Արդյո՞ք դատարանի ընդունած վճիռն Օսմանյան կայսրությունում 1915 թվականին հայերի կոտորածի ցեղասպանություն լինելու կամ չլինելու վերաբերյալ գնահատական է տալիս:
Ոչ: ՄԻԵԴ-ն ընդգծում է, որ, ի տարբերություն միջազգային քրեական դատարանների, չունի հարցի վերաբերյալ իրավաբանորեն պարտադրող հայտարարություններ անելու ոչ պարտավորություն, ոչ իրավասություն: Ի տարբերություն այս ձևակերպման, ՄԻԵԴ 2013 թ. դեկտեմբերի 17-ի վճռի համաձայն՝ «զգայուն և հակասական բնույթ կրող հարցերի ազատ քննարկման իրավունքի ազատ իրականացումը կարծիք արտահայտելու ազատության հիմնարար չափանիշներից է, և դրա միջոցով հանդուրժողական, բազմակարծությունն ապահովող ու ժողովրդավարական հասարակությունը տարբերվում է ամբողջատիրական և բռնատիրական ռեժիմներից»: Բազմաթիվ իրավաբանների համոզմամբ՝ ՄԻԵԴ-ը, որոշակիորեն սահմանազանցելով իր գործառույթները, 2013-ի դեկտեմբերի 17-ի վճռում փորձել էր տարբերակում մտցնել Հայոց ցեղասպանության և հրեական Հոլոքոստի միջև` նշելով, որ վերջինի պատմական եղելությունն ապացուցված է մի շարք անհերքելի փաստերով, ինչպես, օրինակ՝ գազային խցերի առկայությամբ:
Արդյո՞ք դատարանը եզրակացրեց, որ Փերինչեքի հայտարարությունները ցեղասպանության ժխտում են:
Ոչ: Դատարանը նպատակ չէր հետապնդում պարզելու՝ արդյոք կարելի է որակել Փերինչեքի հայտարարությունները որպես ցեղասպանության հերքում կամ շվեյցարական արդարադատության հետապնդած նպատակների համար արդարացում: Այնուամենայնիվ, Փերինչեքի հայտարարությունները Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 10-րդ հոդվածի (ազատ արտահայտվելու իրավունքի) խախտելու վերաբերյալ դատարանի քննության կարևոր բաղադրիչն էին: Դատարանը նաև ընդգծել է, որ «Փերինչեքը արհամարհանք կամ ատելություն չի արտահայտել 1915 թվականի իրադարձությունների զոհերի նկատմամբ»:
Ինչու ՞ է դատարանը համարել, որ խախտվել է Փերինչեքի արտահայտվելու ազատությունը:
Դատարանը եզրակացրել է, որ հայկական համայնքի իրավունքները պաշտպանելու համար Փերինչեքին քրեականորեն պատժելու անհրաժեշտություն չկար: Այս եզրակացությանը դատարանը եկել է՝ հաշվի առնելով մի քանի հիմունքներ, ներառյալ հետևյալը. Փերինչեքի հայտարարությունները կապ ունեին հանրային հետաքրքության խնդրի հետ և դրանք հեռու էին ատելության կամ անհանդուրժողականության կոչ լինելուց: Շվեյցարիան չուներ նման հայտարարությունները քրեականացնելու միջազգային օրենքի պարտավորություն: Միջամտությունը Փերինչեքի խոսքի ազատության իրավունքին քրեական դատապարտման ձևով է եղել, նշում է դատարանը: Իր բացատրությունում դատարանը նշում է, որ «հավասարակշռված մոտեցում է ցուցաբերել հայերի արժանապատվության հանդեպ հարգանքի պահպանման անհրաժեշտության (Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 8-րդ հոդված), և Փերինչեքի խոսքի ազատության իրավունքի պահպանման անհրաժեշտության միջև (Կոնվենցիայի 10-րդ հոդված)»:
Արդյո՞ք վճիռը նշանակում է, որ պետությունները չեն կարող արգելել ցեղասպանության ժխտումը:
