Մոսկվան կոչ է անում ղարաբաղյան հակամարտության կողմերին հրաժարվել ուժի կիրառումից, քաղաքական կամք դրսևորել փոխզիջման հասնելու համար, հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
«Ցավոք, քաղաքական երկխոսության վերսկսումը բարդանում է իրավիճակի սրմամբ հակամարտության գոտում, զոհերի քանակի աճով, այդ թվում խաղաղ բնակչության շրջանում: Մենք կարծում ենք, որ հետագա սրացումն ուղղակի անթույլատրելի է: Կոչ ենք անում կողմերին հրաժարվել ուժի կիրառումից, քաղաքական կամք դրսևորել, ինչն անհրաժեշտ է փոխզիջման հասնելու համար»,-ասել է նա:
Զախարովան հիշեցրել է, որ ղարաբաղյան կարգավորման թեման քննարկվել է 2015-ի ապրիլ-մայիսին` Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների Մոսկվա այցերի ժամանակ:
«Այդ թեման նաև արտերկրի պաշտոնակիցների հետ Սերգեյ Լավրովի ընթացիկ հանդիպումների առարկան է: Մենք աշխատում ենք այդ ուղղությամբ ԱՄՆ և Ֆրանսիայի հետ սերտ համագործակցությամբ: Վերջերս ՄԱԿ ԳՎ 70-րդ նստաշրջանի շրջանակում ՌԴ ԱԳ նախարարը հանդիպում ունեցավ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ, որտեղ քննարկվեցին նաև կարգավորման գործնական հարցերը համանախագահների տարածաշրջան այցից առաջ, որը կայանալու է ընթացիկ ամսում»,-հավելել է նա, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ավելի վաղ ԵԱՀԿ ՄԽ ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը հայտարարել էր, որ «և Հայաստանը, և Ադրբեջանը պարտավորվել են քայլեր ձեռնարկել ղարաբաղյան խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ: Մենք հավաստիացնում ենք, որ հավատարիմ ենք բանակցությունների հիման վրա կողմերի հետ աշխատելու մեր հանձնառությանը»: Ըստ նրա, լարվածությունը տարածաշրջանում մեծ է, և ԵԱՀԿ ՄԽ-ն զգուշացնում է կողմերին ձեռնպահ մնալ քայլերից, որոնք կարող են էլ ավելի սրել իրավիճակը:
«Համանախագահները կայցելեն տարածաշրջան հոկտեմբերի ավարտին` հանդիպելու համար նախագահների հետ և նախապատրաստելու նրանց հաջորդ գագաթնաժողովին: Մենք ակնկալում ենք, որ նրանց հանդիպումը թույլ կտա առաջխաղացում գրանցել ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացում և կնպաստի իրավիճակի կայունացմանը անվտանգության ոլորտում»,-ասել է նա:

14 Октябрь 2015 - 08:40 AMT
Москва призывает стороны карабахского конфликта отказаться от применения силы и проявить политическую волю для достижения компромисса, заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«К сожалению, возобновление политического диалога осложняется обострением ситуации в зоне конфликта, увеличением числа жертв, в том числе, среди мирного населения. Мы исходим из того, что дальнейшая эскалация просто недопустима. Призываем стороны отказаться от использования силы, проявить политическую волю, необходимую для достижения компромисса», — сказала она.
По словам Захаровой, тема карабахского урегулирования подробно рассматривалась в ходе визитов в Москву министров иностранных дел Армении и Азербайджана в апреле-мае этого года.
«Она же является предметом текущих контактов Сергея Лаврова с его зарубежными коллегами. Мы работаем на этом направлении в тесном взаимодействии с США и Францией. Недавно на полях 70-й сессии Генассамблеи ООН министр иностранных дел РФ провел встречу с сопредседателями Минской группы ОБСЕ, на которой были рассмотрены практические вопросы урегулирования в преддверии предстоящего в этом месяце визита сопредседателей в регион», — добавила она, сообщает РИА Новости.
Ранее сопредседатель от США Минской группы ОБСЕ конфликта Джеймс Уорлик заявил, что «и Армения, и Азербайджан обязались предпринимать шаги по мирному урегулированию карабахского конфликта. Мы заверяем их в своей приверженности продолжать работу со сторонами на основе переговоров».