28 Հոկտեմբեր 2015 - 09:05 AMT
Հոկտեմբերի 28-ին Freedom House միջազգային իրավապաշտպան ընկերությունը հրապարակել է աշխարհի երկրներում ինտներնետի ազատության 2015-ի զեկույցը։ Համացանցի ազատության ցուցանիշով ԱՊՀ-ի անդամ երկրներից ազատ է համարվել միայն Հայաստանը:
Freedom House-ի 2014-ի զեկույցի համաձայն՝ ՀՀ-ն ԱՊՀ միակ երկիրն էր ազատ համացանցով:
Ըստ 2015-ի զեկույցի՝ մասամբ ազատ են Ադրբեջանը, Ուկրաինան և Ղրղըզստանը, իսկ Ռուսաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը, Ուզբեկստանը ոչ ազատ երկրների շարքում են:
Freedom House-ը նշում է, որ արդեն 5-րդ տարին է, ինչ աշխարհի մասշտաբով նկատելի է ինտերնետի ազատությունների սահմանափակում: Ավելի շատ կառավարություններ են գրաքննության ենթարկում հանրային հետաքրքրություն ներկայացնող ինֆորմացիան, ընդլայնվում են նաև վերահսկողությունը և անհատական գաղտնապահության խախտումները, հաղորդում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
Ըստ Freedom House-ի զեկույցի` ինտերնետից օգտվողների 61%-ն ապրում է այնպիսի երկրներում, որտեղ կառավարության, բանակի կամ գերիշխող ընտանիքների մասին քննադատական նյութերը գրաքննության են ենթարկվում:
Ինտերնետում առաջին հերթին գրաքննության են ենթարկվում իշխանություններին քննադատող նյութերը, հակամարտությունների մասին լուրերը, բարձրաստիճան պաշտոնյաներին կամ խոշոր գործարարներին կոռուպցիայի մեջ մեղադրող հրապարակումները, ընդդիմադիր կայքերը։ Երգիծանք պարունակող նյութերը ևս գրաքննվել են ուսումնասիրված երկրների մեկ երրորդում:
Ըստ զեկույցի` ուսումնասիրված 65 երկրից 42-ի իշխանությունները մասնավոր ընկերություններից կամ ինտերնետ օգտատերերից պահանջել են սահմանափակել կամ հեռացնել քաղաքական, կրոնական կամ սոցիալական խնդիրների մասին նյութերը: Նախկինում այդպիսի երկրները 37-ն էին: 65 երկրից 40-ում բանտարկված մարդիկ կան, որոնք կալանավորվել են վերը նշված բովանդակությամբ նյութեր տարածելու համար:
Նախկինում այդպիսի երկրները 38-ն էին: 14 երկրի իշխանությունները նոր օրենքներ են ընդունել՝ ուժեղացնելու համար ինտերնետի վերահսկողությունը:
Ինտերնետի ազատությունների ամենախիստ սահմանափակումները Չինաստանում են, Սիրիայում և Իրանում։ 32 երկրում ինտերնետի ազատության անկում է գրանցվել, այդ թվում՝ Ֆրանսիայում, Լիբիայում, Ուկրաինայում: Ուկրաինայում արդեն երկրորդ տարին անընդմեջ է ինտերնետի ազատությունների սահմանափակում արձանագրվում՝ Ռուսաստանի հետ հակամարտության պատճառով:
Freedom House-ը ինտերնետի ազատության բարելվում է արձանագրել Շրի Լանկայում, Զամբիայում, որտեղ կառավարություն է փոխվել, ինչպես նաև Կուբայում: Միացյալ Նահանգների հետ հարաբերությունները կարգավորող Կուբայում չնայած բարելավում է նկատվել, սակայն մեծամասնության համար ինտերնետը դեռևս հասանելի չէ:
2014-ին Freedom House կազմակերպությունը հրապարակել է «Համացանցի ազատությունը 2014-ին» զեկույցը, որտեղ գնահատվել է աշխարհի 65 երկրում համացանցի ազատության մակարդակը: Հայաստանը 100 հնարավոր միավորից ստացել է 28-ը, ինչը նշանակում է, որ այն դասակարգվել էր երկրների շարքում, որտեղ համացանցի ազատության մակարդակն «ազատ» է գնահատվում: 2013-ի արդյունքի համեմատ (29 միավոր) Հայաստանը 2014-ին նույնիսկ բարելավել էր իր դիրքը:
2014 թվականի դրությամբ ինտերնետի ծածկույթի մակարդակով Հայաստանն աշխարհի առաջատար երկրներից մեկն է։ Տարածքի 99 տոկոսը ծածկված է լայնաշերտ անլար ինտերնետով` 3G տեխնոլոգիաներով, այսինքն` հասանելիության խնդիրը լուծված է, հարկավոր է ավելացնել թողունակությունը:
