում հետազոտական և նախագծային աշխատանքներին` մոտ 1.641 մլրդ դրամ: Եվս 5,5 մլրդ դրամ կհատկացվի ոլորտի մատակարարմանը:
2015-ին ՀՀ ռազմական բյուջեն 199.033 մլրդ դրամ էր` մոտ $417 մլն $1-ի դիմաց 477 դրամ փոխարժեքի պայմաններում. դրանից 191.687 մլրդ դրամը ծախսվել է ռազմական պաշտպանության վրա: Ոլորտի հետազոտական և նախագծային աշխատանքների համար ծախսվել է մոտ 1.616 մլրդ դրամ, ևս 5.5 մլրդ ծախսվել է պաշտպանության ապահովման մյուս դասերի վրա:
Այսպիսով, 2016-ին նախատեսվում է Հայաստանի պաշտպանության ոլորտի ծախսերն ավելացնել 4.5%-ով` դրամով հաշվելու դեպքում, կամ 3.1%-ով՝ դոլարային արտահայտմամբ:
Հայաստանը նաև մտադիր է մոտ $200 մլն-ի զենք գնել Ռուսաստանից` համապատասխան վարկը Մոսկվան հատկացրել է 2015-ի ամռանը: Երևանն արդեն հստակեցրել է անհրաժեշտ զենքի անվանացանկը:
Ադրբեջանի պաշտպանական ծախսերը 2016-ին կկազմեն մոտ 1.838 մլրդ մանաթ (մոտ $1.767 մլրդ): Ընդ որում, Ադրբեջանը հատկացվող գումարի մեջ բուն բանակի ու պաշտպանության համար ծախսերից բացի ներառում է նաև մի շարք այլ ուժային կառույցների ֆինանսավորումը՝ հատուկ ծառայություններից մինչև նախագահի թիկնապահներ, պետական օբյեկտների պահապաններ ու ոստիկանություն:
Հետևաբար,բանակի համար իրական ծախսերը հայտարարվածից շատ ավելի քիչ են: Գումարային առումով 2015-ին Ադրբեջանն իր ուժային կառույցների վրա ծախսել է մոտ 1.778 մլրդ մանաթ (մոտ $1.7 մլրդ բյուջեում հայտարարված $2.116 մլրդ փոխարեն), որից բանակի վրա կծախսվի մոտ 1,255 մլրդ մանաթ կամ $1.206 մլրդ: 2016-ին ուժային կառույցների վրա Բաքվի ծախսերը կաճեն 3.3% մանաթով կամ մոտ 3.5%` դոլարով հաշվարկելու դեպքում: Թե մասնավորապես ինչպես է բաշխվելու գումարը բուն բանակի, հատուկ ծառայությունների և ոստիկանական զորքերի միջև, դեռևս հայտնի չէ. ելնելով 2015-ի փորձից, կարելի է ասել, որ բանակի վրա կծախսվի գումարի մոտ 2/3-ը:
Երկու երկիրը զենքը գնում են հիմնականում Ռուսաստանից: Պետք է հաշվի առնել, որ Հայաստանը, ի տարբերություն Ադրբեջանի, ՀԱՊԿ անդամ է և գնում է ռուսական սպառազինությունն անմիջապես արտադրողից` շրջանցելով միջնորդին ի դեմս «Ռոսօբորոնէքսպորտ»-ին:
Վերջին շրջանում իրավիճակը լարված էր ինչպես հայ-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում, այնպես էլ հայ-ադրբեջանական սահմանին: Սեպտեմբերին Ադրբեջանը գնդակոծեց սահմանակից հայկական գյուղերը, որի արդյունքում զոհվեց 3 խաղաղ բնակիչ, 4-ը` վիրավորեց: Սեպտեմբերի 25-ին ադրբեջանական զինուժի կողմից թուրքական արտադրության TR-107 կայանքներից հրթիռահրետանային արկակոծման է ենթարկվել ԼՂՀ ՊԲ-ի հյուսիս-արևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասը, որի հետևանքով զոհվել են չորս զինծառայող, վիրավորվել 16-ը: Ադրբեջանը կիրառում էր խոշոր տրամաչափի հրետանային զինատեսակներ, ի պատասխան ՀՀ ՊՆ-ն հայտարարեց, որ անհրաժեշտության դեպքում ևս կկիրառի հրետանի և հրթիռրներ:
Հայկական կողմի պատասխան գործողությունների արդյունքում հակառկորդի կողմից հրադադրի ռեժիմի խախտման ինտենսիվությունը նվազել է` հոկտեմբերի սկզբից նվազել է հրաձգային զենքից գնդակոծությունների հաճախականությունը, ինչպես նաև ականանետերի ու նռնականետերի կիրառումը:

9 Октябрь 2015 - 12:22 AMT
Военные расходы Армении и Азербайджана на 2016 год: Незначительный рост на фоне угрозы эскалации конфликта
Согласно проекту госбюджета Армении на 2016 год, на сферу обороны планируется выделить 208.014 млрд драм – ок. $430 млн по текущему курсу.
