10 Հոկտեմբեր 2015 - 10:16 AMT
ՊԲ օպերատիվ տվյալների համաձայն հոկտեմբերի 4-ից 10-ն ընկած ժամանակահատվածում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է մոտ 800 անգամ:
Տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, ինչպես նաև 60 և 82 մմ ականանետերից ու ՀԱՆ-17 տիպի նռնականետերից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 10.000 կրակոց: ՊԲ առաջապահ զորամասերը համարժեք պատասխան են տվել հակառակորդի սադրիչ գործողություններին և անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկել շփման գծի ամբողջ երկարությամբ մարտական դիրքերի պահպանությունը հուսալիորեն կազմակերպելու համար:
Միաժամանակ ՊԲ հակաօդայինները առաջնային գծից մոտ 50 կմ խորության վրա` Ադրբեջանի տարածքում, հավաստանշել են հակառակորդի օդուժի ուսումնամարտական թռիչքներ և վստահորեն հետևել դրանց ուղերթին մինչև վայրէջք:
Հոկտեմբերի 10-ի գիշերը` ժամը 03:05-ի սահմանում, ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հյուսիսարևելյան հատվածում (Թալիշի ուղղությամբ) հակառակորդի կողմից ձեռնարկվել է դիվերսիոն-հետախուզական ներթափանցման փորձ:
ՊԲ դիրքապահ ուժերը ժամանակին հավաստանշելով ադրբեջանական դիվերսիոն խմբի առաջխաղացումը, դիմել են կանխարգելիչ գործողությունների և վերջինիս հասցնելով կորուստներ, հետ շպրտել իր ելման դիրքերը: Ծավալված մարտերի ընթացքում հայկական կողմը կորուստներ չի կրել, հայտնում են ՊԲ մամլո ծառայությունից:
Սեպտեմբերի 27-ից հոկտեմբերի 3-ն ընկած ժամանակահատվածում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է մոտ 900 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, ինչպես նաև 60, 82 և 120 մմ-ոց ականանետերից ու ՌՊԳ-7, ՍՊԳ-9 և ՀԱՆ-17 տիպի նռնականետերից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 9000 կրակոց: Նշված ժամանակահատվածում հայկական դիրքերի ուղղությամբ հակառակորդը կիրառել է TR-107 տիպի ռեակտիվ հրթիռահրետանային կայանք:

По оперативным данным Армии обороны НКР, в период с 4 по 10 октября на линии соприкосновения ВС Нагорно-Карабахской Республики и Азербайджана азербайджанские подразделения нарушили режим прекращения огня порядка 800 раз.
За этот период по армянским позициям было произведено более 10 000 выстрелов из оружия разного калибра, в том числе 60-, 82- и 120-миллиметровых минометов и гранатометов.
Как сообщает пресс-служба Минобороны НКР, передовые части Армии обороны дали адекватный ответ на провокационные действия противника и предприняли необходимые шаги для обеспечения безопасности боевых позиций на всей протяженности линии соприкосновения.
Помимо этого, в ночь на 10 октября на северном направлении (в талишском направлении) карабахско-азербайджанской линии соприкосновения противником была предпринята попытка диверсионно-разведывательного проникновения. Инцидент произошел около 03:05.
Передовые подразделения Армии обороны вовремя приметили продвижение азербайджанской диверсионной группы и предприняли предупредительные действия, в результате которых противник, неся потери, был отброшен на исходные позиции. В ходе боевых действий убитых и раненых с армянской стороны нет, сообщает пресс-служба АО НКР.
Кроме описанных действий, противник нарушил режим прекращения огня на всей линии соприкосновения около 150 раз, применив оружие различного калибра. Передовые подразделения Армии обороны НКР уверенно следили за всеми действиями азербайджанских ВС и в случае необходимости прибегали к соответствующим действиям.