15 Հոկտեմբեր 2015 - 10:58 AMT
Օքսֆորդի Բոդլեյան գրադարանում հայկական մշակութային ժառանգությանը նվիրված ցուցահանդես կբացվի` Օսմանյան կայսրությունում քրիստոնյա փոքրամասնությունների ցեղասպանությունների 100-րդ տարելիցի միջոցառումների շրջանակում:
Ինչպես հայտնում է Guardian-ը, ցուցահանդեսը լուսաբանում է հայկական մշակույթի 2000-ամյա պատմության շրջանը: Գրադարանի տնօրեն Ռիչարդ Օվենդենը հայտարարել է, որ ցուցահանդեսը ներառում է բացառիկ գեղեցկության բազում ցուցանմուշներ: «Բոդլեյան գրադարանը հպարտ է մասնակցելու Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներին, հայ ժողովրդի պատմության և մշակույթի տարածմանը նպաստելուն»,-ասել է նա:
Հայկական մշակութային ժառանգության ցուցահանդեսի շրջանակում գրադարանի վերականգնողական հետազոտությունների բաժնի ղեկավար Դևիդ Հոուեյը կցուցադրի աստվածապաշտ ընթերցողների կողմից ջնջված սատանայի պատկերը 17-րդ դարի հայկական Ավետարանում, որի ծաղկողն է Մեսրոպ Խիզանը: Պատկերված է Ահեղ դատաստանը և սատանայի ու հրեշտակի պայքարը կշեռքի նժարին դրած հոգիների համար: Անզեն աչքով պատկերը չի երևում, ձեռագրի այս տարրը տեսնելու համար Հոուեյը դիմում է հիպերսպեկտորային տեխնոլոգիաներին:
Ցուցադրվելու է նաև Տարոնի Սբ Կարապետ եկեղեցուն 1788-ին նվիրած Սուրբ սեղանի մետաքսե ծածկոցը: IV դարում հիմնված եկեղեցին քանդվել է Ցեղասպանությունից հետո:
Ձեռագրերից ու եկեղեցական պարագաներից բացի ընդգրկված են նաև հարուստ հայկական ընտանիքների կենցաղային իրեր: Մասնավորապես, ցուցադրվելու է գրադարանի նվիրատուներից մեկի տատիկի 1890 թ. ժանյակազարդ օձիգը, Գրիգոր Նարեկացու «Մատյան ողբերգության» գրքի կրկնօրինակը, որը փոխանցվում է սերնդեսերունդ և պաշտամունքի առարկա է որպես ընտանիքի պաշտպան:
Ցուցադրվելու է նաև ռուսական ինքնաեռն ու սուրճի բաժակների հավաքածուն, որոնք ավանդաբար օգտագործվել են սուրճի նստվածքով գուշակությունների համար, որը տրամադրել է Չալվաճյան ընտանիքը: Իրերի պատմությունը ցույց է տալիս հայերի դեգերումները 1915-ից հետո. կիլիկիահայերի սպասքը հայտնվել է Միլանում, հետո` Կահիրեում, իսկ հետո արդեն Միացյալ Թագավորությունում:
Բոդլեյան գրադարանը աշխարահի ամենահին համալսարանական գրադարաններից է, որը 17 դարից ի վեր սկսել է հայկական ձեռագրեր հավաքել: Շատ ցուցանմուշներ, սակայն, շատ ավելի հին են` այդ թվում 11-րդ դարի Հովհաննես Ոսկեբերանի զրույցների կրկնօրինակն ու Իրանում 1638 թ. տպագրված առաջին տպագիր գրքի միակ հայտնի նմուշը:

Бодлианская библиотека в Оксфорде проведет выставку армянского культурного наследия, посвященную 100-летней годовщине геноцидов христианских меньшинств в Османской империи.
Как сообщает Guardian, выставка освещает период, охватывающий более 2000 лет армянской культуры. Ричард Овенден, директор библиотеки, заявил, что выставка включает множество экспонатов исключительной красоты. «Бодлианская библиотека горда участием в мероприятиях памяти 100-летней годовщины Геноцида армян помощью в распространении культуры и истории армянского народа», – сказал он.
В рамках выставки армянского культурного наследия глава отдела реставрационных исследований библиотеки Дэвид Хоуэй продемонстрирует стертое набожными читателями изображение дьявола из армянского Евангелия 17 века, иллюстрированного рукой мастера Месропа Хизана. Сцена изображает Страшный суд и соревнование дьявола и ангела за души, положенные на весы. Невооруженным взглядом изображение не видно, для того, чтобы увидеть данный элемент рукописи, Хоуэй прибегает к гиперспекторным технологиям.
Выставляется также шелковое покрывало для алтаря, подаренное монастырю Сурб Карапет в Тароне в 1788 году. Сам монастырь, основанный в четвертом веке, был разрушен после Геноцида.
Помимо манускриптов и церковной утвари, выставляются также элементы быта богатых армянских семей. В частности, выставляется кружевной воротник, сделанный в 1890 году бабушкой одного из дарителей библиотеки, копия «Книги скорбных песнопений» Григора Нарекаци, передаваемая из поколения в поколение и почитаемая как защитница семьи. Также выставляется русский самовар и набор кофейных чашек и блюдец, традиционно используемых для гадания на кофейной гуще, и одолженный семьей Чалваджян. История предметов показывает скитания армян после 1915 года: сервис, используемый армянами из Киликии, были перевезены в Милан, затем – в Каир, а позже – в Соединенное королевство.
Бодлианская библиотека – одна из старейших университетских библиотек мира, начала собирать армянские манускрипты с 17 века. Многие экземпляры, однако, намного древнее, в том числе – датируемая 11 веком копия бесед Иоанна Златоуста и единственный известныj экземпляр первой напечатанной в Иране в 1638 году книги.