Из них 200.353 млрд уйдет на военную оборону. На проектно-исследовательские работы в оборонной сфере будет потрачено ок. 1.641 млрд драм. Еще 5.5 млрд драм планируется потратить на иные сферы обеспечения обороны.
В 2015 году военный бюджет Армении составил 199.033 млрд драм -ок. $417 млн по среднегодовому курсу 477 драм за доллар. Из них 191.687 млрд потрачено на военную оборону. На проектно-исследовательские работы в оборонной сфере потрачено ок. 1.616 млрд драм. Еще 5.5 млрд драм потрачено на иные сферы обеспечения обороны.
Таким образом, планируется увеличение оборонных расходов Армении в драмовом эквиваленте на 4.5%. В долларовом эквиваленте рост составит 3.1%.
Армения также планирует закупить российского оружия на $200 млн – соответствующий кредит был выдан Москвой летом 2015 года. С номенклатурой закупаемого оружия Ереван уже определился.
Оборонные расходы Азербайджана в 2016 году составят примерно 1.838 млрд манат (ок. $1.767 млрд). При этом, как ранее писал PanARMENIAN.Net, Баку декларирует в сумме военных расходов также траты на содержание спецслужб, внутренних войск полиции, пограничников и прочее, за счет чего настоящие расходы на армию оказываются существенно ниже декларируемых. Суммарно в 2015 году траты Азербайджана на все силовые структуры составят примерно 1.778 млрд манат (ок. $1.7 млрд вместо $2.116 млрд при планировании бюджета) из коих собственно на армию уйдет примерно ок. 1,255 млрд манат или $1.206 млрд.
В 2016 году траты Баку на силовиков вырастут на 3.3% в манатах или примерно 3.5% в долларах. Детали о том, как бюджет будет распределяться между собственно армией, спецслужбами и полицейскими войсками пока неизвестно, однако, исходя из опытся за 2015 год, армии может уйти до двух третей указанных расходов.
Обе страны закупают вооружение в основном у России. Стоит учитывать, что Армения, в отличие от Азербайджана, является членом ОДКБ и закупает российское вооружение напрямую у производителя, минуя посредника в лице компании «Рособоронэкспорт».
При этом, в последнее время в зоне карабахского конфликта и на армяно-азербайджанской границе наблюдалась резкая эскалация. В сентябре находящиеся близ границы с Азербайджаном армянские общины, были подвергнуты активным обстрелам со стороны азербайджанских подразделений, в результате чего погибли трое мирных жителей и были ранены еще четверо. Кроме этого, в результате обстрела армянской тыловой части азербайджанскими ВС погибли четверо солдат АО НКР, еще 16 получили ранения. В результате ответных действий армянской стороны Азербайджан потерял до 24 человек убитыми, признав лишь часть потерь. А в ответ на применение Азербайджаном артиллерии впервые с момента заключения перемирия в 1994 году Минобороны Армении заявило, что готово уничтожать любую военную часть и подразделения Азербайджана, в том числе – тыловые, с применением артиллерии и ракет.
В результате ответных действий армянской стороны интенсивность нарушений режима перемирия снизилась: с начала октября упала частота обстрелов из стрелкового оружия, а также применения минометов и гранатометов.