5 Նոյեմբեր 2015 - 06:41 AMT
Նոյեմբերի 4-ին Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության նախարար, Պաշտպանության բանակի հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Լևոն Մնացականյանն ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպրշիկին: Այս մասին տեղեկացնում է ԼՂՀ ՊՆ-ը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել Ղարաբաղի և Ադրբեջանի շփման գծում տիրող վիճակին և դրա շուրջ տեղի ունեցող զարգացումներին, մտքեր են փոխանակվել շփման գծում նոյեմբերի 5-ին իրականացվելիք դիտարկման գործընթացների վերաբերյալ:
Նոյեմբերի 5-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն` ԵԱՀԿ առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացնելու ԼՂՀ Մարտակերտի շրջանի Թալիշ գյուղի արևելյան ուղղությամբ:
Նոյեմբերի 4-ին հանդիպել են Հայաստանի ու ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանն ու Կարեն Միրզոյանը: Հանդիպմանը անդրադարձել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագների՝ տարածաշրջան կատարած այցին:
Նախարարները նշել են, որ համանախագահների կողմից ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանը հատելու ժամանակ ադրբեջանական կողմի արձակած կրակոցները և վերջին շրջանի սադրանքները բանակցային գործընթացը տապալելու նպատակ են հետապնդում։
Կողմերն անդրադարձ են կատարել Հայաստանի և Արցախի արտգործնախարարությունների փոխգործակցությանն առնչվող հարցերին։
Ուորլիքի գրառմանը արձագանքել է ԼՂՀ վարչապետի մամուլիս խոսնակ Արտակ Բեգլարյանը: «Ադրբեջանական կողմն է կրակել միջնորդների ուղղությամբ, և սա առաջին դեպքը չէ: Հուսով եմ՝ միջնորդները չեն խուսափի ճշմարտությունը ասելուց», – գրել է նաTwitter-ի իր միկրոբլոգում:

4 ноября в Степанакерте состоялась встреча министра обороны Нагорно-Карабахской Республики генерал-лейтенанта Левона Мнацаканяна и личного представителя действующего председателя ОБСЕ, посла Анджея Каспршика.
В ходе встречи стороны обсудили нынешнюю ситуацию на линии соприкосновения ВС Нагорного Карабаха и Азербайджана, а также запланированный на 5 ноября мониторинг.
Как сообщает пресс-служба МИД НКР, согласно достигнутой с властями Нагорно-Карабахской Республики договоренности, миссия ОБСЕ провела 5 ноября плановый мониторинг линии соприкосновения вооруженных сил Нагорного Карабаха и Азербайджана восточнее села Талиш Мартакертского района НКР.
С позиций Армии обороны НКР наблюдение осуществили Анджей Каспршик и его полевые помощники Евгений Шаров (Украина) и Христо Христов (Болгария), а также сотрудник офиса ЛПДП ОБСЕ Петер Сведберг (Швеция).
С противоположной стороны линии соприкосновения мониторинг осуществили полевой помощник Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ Иржи Аберле (Чехия) и личный помощник ЛПДП Саймон Тиллер (Великобритания).
Между тем, как сообщалось ранее, 4 ноября и в ночь на 5 ноября азербайджанские подразделения нарушили режим прекращения огня на линии соприкосновения с Армией обороны НКР около 60 раз.
В ходе инцидентов по армянским позициям произведено около 1000 выстрелов. Также подразделения азербайджанских ВС произвели 7 выстрелов из 80-мм минометов в направлении частей, расположенных на северном участке линии соприкосновения.
3 ноября и в ночь на 4 ноября ВС Азербайджана нарушил режим прекращения огня на линии соприкосновения с подразделениями Армии обороны НКР около 80 раз.
По армянским позициям сделано около 1200 выстрелов из стрелкового оружия различного калибра. Помимо стрелкового оружия, применялись также 60- и 80-мм минометы.