5 Նոյեմբեր 2015 - 13:55 AMT
Ավարտին են մոտենում ԱՄՆ Լաս Վեգաս քաղաքի «Սանսեթ զբոսայգում» Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշարձանի տեղադրման աշխատանքները:
Ինչպես գրում է Asbarez-ը, հուշարձանի բացումը տեղի կունենա նոյեմբերի 14-ին: Բացման արարողությանը կմասնակցեն արքեպիսկոպոս Հովնան Տերտերյանը, արքեպիսկոպոս Մուշեղ Մովսիսյանը, պաշտոնական անձիք Հայաստանից և Լիբանանից, Լաս Վեգասի և Նեվադա նահանգի իշխանությունների ներկայացուցիչներ:
2015-ի հունվարին ԱՄՆ Նևադա նահանգի Քլարկ վարչական շրջանը որոշեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձան կառուցել, որը կտեղադրվի Լաս Վեգասի «Սանսեթ փարք» զբոսայգում: Հուշարձանի դիզայնի, կառուցման ու տեղադրաման ծախսերը կազմել են 120.000 դոլար: Անհրաժեշտ գումարը տրամադրել է Հայ-ամերիկյան միությունը: Ամեն տարի ապրիլի 24-ին հազարավոր ամերիկահայեր հավաքվում են՝ ոգեկոչելու Օսմանյան կայսրությունում զոհերի հիշատակը: Ինչպես նշել է վարչական շրջանի հանձնաժողովի նախագահ Մերի Բեթ Սքոուն, հանձնաժողովի հանդիպումներին մոտավորապես 50 հայ էր եկել՝ կոթողը տեղադրելու խնդրանքով: «Զգացինք, որ հուշարձանի կառուցման ժամանակը հասունացել է»,- նշել է նա:
«Այս հուշարձանը կդառնա հիշատակի ծաղիկներ դնելու մի վայր»,- ասել է Լաս Վեգասի հայ-ամերիկյան միության խորհրդի անդամ Էնդի Արմենյանը:

5 Ноябрь 2015 - 13:24 AMT
Работы по установке мемориала памяти жертв Геноцида армян в Сансет-парке в Лас-Вегасе подходят к концу.
Как сообщает Asbarez, открытие памятника состоится 14 ноября. В церемонии открытия памятника примут участие архиепископ Овнан Тертерян, архиепископ Мушег Мартиросян, официальные лица из Армении и Ливана, а также представители властей Лас-Вегаса и штата Невада.
В январе 2015 года административный округ Кларк штата Невада в США принял решение об установке в самом парке Сансет-парк в Лас-Вегасе, памятника, посвященного жертвам Геноцида армян. Расходы на дизайн, строительство и установку памятника составят 120 000 долларов. Необходимую сумму предоставил Армяно-американский союз. Как отметила председатель комиссии административного округа Мэри Бет Скоун, около 50 армян обратились в комиссию с просьбой об установке памятника жертвам Геноцида. «И мы почувствовали, что наступило время воздвигнуть такой памятник», – отметила она.
«Этот памятник станет местом, куда можно будет возложить цветы впамять о жертвах Геноцида», – сказал член совета Армяно-американского союза Лас-Вегаса Энди Арменян.