Նոյեմբերի 6-ին Փարիզում աշխատանքային այցելությամբ գտնվող ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպել է ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Էնթընի Բլինքենի հետ։
Հանդիպման ընթացքում Նալբանդյանը և Բլինքենը մտքեր են փոխանակել Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ։
Անդրադարձ է կատարվել նաև մի շարք տարածաշրջանային և միջազգային հարցերի։
Հանդիպմանը կողմերը կարևորել են 2015-ի հունվարից ուժի մեջ մտած մուտքի արտոնագրային ռեժիմի դյուրացման մասին համաձայնությունը և 2015-ի մայիսին ստորագրված Առևտրի և ներդրումների շրջանակային համաձայնագիրը։
Զրուցակիցներն անդրադարձան հայ-ամերիկյան տնտեսական փոխգործակցության զարգացման հեռանկարներին, մտքեր փոխանակվեցին առաջիկայում նախատեսված հայ-ամերիկյան միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի և Առևտրի և ներդրումների հայ-ամերիկյան խորհրդի անդրանիկ հանդիպման անցկացման շուրջ։
Բանակցությունների օրակարգում էր միջազգային կազմակերպությունների շրջանակում փոխգործակցությունը։ ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալը շնորհակալություն է հայտնել ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի շրջանակում սեպտեմբեր ամսին խաղաղապահությանը նվիրված գագաթաժողովին ՀՀ նախագահի մասնակցության կապակցությամբ և գոհունակություն հայտնեց խաղաղապահ գործողություններին Հայաստանի ակտիվ ներգրավվածության համար։
ԱՄՆ Պետքարտուղարության մամուլի խոսնակ Ջոն Քիրբին՝ անդրադառնալով սեպտեմբերին ԼՂՀ-ում կայացած ընտրություններին, ասել է Միացյալ նահանագները ճանաչում է Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության` սեփական ապագան որոշելու իրավունքը:
«Հակամարտության համապարփակ կարգավորման համատեքստում ճանաչում ենք Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության դերն իրենց ապագան որոշելու հարցում: Այդուհանդերձ, Միացյալ նահանգները չի ճանաչում Լեռնային Ղարաբաղը որպես անկախ, ինքնիշխան պետություն, և չենք ընդունելու սեպտեմբերի 13-ին անցակցվող, այսպես կոչված ընտրությունները` որպես տարածաշրջանի իրավական կարգավիճակի վրա ազդող գործոն», ասվում է Քիրբիի հայտարարությունում:

В рамках рабочего визита в Париж глава МИД Армении Эдвард Налбандян встретился 6 ноября с заместителем госсекретаря США Энтони Блинкеном.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, в ходе встречи стороны обоюдно выразили удовлетворение высоким уровнем двусторонних отношений, отметили важность вступления в силу с января 2015 года соглашения о облегчении визового режима и подписанного в мае этого года соглашения о Торговле и инвестициях. Собеседники обсудили перспективы развития экономического сотрудничества, обменялись мнениями вокруг предстоящего заседания армяно-американской межправительственной комиссии и первого заседания армяно-американского Совета по торговле и инвестициям. Обсуждались также вопросы сотрудничества в международных организациях.
Энтони Блинкен выразил благодарность за участие президента Армении в саммите по вопросам миротворчества в рамках ГА ООН в сентябре, выразив удовлетворение активным участием Армении в миротворческих миссиях.
Собеседники обсудили мирное урегулирование карабахского конфликта и ряд вопросов региональной и международной повестки.
В сентябре Госдеп США призывал к немедленной деэскалации напряжения в зоне карабахского конфликта. С соответствующим заявлением выступил пресс-секретарь Госдепа Джон Кирби. «Мы получили достоверные сообщения о том, что ВС Армении и Азербайджана используют минометы и другие тяжелые вооружения вдоль границы, что привело к жертвам среди гражданского населения и нанесло ущерб селам. Мы глубоко обеспокоены эскалацией и осуждаем любые военные действия, нацеленные на гражданское население. Мы призываем к немедленной деэскалации напряжения во избежание жертв среди гражданского населения.
Мы также напоминаем президентам Армении и Азербайджана об их обязательствах добиться мирного урегулирования карабахского конфликта, тесно сотрудничая с Минской группой ОБСЕ», – заявил он.