Հոկտեմբերի 11-ին Պրահայի Սբ Հոգի կաթոլիկ եկեղեցին փոխանցվել է Հայ առաքելական եկեղեցու Սբ Գրիգոր Լուսավորիչ ծխական համայնքին՝ անժամկետ օգտագործման համար։ Այս մասին հաղորդել է չեխական «Օրեր» ամսագրի կայքը:
Իրադարձությանը ներկա է եղել Չեխիայի կաթոլիկ եկեղեցու առաջնորդ, կարդինալ Դոմինիկ Դուկան, ում շնորհիվ էլ իրականություն է դարձել չեխահայերի ցանկությունը, գրում է Tert.am-ը: Արարողությանը ներկա էին նաև Չեխիայի հոգևոր դասի ներկայացուցիչներ, խորհրդարանի պատգամավոր Մարեկ Բենդան, հայ համայնքի բազմաթիվ ներկայացուցիչներ։
14-րդ դարում կառուցված Սբ Հոգու եկեղեցու փոխանցման արարողությունը սկսվել էր ժամերգությամբ, գոհաբանական աղոթքով:
ՀՀ դեսպան Տիգրան Սեյրանյանը շնորհակալություն է հայտնել չեխ ժողովրդին և կարդինալ Դուկային, փոխանցել է ՀՀ կառավարության շնորհավորանքները:
Ներկաներին իբրև օրվա հիշատակ բաժանվել են փայտե խաչեր։
Հայերը Պրահայում երբևէ եկեղեցի չեն ունեցել. վերջին 10 տարիներին բոլոր եկեղեցական արարողությունները կատարվում էին հայ հավատացյալ համայնքին տրամադրվող Պրահայի կաթոլիկ «Սուրբ Յիլիի» եկեղեցում։ Սբ Հոգի եկեղեցին գտնվում է Պրահա 1 թաղամասի Dušní 1083/7 հասցեում։

12 Октябрь 2015 - 08:15 AMT
11 октября католическая церковь Святого Духа в Праге была передана церковному приходу Святого Григория просветителя Армянской Апостольской церкви в безвременное пользование.
Как сообщает «Орер», передача стала возможна благодаря усилиям духовного пастыря ААЦ в Чехии Барсега Вардапета Пилавчяна и кардинала католической церкви Доминика Дуки.
В церемонии приняли участие представители армянского и чешского духовенства, депутат чешского парламента Марек Бенда, представители армянской дипмиссии, многочисленные члены армянской общины.
Посол Армении в Чехии Тигран Сейранян выразил благодарность кардиналу Дуке и чешскому народу. Он подчеркнул также, что армянская община заслужила подобное доверие чешской церкви, будет не только использовать церковь, но и следить за ее состоянием.
На церемонии кардинал Дука, обращаясь к собравшимся, отметил, что произошедшее – праздник для всех, и поздравил армян Чехии с данным событием. В конце церемонии Дука передал вардапету Барсегу символические ключи от церкви.
По разным данным, в Чехии проживает от трех до десяти тысяч армян. У армян Праги никогда не было своей церкви, а последние 10 лет богослужения проводились в католической церкви Святого Ильи.