26 Հոկտեմբեր 2015 - 07:09 AMT
Bloomberg-ն անդրադարձել է ղարաբաղյան հակամարտության գոտում վերջին շրջանում աճող լարվածությանը: Պարբերականը նշում է, որ նավթագազային նախագծերի մեկնարկից հետո Ադրբեջանը մոտ 50 մլրդ դոլար է վաստակել և ավելացրել է ռազմական բյուջեն ավելի քան 30 անգամ: Դա, սակայն, չի մտահոգում Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության նախարար Լևոն Մնացականյանին: Նա նշում է, որ նոր պատերազմի դեպքում հարվածի տակ առաջինը կհայտնվի Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան նավթամուղը, որն անցնում է հակամարտության գոտուց ընդամենը 50 կմ հեռավորության վրա, և որով օրական մոտ 1,2 մլն բարել նավթ է տեղափոխվում: «Դա շատ լուրջ ֆինանսական ռեսուրս է Ադրբեջանի համար, և մենք պետք է զրկենք նրան այդ միջոցներից, հայտարարել է Լևոն Մնացականյանը սեպտեմբերի 30-ին Ստեփանակերտում տված հարցազրույցում: «Եթե 20 տարի առաջ մենք իմանայինք, թե ինչ իրավիճակ կստեղծվի այսօր, երբեք չէինք ստորագրի հրադադարի մասին համաձայնագիրը»,-ասել է նա:
Լեռնային Ղարաբաղի նախագահ Բակո Սահակյանն, իր հերթին, համեմատել է զենքի առաքումներն Ադրբեջանին «Իսլամական պետությանը» զենքով մատակարարելու հետ: Սակայն, ինչպես հայտարարել է Սահակյանը, հայերը միևնույն է չեն ցանկանում, որ լարվածության աճը հանգեցնի պատերազմի և անում են ամեն հնարավորը պաշտպանելու համար պետությունը:
Վլադիմիր Պուտինը, որը 2008 թ. Վրաստանում ցույց տվեց, որ Ռուսաստանը մտադիր է պահպանել հսկողությունը տարածաշրջանում, հեռվից հետևում է իրավիճակին, գրում է պարբերականը: Երկրում է գտնվում միակ ռուսական ռազմակայանը տարածաշրջանում , սակայն Ռուսաստանը զենք է վաճառում ինչպես Հայաստանին, այնպես էլ Ադրբեջանին:
Ստատուս կվոյի պահպանումը հայերի օգտին է: «Ժամանակը աշխատում է մեր օգտին: Որքան շատ է ժամանակ անցնում, այնքան շատ են աճում մեր հաջողությունները պետականաշինության գործում և մոտենում է անկախության ճանաչումը»,-մեջբերում է պարբերականը ԼՂՀ ԱԳ նախարար Կարեն Միրզոյանի հայտարարությունը:
Մինչդեռ Jane’s Intelligence Review-ն նշում է, որ ծանր սպառազինության կիրառման դեպքերի աճը հակամարտության գոտում հանգեցրել է ամենամեծ կորուստներին 1994 թվականից ի վեր: Ադրբեջանը փորձում է վերանայել պատերազմի արդյունքները, սակայն հակամարտության ընթացքը մնում է քաղաքական հունում, նշում է պարբերականը:

Bloomberg опубликовал статью Сары Ходжоян и Энтони Хэлфина о нарастающем напряжении в зоне нагорно-карабахского конфликта.
Издание отмечает, что после запуска нефтегазовых проектов с Азербайджан заработал около $50 млрд и увеличил военный бюджет в 30 раз. Это, однако, не беспокоит министра обороны Нагорного Карабаха Левона Мнацакяняна. Он отмечает, что при любой новой войне первой же целью станет инфраструктура нефтепровода Баку-Тбилиси-Джейхан, пролегающего всего в 50 км от зоны конфликта и по которому ежесуточно прокачивается около 1.2 млн баррелей нефти. «Это очень серьезный финансовый ресурс для Азербайджана, и мы должны лишить его этих средств», – заявил Мнацаканян в ходе интервью 30 сентября в Степанакерте. «Если бы 20 лет назад мы знали, какая сегодня сложится ситуация, мы никогда не подписали бы перемирие», – отметил он.
Президент Нагорного Карабаха Бако Саакян, в свою очередь, сравнил поставки оружия в Азербайджан с поставками оружия Исламскому государству. Однако, как заявил Саакян, армяне все равно не хотят эскалации до уровня войны и делают все возможное, чтобы защитить государство.
Владимир Путин, показавший намерения России сохранять контроль в регионе в ходе войны с Грузией в 2008 году, наблюдает за ситуацией со стороны, пишет издание. В стране – единственная база России на Южном Кавказе, однако Россия продает оружие и Армении, и Азербайджану.
Сохранение статус-кво играет в пользу армян. «Время работает на нас. Чем больше проходит времени, тем больше наши успехи в укреплении государственности и тем мы ближе к признанию нашей независимости», – цитирует издание заявление министра иностранных дел Карена Мирзояна.
Jane’s Intelligence Review, тем временем, отмечает, что возросшие случаи применения тяжелого вооружения в зоне конфликта привели к наибольшим потерям с 1994 года. Азербайджан пытается пересмотреть итоги войны, однако ход конфликта остается в политическом русле, отмечает издание.