29 Հոկտեմբեր 2015 - 07:06 AMT
Ջորջ և Ամալ Քլունի զույգը 2016 թվականի ապրիլի 24-ին` Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը կայցելի Հայաստան: Այս մասին հայտարարել է հայտնի բրիտանացի փաստաբան Ջեֆրի Ռոբերթսոնը` ելույթ ունենալով Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի կազմակերպած ընդունելության ժամանակ, ասվում է ANCA Facebook-յան էջում:
Փաստաբաններ Ամալ Քլունին և Ջեֆրի Ռոբերթսոնը պաշտպանում էին հայկական կողմի շահերը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում «Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործով դատավարության ժամանակ: Դատարանը որոշում կայացրեց, որ Շվեյցարիան «խախտել է Փերինչեքի խոսքի ազատության իրավունքը»` դատապարտելով սակայն Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելու համար:
«Ինձ համար պատիվ էր աշխատել Հայաստանի և հայերի համար: Առաջին հերթին պատիվ է աշխատել հանուն ճշմարտության», հայտարարել է Ռոբերթսոնը` արժանանալով «Արդարության պաշտպան-2015» մրցանակին, հայտնում է newsarmenia.am-ը:
Ռոբերթսոնն ընդունել է պարգևը իր և գործընկեր Ամալ Քլունիի անունից:
Հայտնի է նաև, որ 2016-ի ապրիլի 24-ին Երևանում Ջորջ Քլունին հաղթողին կհանձնի անդրանիկ «Ավրորա» մրցանակը: Նա նաև «Ավրորա» մրցանակի ընտրող հանձնաժողովի անդամ է:
100 LIVES նախաձեռնությունը, որի նպատակն է երախտագիտություն արտահայտել այն անհատներին ու կազմակերպություններին, որոնց ջանքերի շնորհիվ 100 տարի առաջ` Հայոց ցեղասպանության ժամանակ, բազմաթիվ հայեր են փրկվել: 100 LIVES նախաձեռնությամբ սահմանվել է նաև «Ավրորա» մրցանակը, որըենթադրում է նաև $1 մլն-ի նվիրաբերում. հաղթողը գումարը հատկացնելու է այն կազմակերպությանը, որը նրան ոգեշնչել է մարդասիրական քայլեր կատարել:

29 Октябрь 2015 - 08:20 AMT
Голливудская пара Джордж и Амаль Клуни посетит Армению 24 апреля следующего года – в День памяти жертв Геноцида армян, заявил британский адвокат Джефри Робертсон, выступая на банкете Армянского национального комитета Америки, сообщается на страничке АНКА в социальной сети Facebook.
Адвокаты Амаль Клуни и Джефри Робертсон защищали интересы армянской стороны во время процесса в Европейском суде по правам человека по делу «Перинчек против Швейцарии» Суд постановил, что правительство Швейцарии «нарушило право на свободу слова» лидера Турецкой рабочей партии Догу Перинчека, осудив его за отрицание Геноцида армян.
«Для меня было честью работать для Армении, для армян. Прежде всего, это честь – работать ради правды », – заявил Робертсон, получая во время банкета награду «Заступник справедливости 2015».
Робертсон получил награду за себя и за коллегу Амаль Клуни, передает «Новости-Армения».
Известно, что на церемонии в Ереване 24 апреля 2016 года Джордж Клуни вручит первую премию Aurora Prize.
В Нью-Йорке 10 марта 2015 года стартовала инициатива 100 LIVES (100 жизней), призванная выразить благодарность отдельным людям и организациям, которые 100 лет назад героически спасали жизни армян во время Геноцида.
Цель проекта «100 LIVES» – привлечь внимание к проблеме геноцида и нарушению прав человека, реализуя три основных направления.
Извлечь уроки, собрав и, благодаря сайту 100LIVES.com, сделав достоянием общественности неизвестные истории людей, переживших геноцид.
Отдать дань настоящему посредством учреждения новой международной гуманитарной премии Aurora Prize, которая будет присуждаться людям, подвергшим себя риску ради спасения других, и названной по имени армянской девушки Авроры Мардиганян, пережившей геноцид и спасенной при участии русской армии.
Построить лучшее будущее, реализуя проекты Благодарности для организаций и общин, сыгравших важную роль в спасении армян 100 лет назад.
Соучредителями проекта являются бизнесмены и меценаты Рубен Варданян и Нубар Афеян, а также президент корпорации Карнеги в Нью-Йорке Вардан Грегорян.