Ձայների գերակշռող մեծամասնությամբ Եվրոպայի Կանաչների կուսակցությունը նոյեմբերի 15-ին՝ կիրակի օրը, Լիոնում կայացած 23-րդ համաժողովին ընդունել է Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձև, համաձայն որի` Օսմանյան կայսրությունը ցեղասպանություն է իրագործել հայ ժողովրդի հանդեպ: Բանաձևը կոչ է անում Թուրքիային` ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը և աշխատել Հայաստանի և հայ ժողովրդի հետ հաշտեցում հաստատելու ուղղությամբ, հայտնում է «Հայաստանի եվրոպացի բարեկամներ» կազմակերպության մամուլի ծառայությունը:
Այս նախաձեռնությամբ Եվրոպայի Կանաչների կուսակցությունը կոչ է անում Հայոց ցեղասպանությունը դեռևս չճանաչած բոլոր երկրներին` հրապարակայնորեն ճանաչել այն: Կուսակցությունն ընդգծում է, որ այս քայլը դրական կանդրադառնա Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման վրա և կնպաստի մարդկության հանդեպ հետագա հանցագործությունների կանխմանը:
Եվրոպայի Կանաչների կուսակցությունը համաեվրոպական քաղաքական կուսակցություն է, որը միավորում է շուրջ 45 Կանաչների կուսակցություն Եվրոպայում, և ներկայացված է արևելյան Եվրոպայի գործընկերության երկրներում: Եվրոպական խորհրդարանում կուսակցության անդամները զբաղեցնում են 50 տեղ Կանաչների՝ Եվրոպական Ազատ դաշինք խորհրդարանական խմբակցության շարքերում:
Եվրոպայի Կանաչների կուսակցությունը սգում է հայկական մշակութային ունեցվածքի կորուստը, կոչ է անում Թուրքիայի կառավարությանը հարգել հայկական մշակութային ժառանգությունը և ձեռնարկել խիստ միջոցներ այն պաշտպանելու համար: Բանաձևը պահանջում է թուրքական կառավարությանը վերագնահատել պատմական և մշակութային նյութերը, բաց անել արխիվները պատմաբանների, հետազոտողների և գիտնականների առջև՝ փորձելով հաշտվել անցյալի հետ: Սրա տրամաբանական շարունակությունը կլինի վերացնել Թուրքիայի Քրեական օրենսգրքի 301-րդ հոդվածը, որը սահմանափակում է Ցեղասպանության վերաբերյալ քաղաքական և հանրային քննարկումները: Բանաձևը ընդգծում է, որ բոլորն ունեն սեփական պատմության ճանաչման և մշակույթի հանդեպ հարգանքի իրավունք: Ճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունը՝ Եվրոպայի Կանաչների կուսակցությունը հարգանքի տուրք է մատուցում զոհերի հիշատակին որպես քայլ դեպի հաշտեցում և պատմական փոխհատուցում:
Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր, ԵԽ-ում Կանաչների/ ԵԱԴ խմբակցության փոխնախագահ, «Հայաստանի եվրոպացի բարեկամներ» կազմակերպության Խորհրդատվական խմբի անդամ Միշել Ռիվազին մեկնաբանել է. «Ինչպես հիշեցնում են Փարիզում կատարված ողբերգական դեպքերը, աշխարհը կանգնած է խնդրի առջև՝ ինչպես երբեք: Շատ տարիներ ատելության խոսքը բավարար չափով չի դատապարտվել և նպաստել է ծայրահեղականներին տարածելու իրենց քարոզչությունը և բարձրացնելու բռնության մակարդակը: Մենք չենք կարող այսպես շարունակել, այլ պետք է հակադարձենք այս արատավոր գալարին՝ առավել բաց ժողովրդավարությամբ, ինչպես նաև ստեղծված իրավիճակին հանգեցնող սխալներն ու հանցագործությունները ճանաչող պատրաստակամությամբ: Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակին Եվրոպայի Կանաչների կուսակցության ընդունած բանաձևի նպատակն է հիշեցնել յուրաքանաչյուր երկրի, որ այն իր մասնաբաժինն ունի ներդնելու՝ հանուն առավել խաղաղ աշխարհի: Սա է պատճառներից մեկը, թե ինչու Թուրքիան պետք է այժմ դադարեցնի իր ժխտողական քաղաքականությունը: Ժխտումը ատելության շարժիչի վառելիքն է, որը մեզ խանգարում է հասնել խաղաղության: Թուրքիան միայն կշահի՝ ի վերջո ճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունը, և մուտք կգործի դեպի պատմություն: Առանց Հայոց ցեղասպանության ճանաչման խաղաղություն չի կարող հաստատվել»:
Քանի որ 2015 թվականին լրանում է Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակը, եվրոպական մի շարք երկրներ, համաեվրոպական կառույցներ և քաղաքական կուսակցություններ խոստովանել կամ վերահաստատել են Հայոց ցեղասպանության իրենց ճանաչումը և պահանջել են որպեսզի Թուրքիան ևս ճանաչի այն:
