Հոկտեմբերի 27-ին Իտալիայի Աբրուցո նահանգը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը: Նահանգային խորհրդի կողմից միաձայն ընդունված բանաձևում համերաշխություն է հայտնվում հայ ժողովրդին՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ և պատմական ճշմարտության ճանաչման ու մարդու իրավուքների պաշտպանության համար նրա պայքարին:
Աբրուցոյի նահանգային խորհուրդը Իտալիայի տեղական ինքնակառավարման մարմինների մակարդակով Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած 99-րդ խորհուրդն է:
Փաստաթղթի նախագիծը ներկայացրած նահանգային խորհրդի անդամ, իշխող ժողովրդավարական կուսակցության ներկայացուցիչ Լուչիանո Մոնտիչելլին բանաձևի ընդունումից հետո հայտարարել է.
«Նման կարևոր հարցի վերաբերյալ բանաձևի միաձայն ընդունումը նահանգային խորհրդի հասունության մեծ վկայությունն է: Հուսով եմ, որ մեր ամենօրյա հոգսերից այդքան հեռու անցյալում տեղի ունեցած անարդարությունների մասին հիշողությունը մեզ կուղղորդի դատապարտելու նաև մեր օրերում տեղի ունեցող հետապնդումներն ու բռնությունները և գործնական օգնություն ցուցաբերելու դրանց զոհերին»:
2015-ի հոկտեմբերի 13-ին հայտնի է դարձել, որ Իտալիայի Մարկեի նահանգային խորհուրդը միաձայն ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը: Բանաձևը զորակցություն է հայտնում հայ ժողովրդին Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ:
Իտալիայի Պիեմոնտե նահանգի Իվրեայի քաղաքային խորհուրդը միաձայն ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը 2015-ի հոկտեմբերի 12-ին կայացած նիստում:
2015-ի հոկտեմբերի 22-ին Իտալիայի Ռավենա քաղաքը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը:
2012-ին Իտալիայի հարավում գտնվող Բարի քաղաքի իշխանությունները ճանաչել և դատապարտել են Հայոց ցեղասպանությունը:

29 Октябрь 2015 - 11:31 AMT
Итальянская провинция Абруццо 27 октября признала Геноцид армян. Совет провинции в принятой единогласно резолюции выражает солидарность с армянским народом в связи со 100-летием Геноцида армян, признанием исторической справедливости и борьбе в защите прав человека.
Как сообщает пресс-служба МИД РА, член Совета, представивший проект документа, представитель правящей демократической партии Лучиано Монтичелли после принятия резолюции заявил, что «сегодня мы записали красивую страницу в политической истории нашей провинции».
«Единогласное принятие резолюции свидетельствует о зрелости общинного совета. Надеюсь, что память о несправедливости, произошедшей вдали от наших повседневных проблем, направит нас по пути помощи жертвам сегодняшних притеснений и насилия», – сказал он.
Ранее сообщалось, что Геноцид армян признал итальянский город Равенна.
В принятой городским советом Равенны резолюции отмечается, что с учетом заявления союза армян Италии, а также принимая во внимание то, что трагедия армянского народа была признана Геноцидом подкомитетом по правам человека ООН, Европарламентом, Палатой депутатов Италии и Папой Римским Франциском (упомянувшем о Геноциде в ходе поминальной службы, посвященной 100-летию Геноцида армян, 12 апреля 2015), городской совет Равенны признает Геноцид армян и выражает солидарность армянскому народу в связи с 100-летней годовщиной трагедии.
Городской совет также выразил свое содействие армянскому народу и усилиям по защите его прав.
В качестве почетных гостей в заседании совета приняли участие армянский писатель и режиссер Вазген Берберян и представители Национальной ассоциации итальянских партизан Ивреи.