Ոչ: Դատարանն իր բացատրությունում նշում է, որ իրենից չէր պահանջվում որոշել, թե արդյոք սկզբունքորեն արդարացված է ցեղասպանությունների կամ այլ պատմական իրողությունների ժխտման քրեականացումը: ՄԻԵԴ-ն ընդգծում է, որ միայն իրավասու էր վերանայելու, թե արդյոք շվեյցարական քրեական օրենսգրքի կիրառումը համապատասխանել է 10-րդ հոդվածին կոնկրետ Փերինչեքի դեպքի համար:
Չկա՞ արդյոք այս դատավճռի ու Հոլոքոսթի ժխտման դեպքերի վերաբերյալ դատավճիռների միջև հակասություն
ՄԻԵԴ-ը նշում է, որ դատավճիռը ոչինչ չի փոխում դատարանի՝ Հոլոքոստը ժխտող արտահայտություններին տրված գնահատականի մեջ: Դատարանը և նախկին հանձնաժողովը քննել են 10-րդ հոդվածին առնչվող՝ Հոլոքոստը կամ նացիստական հանցագործությունները ժխտող մի շարք դեպքեր, բոլորը՝ Ավստրիայի, Բելգիայի, Գերմանիայի և Ֆրանսիայի դեմ, և նման դեպքերում բոլոր հայցադիմումներն անընդունելի հայտարարել: Նման մոտեցումը դատարանը պայմանավորում է նրանով, որ Հոլոքոստի ժխտողականությունը հատկապես վտանգավոր է երկրներում, որոնք իրենց վրա զգացել են նացիստական սարսափները և որոնք բարոյական պատասխանատվություն ունեն հեռու մնալու մասսայական վայրագություններից, որոնք իրենք են իրականցրել կամ դրդել, կամ, ի թիվս այլ բաների, քրեականացրել դրանց ժխտումը: Ի հակադրություն այդ օրինակի, Շվեյցարիայի և Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած իրադարձությունների միջև ուղիղ կապ չի եղել:
Ինչպե՞ս է վճռին արձագանքել Երևանը
Դրական: «Դողու Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործով Հայաստանի կառավարության՝ Եվրոպական դատարան ներկայացված բոլոր պահանջները բավարարվել են, հայտարարում է գլխավոր դատախազությունը:Գործին մասնակցելով երրորդ կողմի կարգավիճակում՝ ՀՀ-ն ակնկալում էր, որ Եվրոպական դատարանի վճռից բացառվեն որևէ կերպ Հայոց ցեղասպանության փաստը կասկածի տակ առնող ձևակերպումներ: ՄԻԵԴ-ը նշել է, որ այս գործով դատարանի խնդիրը չէ որոշելու՝ արդյոք Օսմանյան կայսրությունում 1915-ին հայ ժողովրդի նկատմամբ կատարված զանգվածային կոտորածներն ու տեղահանումները կարող են որակվել ցեղասպանություն, թե՝ ոչ: Դատարանը վճռում նաև արձանագրել է, որ հայերն ունեն իրենց և իրենց նախնիների արժանապատվության հանդեպ հարգանքի իրավունք, այդ թվում՝ այն շրջանակում, որն առնչվում է Ցեղասպանության հետևանքով վնաս կրած հայկական համայնքի ինքնությանը:
Ինչպե՞ս է վճռին արձագանքել Անկարան
Դրական: Իշխող Արդարության և զարգացման կուսակցության փոխնախագահ Մեվլութ Չավուշօղլուն Al Jazeera-ին հայտարարել է, որ տեղի ունեցածն իսկական դատավարություն էր, որն ընթացել է իրավական, ոչ թե քաղաքական սկզբունքներով: «ՄԻԵԴ-ը ժողորվդավարության և մարդու իրավունքների տունն է, որոնք ներառում են նաև արտահայտվելու ազատության իրավունքը: Այս առումով, արդյունքը բնականոն է: Եվրոպական երկրները, որոնք հայտարարում են ժողովրդական արժեքների մասին, խոսքի ազատությունը սահմանափակող օրենքներ են ընդունել, այդ թվում, «այսպես կոչված հայերի ցեղասպանության մասին», – ասել է նա՝ հայտարարելով, որ Թուրքիայում մարդիկ ազատ են հերքել կամ ընդունել ցեղասպանությունը:
Ինչպե՞ս է վճռին արձագանքել Շվեյցարիա-Հայաստան ասոցիացիան