Freedom House-ը ոչ կառավարական կազմակերպություն է, որը զբաղվում է քաղաքական և քաղաքացիական ազատությունների ուսումնասիրությամբ:

28 Октябрь 2015 - 10:38 AMT
Международная правозащитная организация Freedom House опубликовала доклад о свободе Интернета в мире за 2015 год. Армения в этом докладе причислена к свободным странам. Из стран СНГ свободной признана только Армения, из постсоветских стран – еще и Грузия.
Согласно докладу, частично свободными признаны Азербайджан, Украина и Кыргызстан, а Россия, Беларусь, Казахстан и Узбекистан причислены к несвободным странам.
Доклад опубликован сегодня, 28 октября. Freedom House отмечает, что уже пятый год подряд в мировом масштабе прослеживается тенденция к ограничению свободы в Интернете. Правительства все больше подвергают цензуре информацию, представляющую общественный интерес, также увеличиваются контроль и нарушения персональной конфиденциальности.
Директор по программам свободы Интернета Санья Келли отметила, что правительства увеличили давление на индивидуальный и частный сектора, предпочитая вместо блокировки и фильтрации нежелательных материалов заставлять их стирать или удалять. «Они знают, что средний пользователь технологически стал более продвинутым и способным обойти запреты, установленные государством», – сказала она, передает Армянская служба Радио Свободы.
Согласно докладу Freedom House, 61% пользователей Интернета живут в таких странах, где критические материалы о правительстве, армии или влиятельных семьях подвергаются цензуре.
В 58% стран пользователи или блоггеры заключены в тюрьмы за распространение нежелательных для властей материалов политического, социального или религиозного содержания.
Доклад свидетельствует о том, что в Интернете в первую очередь цензуре подвергаются материалы, критикующие властей, новости о конфликтах, публикации, обличающие высокопоставленных чиновников или крупных бизнесменов в коррупции, оппозиционные сайты. Материалы, содержащие сатиру, также подвергались цензуре в одной трети изученных стран.
Согласно докладу, в 42 из 65 изученных стран власти от частных компаний или интернет-пользователей требовали ограничить или удались материалы на политические, религиозные или социальные темы. В прошлом таких стран было 37. В 40 из 65 стран есть заключенные в тюрьмы люди, которые были арестованы за распространение материалов с вышеотмеченным содержанием. В прошлом таких стран было 38. Власти 14 стран приняли новые законы для усиления контроля за Интернетом.
Самые жесткие ограничения свободы Интернета наблюдаются в Китае, Сирии и Иране. В 32 странах зафиксировано снижение свободы Интернета, в том числе во Франции, Ливии, Украине. В Украине уже второй год подряд фиксируется ограничение свободы Интернета по причине конфликта с Россией.
Freedom House зафиксировала улучшение со свободой в Интернете на Шри-Ланке и в Замбии, где сменилось правительство, а также на Кубе. Несмотря на то, что на Кубе, улучшающей свои отношения с США, наблюдается в этом плане улучшение, однако для большинства населения этой страны Интернет все еще недоступен.