16 Հոկտեմբեր 2015 - 12:49 AMT
2016-ի փետրվարի 1-ից Եվրասիական տնտեսական միության նախագահությունը կստանձնի Հայաստանը, իսկ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը կգլխավորի ՀՀ նախկին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
Այդ մասին հայտնել է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն ԵՏՄ հոկտեմբերի 16-ի նիստում, հայտնում է Ինտերֆաքսը:
Լուկաշենկոն նշել է, որ Սարգսյանի թեկնածությունը ստացել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հավանությունը: «Նրա թեկնածությանը հավանություն է տվել ՌԴ նախագահը, նա աշխատել է Սարգսյանի հետ, ասում են, շատ փորձառու, առաջատար մասնագետ է»,-ասել է Բելառուսի նախագահը:
Այժմ ԵՏՀ-ն գլխավորում է ՌԴ-ն ներկայացնող Վիկտոր Խրիստենկոն:
ԵՏՄ-ում այժմ նախագահում է Բելառուսը: Լուկաշենկոն հայտնել է նաև, որ Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի հերթական նիստը տեղի կունենա դեկտեմբերին Մոսկվայում:
Տիգրան Սարգսյանն ԱՄՆ-ում ՀՀ գործող դեսպանն է: Նշանակվել է այդ պաշտոնում 2014-ին: 2008-2014 թթ. Սարգսյանը եղել է Հայաստանի վարչապետը, 1998-2007 թթ. ղեկավարել է ՀՀ Կենտրոնական բանկը: 1993-1995 թթ. եղել է Հայաստանի բանկերի ասոցիացիայի նախագահը: Սարգսյանը տնտեսական գիտությունների թեկնածու է:

С 1 февраля 2016 года председательство в Евразийском Экономическом союзе (ЕАЭС) переходит к Еревану, а Евразийскую экономическую комиссию возглавит бывший премьер Армении Тигран Саркисян.
Об этом сообщил президент Белоруссии Александр Лукашенко на заседании ЕАЭС 16 октября, сообщает Интерфакс.
Лукашенко подчеркнул, что кандидатура Саркисяна на посту главы комиссии ЕАЭС одобрена президентом РФ Владимиром Путиным. «Он поддержан президентом РФ, он с ним работал, говорят, очень опытный, продвинутый специалист», – отметил президент Беларуси.
Сейчас главой коллегии Евразийской экономической комиссии является россиянин Виктор Христенко.
Беларусь в настоящее время председательствует в ЕАЭС. Лукашенко также сообщил, что очередное заседание Высшего Евразийского экономического совета состоится в декабре в Москве.
Тигран Саркисян – действующий посол Армении в США. Назначен на пост в 2014 году. С 2008 по 2014 годы Саркисян был премьер-министром Армении, в 1998-2007 годах руководил Центральным банком Армении, в 1993-1995 годах был председателем Ассоциации банков Армении. Саргсян является кандидатом экономических наук.