Հոկտեմբերի 15-ին արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը մասնակցել է Աստանայում կայացած ԱՊՀ արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի հերթական նիստին: Ելույթ ունենալով նիստում` Նալբանդյանը խոսել է ահաբեկչական խմբավորումների դեմ համակարգված պայքարի անհրաժեշտության մասին: «Առաջնային խնդիր է այսպես կոչված «օտարերկրյա ահաբեկիչ-գրոհայինների» երևույթի կանխարգելման նպատակով համատեղ աշխատանքը», ասել է նա:
Իր ելույթում նախարար Նալբանդյանն անդրադարձել է Միավորված ազգերի կազմակերպության ստեղծման 70-րդ տարեդարձի կապակցությամբ ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների հայտարարության նախագծին։ Նա կարևորել է ՄԱԿ առաջնորդող դերը աշխարհում խաղաղության և անվտանգության պահպանման գործում։
Էդվարդ Նալբանդյանի խոսքերով՝ ԱՊՀ մասնակից երկրների ղեկավարների կողմից հայտարարության ընդունումը վկայում է ՄԱԿ-ի կանոնադրության նպատակներին և սկզբունքներին հավատարմության մասին։ «Կարծում ենք, որ ՄԱԿ-ի կանոնադրության սկզբունքների ուղղակի կամ անուղղակի խախտումը, դրանց սելեկտիվ կիրառումը, միակողմանի պատժամիջոցները, այդ թվում` շրջափակումը, այլ երկրների հաշվին սեփական անվտանգության ամրապնդումը, անընդունելի են»,- ընդգծել է ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը։
ԱՊՀ մասնակից երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկել ու հավանություն են տվել ԱՊՀ շրջանակներում համագործակցության տարբեր ոլորտներին վերաբերող շուրջ երկու տասնյակից ավել փաստաթղթերի նախագծերի:
Նիստի ընթացքում համաձայնեցվել են նաև ԱՊՀ մասնակից պետությունների իրավապահ, քննչական, արտակարգ իրավիճակների, անչափահասների իրավունքների պաշտպանության, մշակութային և կրթական բնագավառներում փոխգործակցությանն առնչվող մի շարք փաստաթղթեր, հայտնել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
ԱՊՀ երկրների արտգործնախարարները հավանության են արժանացրել Չերնոբիլի ողբերգության 30-րդ տարելիցի կապակցությամբ ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների ուղերձի նախագիծը։
ԱՊՀ անդամ երկրների ԱԳ նախարարները հավանություն են տվել ԱՊՀ 25-ամյակին նվիրված միջոցառումների ծրագրի նախագծին:
Ինչպես լրագրողներին են հայտնել ԱՊՀ Գործկոմի մամուլի ծառայությունում, նախագծով նախատեսվում է մոտ 25 միջոցառում անցկացնել: Մասնավորապես` ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդի հոբելյանական նիստ, միջազգային գիտագործնական կոնֆերանս, ԱՊՀ անդամ երկրների շրջանների համաժողով, միասնական դաս ԱՊՀ անդամ երկրների կրթական հաստատություններում:
Նիստում քննարկվել են նաև ԱՊՀ անդամ երկրների ղեկավարների հայտարարությունների նախագիծը միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարի վերաբերյալ և ՄԱԿ 70-րդ ստեղծման հոբելյանի կապակցությամբ:
Նիստում նաև քննարկվել են ռազմական գործակցության տարբեր ասպեկտներ: Մասնավորապես, հավանության է արժանացել ԱՊՀ անդամ պետությունների Ռազմական գործակցության հայեցակարգի նախագիծը մինչև 2020 թ. Անդրադարձ է եղել նաև հումանիտար ոլորտին, մասնավորապես, հավանության է արժանացել ԱՊՀ անդամ երկրների Միջազգային երիտասարդական համագործակցության ռազմավարության նախագիծը:
ԱՊՀ ԱԳ նախարարների խորհուրդը նաև հավանություն է տվել մինչև 2020թ. ռազմական համագործակցության հայեցակարգի նախագծին:
Ինչպես ՏԱՍՍ-ին է հայտնել ԱՊՀ Գործկոմի նախագահ, ԱՊՀ գործադիր քարտուղար Սերգեյ Լեբեդևը, ՄԱԿ ստեղծման 70-ամյակի վերաբերյալ ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների հայտարարության նախագծում ասվում է, որ «տեղի ունեցող գլոբալիզացիայի, նոր մարտահրավերներն ու սպառնալիքները, առաջին հերթին` կրոնական ծայրահեղականությունը, ահաբեկչությունը, կազմակերպված հանցավորությունը պահանջում են, որ ՄԱԿ-ն արձագանքի նոր իրողություններին»:

16 Октябрь 2015 - 07:37 AMT
В настоящее время совместная работа по ликвидации так называемого явления «иностранные террористы-боевики» – приоритетная задача. Об этом заявил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, выступая 15 октября на очередном заседании министров иностранных дел стран-участниц СНГ в Астане.
