10 Հոկտեմբեր 2015 - 11:29 AMT
ԼՂՀ-ում արդեն պատրաստ է հայկական երկրորդ Մատենադարանի շենքը, և այն Գանձասարի վանքի հարակից տարածքում կբացվի մինչև հոկտեմբերի վերջ: Այս մասին տեղեկացրել է Արցախում Մատենադարանի շենքի կառուցման հովանավոր, «Փյունիկ» մարդկային ռեսուրսների զարգացման համահայկական հիմնադրամի տնօրեն Գաբրեիլ Ջամբարջին (Ջամբարջյան), նշելով, որ բացման օրվա մասին կհայտարարվի նախօրոք:
Նախաձեռնելով Արցախում հայկական երկրորդ Մատենադարանի հիմնումը` «Փյունիկ» հիմնադրամը նպատակ է ունեցել հայկական հնագույն բնակավայրում հավաքել և ցուցադրել Երևանի Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարան-ինստիտուտում պահված բոլոր ձեռագրերը, որոնք ստեղծվել են Արցախում, մասնավորապես` Գանձասար վանական համալիրում, որը եղել է հայկական հնագույն գրչության կենտրոններից:
«Պատահական չէ ընտրված վայրը` Գանձասարը, որտեղ կառուցվել է շենքը և որտեղ գործելու է Մատենադարանը», – ասել է Ջամբարջին՝ հավելելով, որ դարավոր պատմություն ունեցող այդ համալիրում հայկական կարևորագույն նման կենտրոնի բացումը և նույն կենտրոնում ստեղծված հնագույն ձեռագրերի ցուցադրումը ևս մեկ անգամ աշխարհին ապացուցելու է, որ Արցախը հայկական հող է, գրում է Arevelk.am-ը:
«Փյունիկ» հիմնադրամը Գանձասարի Մատենադարանի շինարարության համար հատկացրել է 269 մլն. դրամ, ինչպես նաև հիմնադրամի տնօրենը նշել է, որ «Փյունիկը» պատրաստ է հետագայում նաև բոլոր միջոցներով աջակցել Մատենադարանի աշխատանքներին:
Գանձասարի Մատենադարանի ճարտարապետական աշխատանքների խորհրդատուն Արթուր Մեսչյանն է եղել, փորձ է արվել որոշ նմանություններ պահպանել Երևանի Մատենադարանի համալիրի ճարտարապետությանը:

10 Октябрь 2015 - 12:08 AMT
В НКР уже готово здание второго армянского Матенадарана, его открытие состоится до конца октября. Об этом сообщил спонсор строительства Матенадарана в Арцахе, директор Всеармняского фонда развития человеческих ресурсов «Пюник» Габриель Джамбарджи (Джамбарджян), отметив, что точная дата будет объявлена заранее.
Инициатор строительства второго армянского Матенадарана в Арцахе – фонд «Пюник» поставил перед собой цель собрать и в древнейшем армянском поселении продемонстрировать хранящиеся в ереванском Матенадаране рукописи, созданные в Арцахе, в частности, в монастырском комплексе Гандзасар – который был одним из древнейших центров армянской письменности.
«Место для строительства – Гандзасар, выбрано не случайно», – сказал Джамбарджи, отметив, что открытие в многовековом комплексе такого центра и демонстрация в нем древних рукописей позволят в очередной раз доказать всему миру, что Арцах – исконно армянская земля, пишет Arevelk.am.
Фонд «Пюник» выделил 269 млн драм на строительство Матенадарана в Гандзасаре. Директор фонда отметил, что «Пюник» готов и в дальнейшем содействовать работе Матенадарана.
Архитектурные решения Матенадарана в Гандзасаре консультировал Артур Месчян. Авторы попытались спроектировать здание, некоторые элементы которого напоминают архитектуру Матенадарана в Ереване.