31 Հոկտեմբեր 2015 - 11:42 AMT
Հնդկաստանի Հայդարաբադում տեղական իշխանություններն ու հնագետները վերակառուցել են լքված Ապագուտա հայկական գերեզմանոցը:
Ինչպես հայտնում է Hindu Times-ը, շուտով գերեզմանցը կբացվի: Հայդարաբադի հնագիտության և թանգարանների դեպարտամենտի տնօրեն Սունիտա Բհագավատը հայտնել է, որ գերեզմանոցի տարածքը պահպանվելու է:
Գերեզմանոցի տարածքում 20 գերեզման կա, որից 19-ը` հայկական, մեկը` հոլանդացի առևտրականի: Շիրիմներից երկուսը եկեղեցականների գերեզմաններ են` հայր Հովհաննեսի և հայր Մարգարի, որոնք մահացել են 1680 և 1724 թթ. համապատասխանաբար:
Գերեզմանոցը հայտնաբերել է հնդիկ հնագետ Մոհամմեդ Զիաուդդին Ահմեդ Շաքիբը 1970-ին: Տարածքի վերականգնման համար ծախսվել է 38 հազար դոլար:
Քաղաքի ամենահայտնի հայերից է եղել 19-րդ դարի հայտնի առևտրական Ալբերտ Աբիդը, ում անունն է կրում Հայդարաբադի կենտրոնում գտնվող առևտրի կենտրոնը, ինչպես նաև լրտես և ադամանդների առևտրով զբաղվող իզմիրցի Ալեքսանդր Յակոբը, որը մասնավորապես, հայտնի է նրանով, որ վաճառել է պատմության մեջ հայտնի ամենամեծ ադամանդը:
Հայերը հայտնվել են Հնդկաստանում 16-րդ դարում, զբաղվել են հիմնականում առևտրով: Շուտով այս համայնքը ամենաազդեցիկ հայկական համայնքներից մեկը դարձավ աշխարհում: 1776 թվականին Մադրասում լույս է տեսել առաջին պարբերականը` «Ազդարարը», իսկ 1773 թ. քաղաքում հրատարակվեց «Որոգայթ փառացը», որն ապագա հանրապետական Հայաստանի պետական կազմակերպության ծրագիր էր։
19-րդ դարում հնդկահայ գաղթավայրերի բնակչության սոցիալական վիճակը խստորեն տարբերվում էր նախորդի.․եթե անցյալում բնակչության մեծ մասը կազմում էին առևտրականներ, ապա այժմ հանդիսանում են արհեստավորներ, նավահանգիստում աշխատող գործավորներ, հիմնարկություններում աշխատող ծառայողներ, մանր առևտրականներ, իրավաբաններ, ճարտարապետներ, բժիշկներ (հայ բժիշկների նախասիրած ճյուղն եղել է վիրաբուժությունը) և այլն։ Այսօր Հնդկաստանի հայերը մի քանի հարյուրից չեն անցնում: Հնդկաստանում, Պակիստանում և Բանգլադեշում կանգուն հայկական եկեղեցիների մեծ մասը չի գործում:

В Индийском городе Хайдарабад местные власти и археологи провели реконструкцию покинотого армянского кладбища Аппагуда.
Как сообщает Hindu Times, в скором времени кладбище будет открыто для посетителей. Директор департамента археологии и музеев Хайдарабада Сунита Бхагват сообщила, что территорию кладбища будет охраняться.
На территории кладбища находятся 20 могил. 19 из них – армянские, одна – могила голландского торговца. Две из могил принадлежат священникам – отцу Иоанну и отцу Маргару, умершим в 1680 и 1724 гг соответственно.
Кладбище было обнаружено индийским археологом Мохаммадом Зиауддином Ахмедом Шакибом в 1970 году. На реконструкцию территории было потрачено 38 тысяч долларов.
Одним из самых известных армян города являлся влиятельный в 19 веке коммерсант Альберт Абид, чье имя носит расположенный в центре Хайдарабада торговый молл, а также Александр Якоб – шпион и торговец бриллиантами родом из Измира, известный, в частности, тем, что продал седьмой по крупности известный истории бриллиант.
Армяне появились в Индии в 16 веке и занимались в-основном торговлей. В скором времени местная община стала одной из влиятельнейших в мире. В 1776 году а Мадрасе вышло в свет первое арямнское периодичное издание «Аздарар», в 1773 году в городе был издан проект конституции для предполагаемого армянскими купцами восстановленного армянского государства.
Мощь армянской общины была подорвана после колонизации Индии Британией и передачи «Ост-индской компании» монопольных прав на торговлю с Индией. Сегодня армянская община в Индии насчитывает несколько сотен человек. Большинство армянских церквей в Индии, Пакистане и Бангладеш не действуют.