Как сообщили в пресс-службе МИД, главы внешнеполитических ведомств стран СНГ обсудили и одобрили проекты около двух десятка документов относительно сотрудничества в разных сфер в рамках СНГ. Министры иностранных дел стран СНГ одобрили проект послания глав стран СНГ в связи с 30-летием Чернобыльской трагедии.
Выступая на заседании совета глав МИД стран СНГ, Эдвард Налбандян коснулся проекта заявления глав стран СНГ по случаю 70-летнего юбилея создания Организации Объединенных Наций. Он подчеркнул ведущую роль ООН в деле сохранения мира и стабильности. По словам Эдварда Налбандяна, принятие заявления главами стран-участниц СНГ свидетельствует о приверженности целям и принципам Устава ООН. «Думаем, что прямое или косвенное нарушение принципов Устава ООН, их селективное применение, односторонние санкции, в том числе блокада, укрепление собственной независимости за счет других стран неприемлемо», – подчеркнул глава МИД Армении, передает Armenia Today.
Между тем, на заседании Совета министров иностранных дел СНГ главы внешнеполитических ведомств Содружества одобрили проект Плана мероприятий, посвященных 25-летию Содружества Независимых Государств.
Как сообщили журналистам в пресс-службе Исполкома СНГ, проект Плана содержит свыше 25 мероприятий. Планируется, в частности, проведение юбилейного заседания Совета глав государств СНГ с принятием соответствующего Заявления, Международной научно-практической конференции «25 лет Содружеству Независимых Государств: итоги, перспективы», Межгосударственной выставки «25 лет СНГ: новые возможности интеграции и партнерства», Форума регионов государств – участников СНГ, XI Форума творческой и научной интеллигенции государств – участников СНГ, «Недели СНГ» в государствах – участниках Содружества, единого урока в образовательных учреждениях государств – участников СНГ.
Также главами внешнеполитических ведомств государств-участников СНГ были рассмотрены проекты заявлений глав государств – участников СНГ по борьбе с международным терроризмом и по случаю 70-летия создания ООН.
В ходе заседания также были рассмотрены вопросы укрепления взаимодействия в различных аспектах военного сотрудничества в регионе. В частности, был одобрен проект Концепции военного сотрудничества государств – участников Содружества Независимых Государств до 2020 года и продвижения развития базовой организации государств – участников СНГ по образованию в сфере противодействия легализации (отмыванию) преступных доходов и финансированию терроризма.
Были также затронуты вопросы гуманитарной сферы, в частности был одобрен проект Стратегии международного молодежного сотрудничества государств – участников СНГ на период до 2020 года, отмечается в сообщении.
Также Совет глав внешнеполитических ведомств СНГ одобрил проект концепции военного сотрудничества до 2020 года. Отдельно главы МИД одобрили проект заявления по борьбе с терроризмом. В этом документе указывается, что справиться с терроризмом можно только совместными усилиями.
Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на председателя Исполкома СНГ, исполнительного секретаря СНГ Сергея Лебедева. Министры одобрили проект заявления глав государств СНГ по случаю 70-летия создания ООН. По словам Лебедева, в этом проекте говорится о том, что «происходящие в мире процессы глобализации, новые вызовы и угрозы, в первую очередь — религиозный экстремизм, терроризм, транснациональная и организованная преступность, настоятельно требуют адаптации ООН к новым реалиям».
Отдельный проект заявления по борьбе с терроризмом, отметил Лебедев, содержит положение, согласно которому, справиться «с этим страшным явлением наших дней, затрагивающим практически всех членов международного сообщества, успешно бороться можно, только консолидируя общие усилия».