Բացասաբար: Շվեյցարական դատարաններում գործի քննման ժամանակ հայցվոր կազմակերպությունը հայտարարել է, որ «խորապես ցնցված է» ՄԻԵԴ որոշումից: «Արտահայտման ազատությունը չի կարող օգտագործվել պատմությունը սրբագրելու, հատկապես առավելագույն սարսափելի հանցանքը՝ ցեղասպանությունը հերքելու կամ արդարացնելու համար»,- ասվում է հայտարարությունում: Միաժամանակ, կազմակերպությունը նշում է, որ որոշումը վերաբերում է միայն Փերինչեքի գործին, իսկ Շվեյցարիայի գործող հակառասիստական օրենսդրությունը, որն էլ պատիժ է սահմանում Ցեղասպանության հերքման համար, վճռին չի հակասում:
Ինչպե՞ս է վճռին արձագանքել Հայ Դատը
Դրական: Եվրոպայի հայ դատի գրասենյակը ողջունել է վճիռը: Ըստ Panorama.am, գրասենյակի հաղորդակցության պատասխանատու Բեդո Դեմիրճյանը Ստրասբուրգում ասել է՝ ողջունելի է հատկապես այն, որ Վերին պալատը փոխել է Ցեղասպանության վերաբերյալ Ստորին պալատի որոշումը: Նաև կարևոր է, որ ՄԻԵԴ-ն արձանագրեց հայերի՝ արժանապատվության և հարգանքի պաշտպանության իրավունքը:
Արդյո՞ք սա դատարանում 1915-ին հայերի դեմ իրագործված ջարդերի մասին հայտարարություններին վերաբերող առաջին գործն է:
Ոչ: Դատարանը քննել է Թուրքիայի դեմ հարուցված մի շարք գործեր՝ կապված այդ դեպքերի հետ: Մասնավորապես, դրանք հարուցել են մարդիկ, ովքեր դատապարտվել են Թուրքիայում 1915-ի դեպքերը ցեղասպանություն համարող հայտարարությունների համար կամ քննադատել կարծիքներ, որոնք, իբրև թե, համազոր էին 1915-ին ու դրան հաջորդող տարիներին իրականացված ջարդերը ժխտելուն: Մասնավորապես, «Գուջլուն ընդդեմ Թուրքիայի» 2009 թ. փետրվարի 10-ի Պալատի վճիռը, «Դինքն ընդդեմ Թուրքիայի», 2010-ի սեպտեմբերի 14-ի Պալատի վճիռը:

16 Октябрь 2015 - 09:20 AMT
Решает ли ЕСПЧ посредством своего вердикта вопрос о том, могут ли массовые погромы и депортация в отношении армянского народа, имевшие место в Османской империи в 1915г., квалифицироваться как геноцид?
Нет. ЕСПЧ подчеркивает, что, в отличие от международных уголовных судов, не обладает ни правом, ни полномочиями выступать с правовыми заявлениями обязательного характера. Вопреки этой формулировке, в вердикте ЕСПЧ от 17 декабря 2013 года говорилось, что «право на свободное обсуждение щепетильных и спорных вопросов является одним из основных показателей свободы на свободу выражения, и, благодаря ему, толерантное, демократичное и обеспечивающее плюрализм мнение общество отличается от диктаторских режимов». По мнению большинства юристов, ЕСПЧ, частично превышая свои полномочия, в вердикте от 2013 года попытался отделить вопросы Геноцида армян и Холокоста, так как «последний исторически доказан неопровержимыми фактами, к примеру, наличием газовых камер».
Постановил ли ЕСПЧ, что Перинчек своими заявлениями отрицает Геноцид армян?
Нет. Суд не ставил целью выяснить, можно ли квалифицировать заявления Перинчека в качестве отрицания Геноцида армян. Тем не менее, заявления Перинчека являются важной составляющей расследования фактов нарушения Статьи 10 Европейской конвенции о правах человека. Суд также постановил, что «Перинчек не выражал ненависти или презрения к жертвам событий 1915 года».
Почему суд решил, что было нарушено право Перинчека на свободу выражения?
