«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի Ֆրանսիայի տեղական մարմնի գլխավորությամբ նոյեմբերի 18-22-ը անցկացված 16-րդ համաեվրոպական դրամահավաք-հեռախոսամարաթոնը, որին մասնակցել են Ֆրանսիայի (1.205.569 եվրո), Գերմանիայի (76.050 եվրո) և Շվեյցարիայի (24.554 եվրո) հայ համայնքները, արձանագրել է ավելի քան 1.3 միլիոն եվրո նվիրատվություն և նվիրատվության խոստում:
«Դրամահավաքի հասույթը կուղղվի Արցախում համայնքային կենտրոնների կառուցմանը, Տավուշի մարզում շարունակաբար իրականացվող գյուղատնտեսական ծրագրերի զարգացմանը, սիրիահայերի և իրաքահայերի օգնությանը», – ասվում է «Հայաստան» հիմնադրամի հաղորդագրության մեջ:
Հիմնադրամի Հունաստանի տեղական մարմինն էլ նոյեմբերի 22-ին իր համայնքում անցկացրել է դրամահավաք հեռախոսամարաթոն, որի հանգանակությունները` շուրջ 29 հազար եվրո, կուղղվեն Լեռնային Ղարաբաղի Շուշիի շրջանի Քարին Տակ համայնքում մանկապարտեզի կառուցմանը:
Նվիրատվությունների ընդունումը շարունակվում է:
Հիմնադրամի Ֆրանսիայի տեղական մարմնի գլխավորությամբ կազմակերպվող համաեվրոպական միջոցառման այս տարվա բացումն ազդարարվեց նոյեմբերի 12-ին Փարիզի քաղաքապետարանի պալատում կայացած ճաշով:
Դրամահավաք-միջոցառումը կազմակերպվում է Ֆրանսիայի Փարիզ, Մարսել, Տուլուզ և Լիոն քաղաքներում, որտեղից ավելի քան 600 կամավոր 5 օր շարունակ հեռախոսով կապվում է եվրոպաբնակ շուրջ 50000 հայ ընտանիքների հետ և հանգանակություններ հավաքագրում: Ավանդույթի համաձայն` հեռախոսամարաթոնի մասնակից երկրներն են Ֆրանսիան, Գերմանիան և Շվեյցարիան: Եվրոպայում գործող Հիմնադրամի մյուս տեղական մարմինները (Մեծ Բրիտանիա, Ավստրիա, Հոլանդիա, Շվեդիա, Ռումինիա, Հունաստան, Կիպրոս) իրենց երկրներում կիրառում են սեփական դրամահավաք մեխանիզմները:
Գործունեության 20 տարվա ընթացքում «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը ՀՀ-ում իրականացրել է ավելի քան 476 կմ ճանապարհի, 517 կմ ջրագծի ու ջրամատակարարման համակարգի,144 կմ գազատարի, 70 կմ էլեկտրական հոսանքի գծի շինարարություն։ Բացի այդ, կառուցվել, վերակառուցվել ու կահավորվել է 334 դպրոց ու մանկապարտեզ, 424 տուն ու բնակարան, 70 առողջապահական հաստատություն, 53 սպորտային ու մշակութային կենտրոն։ Իրականացվել է ավելի քան 159 կրթական, մշակութային ու գիտական ծրագիր։

В рамках проведенного 18-22 ноября 16-ого общеевропейского телемарафона, организованного представительством фонда «Айастан» во Франции, было зарегистрировано пожертвований и обещаний пожертвований на сумму более 1,3 млн евро.
Как сообщили в пресс-службе Фонда, в телемарафоне приняли участие армянские общины Франции (1.205.569 евро), Германии (76.050 евро) и Швейцарии (24.544 евро).
Доходы со сбора средств будут направлены на строительство общинных центров в Арцахе, развитие сельскохозяйственных программ в Тавуше, помощь армянам из Ирака и Сирии.
Представительство Фонда в Греции 22 ноября провело телемарафон в своей общине. Собранные 29 тыс. евро будут направлены на строительство детского сада в селе Карин Так в НКР. Сбор пожертвований продолжается, передает Armenia Today.
Всеармянский фонд «Айастан» был создан указом президента РА в марте 1992. Фонд стал той структурой, которая находила эффективные решения стоявших перед страной проблем, давая возможность каждому армянину внести свою лепту в дело процветания Армении и Республики Арцах. Фонд помог пострадавшим от землетрясения 1988 года районам Армении, а также разрушенным во время военных действий районам НКР. Важнейшие для фонда задачи определяет руководящий орган – Совет попечителей, председателем которого является президент Армении.
Начиная с 1996 года, фонд стал проводить ежегодные телетоны и фонетоны, доходы от которых направляются на улучшение благосостояния жителей Армении и НКР. За годы своего существования Всеармянский фонд «Айастан» выполнил более 700 благотворительных программ. Рекордный марафон в 2008 году собрал $35 млн долларов.