Լաս Վեգասում բացվել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշարձանը:
Ինչպես հայտնում է Asbarez-ը, նոյեմբերի 14-ին բացվել է «Սանսեթ պարկում« տեղադրված հուշակոթողը, որը կանգնեցվել է Հայ-ամերիկյան մշակութային միության միջոցներով: Հուշարձանը Ծիծեռնակաբերդի հուշարձանի նմանօրինակն է, ավելի փոքր չափի: Հուշարձանը 12 քարե սալերից է բաղկացած, որոնք խորհրդանշում են, Ցեղասպանության ժամանակ ամայացած 12 հայաբնակ գավառները:
2015-ի հունվարին ԱՄՆ Նևադա նահանգի Քլարկ վարչական շրջանը որոշեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձան կառուցել, որը կտեղադրվի Լաս Վեգասի «Սանսեթ փարք» զբոսայգում: Հուշարձանի դիզայնի, կառուցման ու տեղադրաման ծախսերը կազմել են 120.000 դոլար: Անհրաժեշտ գումարը տրամադրել է Հայ-ամերիկյան միությունը: Ամեն տարի ապրիլի 24-ին հազարավոր ամերիկահայեր հավաքվում են՝ ոգեկոչելու Օսմանյան կայսրությունում զոհերի հիշատակը: Ինչպես նշել է վարչական շրջանի հանձնաժողովի նախագահ Մերի Բեթ Սքոուն, հանձնաժողովի հանդիպումներին մոտավորապես 50 հայ էր եկել՝ կոթողը տեղադրելու խնդրանքով: «Զգացինք, որ հուշարձանի կառուցման ժամանակը հասունացել է»,- նշել է նա: «Այս հուշարձանը կդառնա հիշատակի ծաղիկներ դնելու մի վայր»,- ասել է Լաս Վեգասի հայ-ամերիկյան միության խորհրդի անդամ Էնդի Արմենյանը:
Հուշարձանի բացման արարողության ժամանակ հավաքվածները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են նաև Փարիզում տեղի ունեցած բռնարարքների զոհերի հիշատակը: System of a Down խմբի թմբկահար Ջոն Դոլմայանը, որը ներկա էր միջոցառմանը, խոսելով «Բատակլան» թատրոնում տեղի ունեցած ողբերգության մասին, ասել է. «Նրանք ուղղակի ռոք համերգի մասնակցող երեխաներ էին: Ի՞նչ էին արել նրանք»:

В Лас-Вегасе состоялось открытие монумента, посвященного памяти жертв Геноцида армян в Османской империи.
Как сообщает Asbarez, открытие памятника, установленного на средства Армяно-американского культурного сообщества в Сансет-парке, состоялось 14 ноября. Монумент – копия ереванского мемориала жертвам Геноцида армян, установленного в Цицернакаберде в 1965 году. Памятник состоит из 12 стел, символизирующих 12 армянонаселенных провинций, опустошенных в ходе Геноцида.
В январе 2015 года административный округ Кларк штата Невада в США принял решение об установке в самом парке Сансет-парк в Лас-Вегасе, памятника, посвященного жертвам Геноцида армян. Расходы на дизайн, строительство и установку памятника составят 120 000 долларов. Необходимую сумму предоставил Армяно-американский союз. Как отметила председатель комиссии административного округа Мэри Бет Скоун, около 50 армян обратились в комиссию с просьбой об установке памятника жертвам Геноцида. «И мы почувствовали, что наступило время воздвигнуть такой памятник», – отметила она. «Этот памятник станет местом, куда можно будет возложить цветы впамять о жертвах Геноцида», – сказал член совета Армяно-американского союза Лас-Вегаса Энди Арменян.
На открытии монумента собравшиеся почтили минутой молчания память жертв терактов в Париже. Барабанщик группы System of a Down Джон Долмаян, присутствующий на мероприятии, говоря о расстреле концерта в театре батаклан, в частности сказал: «Это просто были дети, идущие на рок-концерт. Что же они сделали?»