Суд постановил, что для защиты прав армянской общины нет необходимости в уголовном наказании Перинчека. Это решение было принято с учетом некоторых факторов, в том числе: заявления Перинчека были обусловлены общественным интересом и не являлись призывом к проявлению ненависти или нетолерантности. У Швейцарии не было обязательства по криминализации подобных заявлений. Суд отмечает, что вмешательство было осуществлено в форме уголовного осуждения права Перинчека на свободу слова. Суд поясняет, что «был осуществлен взвешенный подход к обеспечению уважения к достоинству армянского народа (Статья 8 Европейской конвенции о права человека) и соблюдению права Перинчека на свободу слова (Статья 10 Европейской конвенции)».
Означает ли вердикт, что государства не имеют права запрещать отрицание Геноцида?
Нет. Суд поясняет, что от него не требовалось решать, обоснована ли криминализация геноцида или другого исторического факта. ЕСПЧ подчеркивает, что правомочен лишь рассмотреть вопрос о соответствии швейцарского уголовного кодекса Статья 10 Европейской конвенции относительно дела Перинчека.
Не противоречит ли этот вердикт другим вердиктам касательно Холокоста?
ЕСПЧ отмечает, что вердикт ничего не меняет в оценке суда относительно заявлений, отрицающих Холокост. Суд и предыдущая комиссия рассматривали ряд дел об отрицании Холокоста или нацистских преступлений, касающихся Статьи 10, и все – против Австрии, Бельгии, Германии и Франции. Во всех этих случаях суд постановил, что отрицание Холокоста особенно опасно в странах, которые на себе почувствовали все ужасы нацизма и которые несут моральную ответственность за, в том числе криминализацию отрицания ряда исторических фактов, к которым были причастны. В отличие от этих примеров, между событиями в Швейцарии и Османской империи нет никакой прямой связи.
Как отреагировал на вердикт суда Ереван?
Положительно. Все представленные правительством Республики Армения в Евросуд требования были удовлетворены, говорится в заявлении Генпрокуратуры РА.
«Участвуя в деле в качестве третьей стороны, Республика Армения рассчитывала на исключение из вердикта Европейского суда формулировок, которые могут поставить каким-либо образом под сомнение факт Геноцида армян.
В оглашенном вердикте в задачи суда при рассмотрении данного дела не входило решение вопроса о возможности квалификации осуществленных в Османской империи в 1915г., массовых погромов и депортации в отношении армянского народа как геноцид в соответствии с определением этого понятия в международном праве. Посему Большая палата ЕСПЧ постановила, что Евросуд не обладает какими-либо правомочиями выступать с правовыми заявлениями по данному вопросу, вне зависимости от точки зрения, с которой это делается4», – говорится в заявлении Генпрокуратуры РА.
Как отреагировала на вердикт Анкара?
Положительно. Заместитель председателя правящей в Турции Партии справедливости и развития Мевлут Чавушоглу заявил, что произошедшее – настоящий судебный процесс, при котором учитывались и правовые и политические принципы. Он также отметил, что «в Турции люди свободны в отрицании или признании геноцида».
Как отреагировала на вердикт Ассоциация Швейцария-Армения?
Отрицательно. Глава Ассоциации Швейцария-Армения Саркис Шагинян в беседе с Tert.am отметил, что суд не имел права определять внутреннее законодательство Швейцарии по своему усмотрению: «Очевидно, что швейцарское законодательство, которое касается применения уголовной ответственности за отрицание Геноцида армян, не должно применяться так, как это происходило до сих пор. То есть, это отныне подлежит возвращению искового заявления любого суда».
Как отреагировал на вердикт Европейский офис «Ай Дата»?
Положительно. Как сообщил Panorama.am пресс-секретарь Европейского офиса «Ай Дата» Бедо Демирчян, достойно приветствия в частности то, что Большая палата ЕСПЧ изменила решение нижней палаты, постановив, что у Евросуда нет никакого правомочия рассматривать вопрос, могут ли массовые погромы и депортация в отношении армянского народа, имевшие место в Османской империи в 1915г., квалифицироваться как геноцид.
«Еще более важно, что Евросуд постановил, что мы, армяне, имеем право на уважение и защиту собственного достоинства. Да, мы довольны вынесенным сегодня вердиктом ЕСПЧ», – сказал он.