«Հայաստանի եվրոպացի բարեկամներ» կազմակերպության ղեկավար Էդուարդո Լորենցո Օչոան մեկնաբանել է. «Ես ուրախ եմ տեսնել Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող եվրոպական քաղաքական ընտանիքների աճող թիվը: Եվրոպայի Կանաչների կուսակցության բանաձևը կարևոր է, մասնավորապես` քանի որ այն ոչ միայն հարգանքի տուրք է մատուցում 20-րդ դարի առաջին Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին, այլ նաև հստակ բացատրում է բանաձևի ընդունման կարևորությունը, եթե մենք ցանկանում ենք ապահովագրել ապագան և կանխել մարդկության հանդեպ հետագա ցեղասպանությունները»:
Եվրոպայի կանաչների կուսակցությունը (European Green Party) եվրոպական քաղաքական կուսակցություն է, որն ակտիվ մասնակցություն ունի Եվրամիության քաղաքական կյանքին: Եվրոպայի ազատ դաշինքի հետ համատեղ կուսակցությունը խմբակցություն ունի Եվրախորհրդարանում` «Կանաչներ-Եվրոպայի ազատ դաշինք»:

16 Ноябрь 2015 - 14:12 AMT
Европейская Партия зеленых приняла резолюцию о Геноциде армян и призвала все страны последовать своему примеру
Европейская Партия зеленых в рамках 23-ей сессии в Лионе большинством голосов приняла резолюцию о признании Геноцида армян, согласно которой Османская империя совершила геноцид в отношении армянского народа.
Резолюция призывает Турцию признать Геноцид армян и начать работу по примирению с армянским народом. Своей инициативой Партия зеленых Европы призывает все страны, не признавшие Геноцид армян, публично признать его.
Партия подчеркивает, что этот шаг положительно повлияет на урегулирование отношений между Арменией и Турцией и предотвратит дальнейшие преступления против человечества.
Партия зеленых Европы – общеевропейская организация, объединяющая порядка 45 партий зеленых в Европе, и представлена в странах Восточного партнерства Европы. В европейском парламенте партия занимает 50 мест в рядах парламентской фракции Европейский Свободный альянс.
Партия зеленых Европы оплакивает потерю армянских культурных ценностей и призывает правительство Турции уважать армянское культурное наследие и принять строгие меры по его сохранению. Резолюция требует, чтобы турецкое правительство переоценило исторические и культурные материалы, открыло архивы перед учеными и исследователями, пытаясь помириться с собственным прошлым. Логичным продолжением этих действий будет изъятие из Конституции Турции ст. 301, которая ограничивает политические и общественные обсуждения по поводу Геноцида. Резолюция подчеркивает, что все имеют право на признание и уважение своей культуры.
Признавая Геноцид армян, Партия зеленых воздает должное памяти жертв Геноцида как шаг для примирения и исторической компенсации.
Депутат европейского парламента, вице-председатель фракции ОДВ при ЕС, член Консультативной группы организации «Европейские друзья Армении» Мишель Риваз отметил: «Как показывают трагические события во Франции, мир стоит перед проблемой как никогда. На протяжении долгих лет слова ненависти осуждались не на должном уровне, что позволило радикалам пропагандировать свои идеи и поднять уровень насилия. Мы не можем и дальше так продолжать, необходимо противостоять этому более открытой демократией, а также готовностью предотвратить повторение. Целью резолюции о принятии Геноцида армян в 100-летнюю годовщину является напомнить каждой стране, что она должна привнести свой вклад в дело формирования мира во всем мире. Это одна из причин, почему Турция должна отказаться от своей политики. Отрицание является движущей силой ненависти, которая мешает достичь мира. Турция только выиграет, признав Геноцид армян, и войдет в историю. Без признания Геноцида армян не может быть мира».
В свете 100-летия Геноцида армян, многие страны признали его и призвали Турцию сделать исторический шаг. Руководитель организации «Европейские друзья Армении» (EuFoA) Эдуардо Лоренцо Очо отметил: «Я рад видеть количество стран, признающих Геноцид армян. Резолюция Партии зеленых Европы важна, в частности, не только потому, что это дань уважения жертвам первого геноцида 20 века, но и потому, что она конкретно объясняет причины принятия, что необходимо, если мы хотим обеспечить будущее и предотвратить преступления против человечества».