19 Հոկտեմբեր 2015 - 12:26 AMT
Ադրբեջանի Տերտերի շրջանի Ախքենդ գյուղի բնակիչ Շահլար Բայրամ օղլու Աբդուլլաևը ձերբակալվել է շփման գծից ոչ հեռու ադրբեջանցի զինվորականների կողմից` հայկական կողմն անցնելու փորձ կատարելիս: Այդ մասին գրում է ադրբեջանական Moderator.az կայքը:
Նշվում է, որ Աբդուլլաևը «հոգնել էր տարբեր ատյանների անտարբերությունից, որոնց նա դիմել էր անարդարացիորեն 33 000 մանաթի տուգանք իր հանդեպ սահմանելու հարցով, ուստի փորձել է անցնել հայկական կողմը, սակայն նրան ձերբակալել են տեղի զինվորականներն ու հանձնել ազգային անվտանգության շրջանային բաժանմունք»:
Հարցաքննության ժամանակ Աբդուլլաևը հայտարարել է, որ իր քայլի դրդապատճառը Տերտերի շրջանային դատարանի ղեկավար Նադիր Ասգերովի կայացրած անարդարացի և ապօրինի վճիռն է: Նրա գյուղացիներն ու հարզատներն այժմ չգիտեն, թե որտեղ է գտնվում է Աբդուլլաևը, հայտնում է Panorama.am-ը:
Նախկինում բազմիցս են դեպքեր գրանցվել, երբ ադրբեջանցի քաղաքացիական անձիք անցել են կամ փորձել են անցնել հայ-ադրբեջանական սահմանը և հանձնվել Հայաստանի կամ ԼՂՀ իշխանություններին:
2014-ի հունվարի 23-ին Ադրբեջանի Բեյլագանի շրջանի տասնյակ բնակիչներ որպես բողոքի նշան իրենց տների քանդման դեմ գործադիր իշխանության կողմից փորձել էին անցնել ԼՂՀ տարածք: 2014-ի հունվարի 29-ին Վրաստանի հետ Հայաստանի սահմանին հայ սահմանապահաներին էր դիմել Ադրբեջանի քաղաքացի, Բաքվի բնակիչ Ջավիդ Օրուջևը, 1976. թ. ծնված: Նա քաղաքական ապաստան էր խնդրել իր, կնոջ և 3 փոքրհասակ երեխաների համար: 2014-ի ապրիլի 12-ին Նախիջևանի ինքնավար հանրապետության բնակիչ Նազիմ Մամեդովը ձերբակալվեց Ադրբեջանի զինվորականների կողմից Հայաստանի սահմանը սպիտակ դրոշով անցնելու փորձի ժամանակ: Գյոյչայի շրջանի բնակիչ Նարիման Աղաևը 2010-ին սպառնում էր ապաստան խնդրել Հայաստանում, քանի որ քննիչը նրան էր հանձնել դստեր դին միայն 1000 դոլար կաշառք ստանալուց հետո:

Житель села Ахкенд Тертерского района Азербайджана Шахлар Байрам оглу Абдуллаев был арестован азербайджанскими военными на линии соприкосновения войск при попытке перейти на армянскую сторону. Об этом пишет азербайджанский информационный сайт Moderator.az.
Отмечается, что Ш. Абдуллаев «устал от безразличия различных инстанций, к которым он обращался по поводу несправедливо наложенного на него штрафа размером в 33 000 манат, поэтому попытался перейти на армянскую сторону, однако был задержан местными военными и сдан в районное отделение министерства национальной безопасности страны».
В ходе допросов Ш. Абдуллаев заявил, что причиной данного его шага является принятое главой Тертерского районного суда Надиром Асгеровым несправедливое и незаконное решение против него. Односельчанам и его родственникам неизвестно, где на данный момент содержится попытавшийся сбежать на армянскую сторону Шахлар Абдуллаев, передает Panorama.am.
Ранее неоднократно сообщалось об азербайджанских мирных жителях, которые переходили или пытались перейти армяно-азербайджанскую границу и сдаться Армении или НКР.
Так, 23 января 2014 г. десятки жителей Бейлаганского района Азербайджана в знак протеста против сноса их домов главой исполнительной власти пытались перейти на территорию Нагорно-Карабахской Республики. 29 января 2014 г. на границе Армении с Грузией к армянским пограничникам обратился гражданин Азербайджана, житель Баку Джавид Оруджев, 1976 г.р. Он попросил политическое убежище для себя, супруги и трех малолетних детей. 12 апреля 2014г. житель Нахичеванской автономной республики Назим Мамедов был задержан азербайджанскими военными при попытке перейти границу с Арменией с белым флагом в руках. Житель Гёйчайского района Нариман Агаев также в 2010 году грозился искать убежище в Армении, поскольку следователь выдал труп его дочери только после того, как получил взятку в 1000 долларов.