2 Նոյեմբեր 2015 - 11:32 AMT
Պարագվայցի սենատոր Դեսիրե Մասին, որը երկրի օրենսդիր մարմին էր ներկայացրել Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող և դատապարտող բանաձևը, հայտարարել է, որ ընթացքում ճնշումներ են եղել «ցեղասպանություն» եզրույթի կիրառման պատճառով:
Prensa Armenia-ին տված հարցազրույցում Մասին հայտարարել է, որ Պարագվայի Սենատի ընդունած բանաձևը կնպաստի Հայոց ցեղասպանության փաստի ճանաչման դիրքերի ամրապնդմանն ու պատմական հիշողության պահպանմանը:
«Ցեղասպանություն եզրույցը ոչ միայն ճիշտ է, այն նաև արդար է, արտահայտում է հենց հայ ժողովրդի բնաջնջումն ու ճանաչում այն որպես մարդկության դեմ հանցագրծություն: Դա նշանակում է, որ որոշակի պահի պետք է նաև փոխհատուցում տրվի կատարվածի համար», ասել է նա:
Մասին պատմել է նաև, որ երկրի 2 ամենամեծ կուսակցությունները սատարել են Ցեղասպանության փաստի ճանաչմանը: Բուն բանաձևը որպես երաշխավորագիր կծառայի երկրի ԱԳՆ հետագա քայլերի համար:
Հոկտեմբերի 29-ին Պարագվայի Սենատը ընդունեց Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող և դատապարտող բանաձև: Բանաձևն ընդունվել է միաձայն:
Հարավամերիկյան երկրներից Հայոց ցեղասպանության փաստը ճանաչել են Բրազիլիան, Բոլիվիան, Չիլին, Վենեսուելան, Արգենտինան, Ուրուգվայը, ինչպես նաև աշխարհամասի այլ երկրների բազմաթիվ քաղաքներ և նահանգներ:

Парагвайский сенатор Десире Маси, представлявшая в законодательном органе страны резолюцию о признании и осуждении Геноцида армян, заявила, что документ встретил давление из-за использования термина «геноцид».
В интервью Prensa Armenia Маси заявила, что принятая парагвайским сенатом резолюция послужит дальнейшему укреплению позиций признания факта геноцида и восстановления исторической памяти о событиях.
«Термин «геноцид» не только правильный, но и справедливый. Он выражает именно уничтожение армянского народа и признает преступление против человечества. Это подразумевает, что в определенный момент должны быть определенные репарации за произошедшее», – сказала она.
Маси рассказала, что две крупнейшие партии страны поддержали процесс признания факта геноцида. Сама резолюция послужит рекомендацией для дальнейших действий министерства иностранных дел страны.
29 октября Сенат – высшая палата парламента Парагвая, принял резолюцию, признающую и осуждающую факт Геноцида армян в Османской империи. Резолюция была принята единогласно.
Из стран Южной Америки факт геноцида в отношении армян в 1915 году признают Бразилия, Боливия, Венесуэла, Чили, Аргентина, Уругвай. Также Геноцид армян признан рядом городских и региональных законодательных органов в других странах.