20 Հոկտեմբեր 2015 - 09:45 AMT
Դիրբորնում Միչիգանի համալսարանի Հայկական հետազոտությունների կենտրոնը հիմնադրման 30-ամյակը կնշի «Հայերը և սառը պատերազմը» գիտաժողովի անցկացմամբ:
Սառը պատերազմը`Արևմուտքի դիմակյությունը ԽՍՀՄ հետ 1945-1991 թթ. , մեծ ազդեցություն է ունեցել հայերի վրա, ընդ որում ոչ միայն Խորհրդային Հայաստանի, այլ նաև ամբողջ աշխարհի հայ համայնքների վրա: Ընդ որում սառը պատերազմ հիշեցնող երևույթներ սկսեցին նկատվել հայկական սփյուռքում 1920 թ. Հայաստանում խորհրդային կարգերի հաստատումից հետո` այն քաղաքական խմբակցությունների միջև, որոնք պատրաստ էին աշխատել Խորհրդային Հայաստանի հետ, և կոմունիզմը մերժողների միջև: Բացի այդ, սառը պատերազմը ազդեց նաև Հայկական ԽՍՀ և ԽՍՀՄ-ից դուրս գործող հայկական համայնքներից ու համահայկական կառույցներից շատերի հետ հարաբերությունների վրա:
Գիտաժողովը կոչված է ամփոփելու այդ ոլորտում իրականացված բոլոր հետազոտությունները: Նախատեսվում է նաև ի հայտ բերել առկա բացերն ու քննարկել նոր մոտեցումներն այդ խնդրի շուրջ հետագա աշխատանքում: Կազմակերպիչները նաև ողջունում են գիտական աշխատությունները նաև Հայկական ԽՍՀ ներգաղթի և արտագաղթի, սառը պատերազմի ժամանակների հայ հետախույզների, դարաշրջանի հայտնի հայ գործիչների մասին, հայտնում է Massis Post-ը:

Центр армянских исследований Мичиганского университета в Дирборне отметит 30-летие проведением научной конференции «Армяне и Холодная война».
Холодная война – противостояние Запада с СССР в 1945-1991 годах, оказала значительное влияние на армянство – и не только на Советскую Армению, но и на армянские общины по всему миру. При этом, явление, похожее на холодную войну, начало наблюдаться в армянской диаспоре вскоре после установления советской власти в Армении в 1920 году, между политическими фракциями, готовыми к сотрудничеству с Советской Арменией, и силами, отрицающими коммунизм. Помимо этого, Холодная война влияла на отношения Армянской ССР и многими армянскими общинами и панармянскими структурами за пределами СССР,
Конференция призвана собрать воедино уже проведенные исследования в данной области. Также планируется наличные пробелы в исследовании темы и обсудить новые подходы для будущих работ вокруг проблематики. Организаторы также приветствуют научные работы о миграции в и из Армянской ССР, армянских разведчиках времен Холодной войны, известных армянских деятелей эпохи,сообщает Massis Post.